Xuraman xanımı yeni yaşı münasibəti ilə təbrik edirik
Bu gün Xarici dillər kafedrasının baş müəllimi Xuraman Əmrahovanın doğum günüdür. Xuraman xanımı Azərbaycan Universitetinin kollketivi adından yeni yaşı münasibəti ilə təbrik edir, elmi-pedaqoji fəaliyyətində uğurlar arzulayırıq.
Xuraman Ağababa qızı Əmrahova 1978-ci ildə Azərbaycan Dillər Universitetini İngilis dili müəllimliyi ixtisası üzrə bitirib. Əmək fəaliyyətinə 1978-ci ildə Salyan rayon Xıdırlı kənd orta məktəbində başlayıb. 1979-1992- ci illərdə Azərbaycan Dövlət İnşaat Universitetində işləyib. 1992-ci ildən Azərbaycan Universitetində çalışır.

We congratulate Khuraman khanum on her birthday
Today is the birthday of the senior teacher of Foreign Languages Department Khuraman Amrahova. We congratulate Khuraman khanum on the occasion of her birthday on behalf of the staff of Azerbaijan University, wish her success in her scientific-pedagogical activities.
Khuraman Aghababa Amrahova graduated from Azerbaijan University of Languages with a degree in English Language Teaching in 1978. She began her labor activity in 1978 in the secondary school of Khidirli village of Salyan region. She worked at Azerbaijan Architecture and Construction University in the years 1979-1992. She has been working at Azerbaijan University since 1992.