“Yüksəliş” müsabiqəsinin qalibi Toğrul Ələkbərov tələbələrlə görüşüb
Azərbaycan Universitetində tələbələr üçün “Yüksəliş” müsabiqəsinin qalibi, təlimçi Toğrul Ələkbərovun təqdimatında “Düşüncə tərzinin əhəmiyyəti” mövzusunda seminar təşkil olunub.
Toğrul Ələkbərov düşüncə tərzinin şəxsi və peşəkar inkişafdakı əhəmiyyəti, motivasiya mənbələri, uğura gedən yolda formalaşdırılmalı olan mühüm vərdişlərdən bəhs edib, real həyatdan nümunələr təqdim edib və iştirakçılara öz tövsiyələrini verib.
Tərcümə və filologiya kafedrası və Tələbə Gənclər Təşkilatı tərəfindən tələbələrin fərdi inkişafına və dünyagörüşünün genişlənməsinə dəstək olmaq məqsədilə birgə təşkil olunan tədbir mövzuya dair müzakirələr ilə davam edib.

Winner of the “Yukselish” competition Toghrul Alakbarov met with students
A seminar on “The Power of Mindset” was organized for students at Azerbaijan University, presented by Toghrul Alakbarov, winner of the “Yukselish” competition and professional coach.
During his presentation, Toghrul Alakbarov spoke about the importance of mindset in personal and professional development, sources of motivation, and key habits necessary for achieving success. He illustrated his talk with real-life examples and shared his recommendations with the participants.
The event, jointly organized by the Department of Translation and Philology and the Student Youth Organization to support students’ personal growth and broaden their horizons, continued with interactive discussions on the topic and concluded with a Q&A session.