Ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunmuş anım tədbirində ümummilli liderin müxtəlif dövrlərdə Azərbaycanın maraqlarının qorunması istiqamətində gördüyü işlər haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, dahi liderin Azərbaycanın dövlət və milli ordu quruculuğu sahəsindəki müstəsna xidmətləri Azərbaycan Ordusunun Müzəffər Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə öz şərəfli missiyasını icra edərək möhtəşəm qələbəyə imza atmasının, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü təmin etməsinin əsasını qoyub.
Çıxışlarda qələbənin Azərbaycan dövlətinin və onun başçısı İlham Əliyevin əməyi, qətiyyətli siyasi mövqeyi, Azərbaycan xalqının sözün əsl mənasında birlik və həmrəyliyi, Azərbaycan Ordusunun gücü və qüdrəti, Azərbaycan əsgərinin igidliyi, 2783 şəhidin qanı-canı, qazilərin sağlamlığı bahasına qazanıldığı vurğulanıb, Allahdan şəhidlərə rəhmət dilənib, qazilərə sağlamlıq arzulanıb.
Elmi işlər üzrə prorektor, professor Yusif Qasımov qeyd edib ki, Azərbaycan Universitetinin hər il ənənəvi olaraq keçirdiyi anım tədbiri bu il xüsusi dövrə təsadüf edir. Azərbaycan Ordusunun möhtəşəm qələbə ilə torpaqlarımızı işğaldan azad etməsi bu gün bütün dünyanın diqqət mərkəzindədir. Prorektor bildirib ki, 44 günlük Vətən müharibəsini qələbəyə gətirən yolun təməli 1990-cı illərin başında – Azərbaycanın müstəqilliyinin ilk illərində ümummilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə başlayan genişmiqyaslı quruculuq işləri ilə atılıb.
İctimai elmlər kafedrasının müdiri, professor Qabil Əliyev bildirib ki, Azərbaycan xalqı bu günlərdə çox möhtəşəm tarixi anlar yaşayır. Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev ümummilli liderin başladığı bütün quruculuq işlərini ləyaqətlə davam etdirib, daha yüksək mərtəbələrə qaldıraraq Azərbaycanın haqq və ədalət mübarizəsini, ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi missiyasını uğurla başa çatdırıb.
Kafedranın professoru Qasım Hacıyev çıxışında Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin son 30 illik tarixinə qısa ekskursiya edib, Azərbaycanın qələbəsi ilə bu münaqişəyə son qoyulduğunu vurğulayıb. Qasım Hacıyev qeyd edib ki, Heydər Əliyev Azərbaycana ikinci dəfə rəhbərlik etməyə başlayanda ölkəmiz tarixinin ən ağır dövrlərindən birini yaşayıb. 90-cı illərin başlarında Azərbaycanı yox olmaqdan ümummilli lider Heydər Əliyevin müdrikliyi xilas edib. Ümummilli liderin siyasi varisi, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev Azərbaycanın üçrəngli bayrağının tezliklə işğal olunmuş bütün torpaqlarımızda dalağanacağı barədə verdiyi vədi yerinə yetirib. Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə nöqtə qoyulması ilə həm Azərbaycanın ərazi bütövlüyü təmin olunub, həm də bölgənin sülh və əmin-amanlıq içində yaşaması üçün geniş imkanlar yaranıb.

It was an event dedicated to the memory of national leader Heydar Aliyev
The commemorative event dedicated to the memory of national leader Heydar Aliyev provided information about the work done by the national leader to protect the interests of Azerbaijan in different periods. It was noted that the genius leader's exceptional services in building the state and national army of Azerbaijan laid the foundation for the Azerbaijani Army to achieve a great victory and ensure the territorial integrity of Azerbaijan by fulfilling its glorious mission under the leadership of Muzaffar Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev.
It was noted in the speeches that the victory was achieved at the expense of the Azerbaijani state and its leader Ilham Aliyev, resolute political position, unity and solidarity of the Azerbaijani people, the strength and power of the Azerbaijani Army, the courage of the Azerbaijani soldier, the blood of 2783 martyrs and the health of veterans. , wished the veterans good health.
Vice-Rector for Scientific Affairs, Professor Yusif Gasimov noted that the commemorative event traditionally held by the University of Azerbaijan every year coincides with a special period this year. The liberation of our lands by the Azerbaijani Army with a great victory is in the center of the world's attention today. The vice-rector said that the road to victory in the 44-day war was laid in the early 1990s - in the early years of Azerbaijan's independence, with large-scale construction work under the leadership of national leader Heydar Aliyev.
The head of the Department of Social Sciences, Professor Gabil Aliyev said that the people of Azerbaijan are experiencing great historical moments these days. The victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev continued with dignity all the construction work started by the national leader, successfully completed the mission of ensuring the territorial integrity of Azerbaijan, the struggle for truth and justice, raising it to higher levels.
Professor of the department Gasim Hajiyev gave a brief excursion into the 30-year history of the Nagorno-Karabakh conflict, emphasizing that the conflict ended with the victory of Azerbaijan. Gasim Hajiyev noted that when Heydar Aliyev began to lead Azerbaijan twice, he lived through one of the most difficult periods in the history of our country. The wisdom of national leader Heydar Aliyev saved Azerbaijan from extinction in the early 1990s. The political successor of the national leader, victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, has fulfilled his promise that the tricolor flag of Azerbaijan will soon be hoisted in all our occupied lands. The end of the Nagorno-Karabakh conflict has ensured the territorial integrity of Azerbaijan and created ample opportunities for the region to live in peace and tranquility.