Azərbaycan Universitetinin tələbələri Beynəlxalq Multikulturalizm Məktəbində iştirak edib
Azərbaycan Universitetinin Biznes və İqtisadiyyat fakültəsinin tələbələri Eldar Məmmədov (Azərbaycan), Cherif Lahgazi (Mərakeş) və İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları fakültəsinin tələbəsi Ali Ahmed (Pakistan) Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Müxtəliflik və bərabərlik: inklüziv gələcəyin qurulması” mövzusuna həsr olunmuş XVI Beynəlxalq Multikulturalizm Məktəbində iştirak ediblər.
Bakı şəhəri ilə yanaşı Quba və Qusar rayonlarında da fəaliyyət göstərən və 21 ölkədən 25 tələbənin iştirak etdiyi Multikulturalizm Məktəbinin iştirakçılarına Azərbaycandakı multikultural mühit, tolerant əhval-ruhiyyə, etnik-dini müxtəliflik, ölkəmizdə müxtəlif xalqların nümayəndələrinin, fərqli konfessiyaların dinc, yanaşı yaşaması haqqında ətraflı məlumat verilib. Məktəb müddətində iştirakçılar üçün mühazirələr, seminarlar və müzakirələr, “Öz xalqını təqdim et” mövzusunda musiqili axşamlar, Şahdağ Qış-Yay Turizm Kompleksinə ekskursiya təşkil olunub.
İştirakçılar Quba Soyqırımı Memorial Kompleksi, Qırmızı qəsəbə, Dağ Yəhudiləri Muzeyi ilə tanış olub, “Giləki” sinaqoqunu ziyarət ediblər. Quba və Qusar səfəri iştirakçılara Azərbaycanın multikultural ənənələrini və dini-etnik müxtəlifliyini daha yaxından öyrənmək imkanı verib.
Bakıda isə onlar Heydər məscidində, Rus Pravoslav Kilsəsində, Müqəddəs Məryəm Katolik kilsəsində, Tolerantlıq Evində oldular. Bu ziyarətlər tələbələrə Azərbaycanın dini müxtəlifliyi necə qoruduğunu və bütün dinlərin nümayəndələrinə bərabər şərait yaradıldığını əyani şəkildə göstərib.

Azerbaijan University students participated in the International School of Multiculturalism
Students from the Faculty of Business and Economics at Azerbaijan University - Eldar Mammadov (Azerbaijan), Cherif Lahgazi (Morocco), and a student from the Faculty of Information and Communication Technologies, Ali Ahmed (Pakistan) - participated in the 16th International School of Multiculturalism organized by the Baku International Multiculturalism Center on “Diversity and Equality: Building an inclusive future”.
The participants of the Multiculturalism School, which operates in Guba and Gusar districts along with Baku City and attended by 25 students from 21 countries, were informed in detail about the multicultural environment in Azerbaijan, its spirit of tolerance, ethnic and religious diversity, and the peaceful coexistence of different peoples and faiths in the country. Throughout the program, a variety of lectures, seminars, discussions, musical evenings on “Introduce Your Nation”, and an excursion to the Shahdag Winter-Summer Tourism Complex were organized for the students.
Participants visited the Guba Genocide Memorial Complex, the Red Settlement, the Museum of Mountain Jews, and the Gilaki synagogue. The trip to Guba and Gusar provided the participants deeper insights into Azerbaijan’s multicultural traditions and its religious and ethnic diversity.
In Baku, students visited the Heydar Mosque, the Russian Orthodox Church, the Catholic Church of St. Mary, and the House of Tolerance. These visits offered firsthand experience of how religious diversity is preserved and equal conditions are ensured for representatives of all faiths in Azerbaijan.