Azərbaycan Universitetində tələbələr arasında “Ey Vətən” bilik yarışı keçirilib
Azərbaycan Universitetinin tələbələri arasında “Ey Vətən” adlı bilik yarışı təşkil olunub. İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin təşəbbüsü ilə keçirilən yarışın məqsədi tələbələrin suverenlik anlayışını, Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin əsaslarını, Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının əsas müddəalarını, insan hüquqlarının əsas prinsiplərini, Qarabağın tarixi və mədəni irsini, 44 günlük Vətən müharibəsində əldə olunan tarixi Qələbəni və işğaldan azad edilmiş ərazilərimizə Böyük Qayıdış konsepsiyasını daha dərindən mənimsəmələrinə və biliklərini nümayiş etdirmələrinə şərait yaratmaq olub.
Layihə çərçivəsində Biznes və iqtisadiyyat, Humanitar və sosial elmlər, həmçinin İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları fakültələrini təmsil edən tələbələrdən ibarət, hər birində 5 nəfər olmaqla ümumilikdə 4 komanda (Turizmçilər, Legatus, Aristokratiya, Mübarizlər) formalaşdırılıb.
Yarışda iştirak edən komandalar “Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası”, “Tarixdə, ədəbiyyatda, incəsənətdə Qarabağ: dünən və bu gün”, “Qarabağ və Şərqi Zəngəzura Böyük Qayıdış”, “İqtisadiyyat, “İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları”, eləcə də “Ümumi dünyagörüşü” mövzuları üzrə ünvanlanan sualları cavablandırıblar.
Komandaların çıxışları və cavabları münsiflər heyəti tərəfindən dəyərləndirilib. Münsiflər heyətində Biznes və iqtisadiyyat fakültəsinin dekan müavini Nahid Almasov, Siyasi və ictimai elmlər kafedrasının müdiri, dosent Elvin Talışınski, Maliyyə və mühasibat kafedrasının müdiri, dosent Nəriman Böyükkişi, həmçinin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin əməkdaşı Təhminə Hüseynova təmsil olunub.
Yarışın qalibi “Aristokratiya” komandası olub. Bütün iştirakçılara sertifikat təqdim olunub, qalib komandanın üzvləri isə sertifikatla yanaşı kubok və xüsusi hədiyyələrlə mükafatlandırılıblar.
Bilik yarışı tələbələr arasında intellektual inkişafı təşviq etməklə yanaşı, vətənpərvərlik ruhunun gücləndirilməsinə və milli dəyərlərin daha dərindən mənimsənilməsinə mühüm töhfə olub.
Qeyd edək ki, yarış  Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 28 dekabr 2024-cü il tarixli Sərəncamını rəhbər tutaraq Azərbaycan Universitetinin “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlər planına uyğun olaraq təşkil olunub.

“O, my Homeland” knowledge competition among students was held at Azerbaijan University
A student knowledge competition titled “O, my Homeland” was held at Azerbaijan University. Initiated by the Public Relations Department, the competition aimed to foster a deeper understanding among students and allow them to demonstrate their knowledge of national sovereignty, the foundations of Azerbaijan’s state independence, the core principles of the Constitution, the historical and cultural heritage of Karabakh, the historic victory achieved in the 44-day Patriotic War, and the concept of the Great Return to the liberated territories.
As part of the project, four teams were formed – “Tourismers”, “Legatus”, “Aristocracy” and “Fighters” – each consisting of five students from the faculties of Business and Economics, Humanities and Social Sciences, and ICT.
Participating teams answered questions on various topics, including “The Constitution of the Republic of Azerbaijan,” “Karabakh in history, literature, and art: past and present”, “The Great Return to Karabakh and Eastern Zangezur”, “Economy”, “Information and communication technologies” and “General worldview”.
Team performances and responses of teams were evaluated by a jury panel composed of Nahid Almasov, deputy dean of the Faculty of Business and Economics; assoc. prof. Elvin Talyshinski, head of the Department of Political and Social Sciences; assoc. prof. Nariman Boyukkishi, head of the Department of Finance and Accounting; and Tahmina Huseynova, a representative of the Public Relations Department.
The “Aristocracy” team emerged as the winner of the competition. All participants received certificates, while the winning team members were awarded a trophy and special prizes in addition to their certificates.
In addition to promoting students’ intellectual growth, the competition made a significant contribution to strengthening patriotic spirit and deepening the understanding of national values.
It is worth noting that the competition was held as part of the action plan of “The Year of the Constitution and Sovereignty” declared by Azerbaijan University, in accordance with the Presidential Decree of the Republic of Azerbaijan dated December 28, 2024.