Tarixi Şəxsiyyətlər Klubu Həmrəylik Gününə həsr olunmuş tədbir keçirib
Azərbaycan Universitetinin Siyasi və ictimai elmlər kafedrasının nəzdində fəaliyyət göstərən Tarixi Şəxsiyyətlər Klubu 31 Dekabr - Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Gününə həsr olunmuş tədbir təşkil edib.
Tədbiri giriş nitqi ilə klubun sədri, Tarix ixtisası üzrə təhsil alan III kurs tələbəsi Rəqsanə Mürsəlova açıb. Klub sədri Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Gününün əsasını qoyan tarixi hadisələr haqqında məlumat verib, Həmrəylik Gününün təsis olunmasında və bayram kimi qeyd olunmasında ümummilli lider Heydər Əliyevin müstəsna xidmətlərini vurğulayıb.
Ardınca Siyasi və ictimai elmlər kafedrasının müdiri Elvin Talışinski, kafedranın müəllimi Tərlan Ağayev, Sosial işin təşkili kafedrasının müəllimi Babək Məhərrəmovun məruzə və çıxışları dinlənilib, klub üzvlərinin hazırladıqları videoçarxlar nümayiş olunub. Məruzə və çıxışlarda, o cümlədən videoçarxlarda həmrəylik gününün təsis edilməsinin tarixi əhəmiyyəti, Azərbaycan dövlətinin diaspor quruculuğu, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin yaradılması, diaspor və lobbi təşkilatlarının beynəlxalq siyasətdə artan rolu haqqında məlumat verilib. Qeyd edilib ki, diaspor quruculuğu Azərbaycan Respublikasının dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biridir.  Bu siyasətin ən mühüm icra mexanizmlərindən olan dünya azərbaycanlılarının qurultayları  xaricdəki soydaşlarımızın ümumi məqsəd, vahid ideya ətrafında birləşməsi yolunda böyük addım, gələcəyə istiqamətlənmiş önəmli tədbirlərdir. Dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan milyonlarla azərbaycanlı həmrəylik gününü Vətənə sədaqətinin rəmzi kimi hər il böyük ruh yüksəkliyi ilə qeyd edir.
Dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan Azərbaycan diasporunun nümayəndələri - Misirdə Azərbaycan diasporunun sədri Seymur Nəsirov, Qazaxıstanın Aktau şəhərindəki Azərbaycan Mərkəzinin rəhbəri İlkin Orucov, Nyu-York Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin prezidenti Telman Cəlil, Alman - Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin və “Almaniyada Vətən Naminə” hərəkatının sədri Azad Rəhimov, Hollandiya Azərbaycan Həmrəylik Cəmiyyətinin sədri Elxan İsazadə, Türkiyənin Kastamonu Universitetində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Turan Topluluğunun nümayəndəsi Səlim Hacıyev, Sankt-Peterburq şəhərində fəaliyyət göstərən “Xarı Bülbül” rəqs ansamblının bədii rəhbəri Fatma Nəzərli Əliyeva tədbirə təbrik videoları ilə qoşularaq Azərbaycan Universitetinin rəhbərliyini, professor-müəllim heyətini və tələbələri Həmrəylik Günü münasibətilə təbrik ediblər.

Historical Figures Club held an event dedicated to Solidarity Day
The Historical Figures Club, operating under the Department of Political and Social Sciences at Azerbaijan University, organized an event dedicated to 31 December – the World Azerbaijanis Solidarity Day.
The event was opened with an introductory speech by the Club Chair, Ragsana Mursalova, a third-year student of the Faculty of History. In her remarks, the Club Chair spoke about the historical events that laid the foundation for the World Azerbaijanis Solidarity Day and emphasized the exceptional role of National Leader Heydar Aliyev in the establishment and celebration of this significant date.
This was followed by presentations and speeches delivered by Elvin Talishinsky, head of the Department of Political and Social Sciences; Tarlan Agayev, lecturer of the Department; and Babek Maharramov, lecturer of the Department of Social Work Organization, as well as the video presentations prepared by club members were also screened. The reports, speeches, and video materials highlighted the historical significance of Solidarity Day, Azerbaijan’s diaspora-building policy, the establishment of the State Committee for Work with Diaspora, and the growing role of diaspora and lobbying organizations in international politics. It was emphasized that diaspora development is one of the priority directions of the state policy of the Republic of Azerbaijan. The Congresses of World Azerbaijanis, as one of the key mechanisms for implementing this policy, were noted as major steps toward uniting our compatriots abroad around a shared goal and common national idea, as well as forward-looking initiatives. It was also underlined that millions of Azerbaijanis living in different countries around the world celebrate Solidarity Day each year with great enthusiasm as a symbol of their loyalty to their Homeland.
Representatives of the Azerbaijani diaspora residing in various countries: Chairman of the Azerbaijani diaspora in Egypt Seymur Nasirov, head of the Azerbaijani Center in Aktau, Kazakhstan Ilkin Orujov, President of the Azerbaijan Cultural Center in New York City Telman Jalil, Chairman of the German-Azerbaijani Friendship Society and the “For the Homeland in Germany” movement Azad Rahimov, Chairman of the Dutch Azerbaijani Solidarity Society Elkhan Isazada, Representative of the Azerbaijani Turan Ensemble operating at Kastamonu University in Turkey Salim Hajiyev, Artistic Director of the “Khari Bulbul” Dance Ensemble operating in St. Petersburg Fatma Nazarli Aliyeva
participated in the event with congratulatory video messages and congratulated the leadership, faculty, and students of Azerbaijan University on the Day of Solidarity. congratulated the leadership, faculty, and students of Azerbaijan University on the Day of Solidarity.The event concluded with a commemorative photo session.