Tələbələrlə iş şöbəsi 1993-cü ildə yaranmışdır. Şöbə Universitetə qəbul olmuş tələbələrin uçotunu, onlarla əlaqədar sənədləşmə prosesini aparan struktur bölmədir.
Tələbə şöbəsi öz fəaliyyətində Azərbaycan Respublikasının qüvvədə olan qanunvericiliyini, Universitetin Nizamnaməsini, Elmi şuranın qərarlarını rəhbər tutur.
Tələbələrin qeydiyyatı, onlarla bağlı statistik analiz işləri, tələbələrin bütün sənədləşmə işləri (tələbələrin bərpası, xaric edilməsi, köçürülməsi və s.), tələbələr haqqında bütün əmrlərin “Tələbə-Məzun” Dövlət Elektron Məlumat Sisteminə daxil edilməsi Tələbə şöbəsi tərəfindən aparılır.
Şöbə universitetin tələbə kontingenti ilə bağlı aşağıdakı işləri yerinə yetirir:
- Dövlət İmtahan Mərkəzinin (DİM) xətti ilə bakalavriat və magistratura pillələri üçün sənəd qəbulunun təşkili və aparılması
- Azərbaycan Universitetinin bakalavr və magistr pilləsinə qəbul olanların şəxsi işlərinin hazırlanması, qeydiyyata alınması, əmrləşdirilməsi və təhsil aldığı müddət ərzində sənədlərin saxlanılması
- Tələbə biletlərinin hazırlanması, yazılması və tələbələrə verilməsi
- Universitetə köçürülən tələbələr üçün akademik arayışların hazırlanması, verilməsi və qeydiyyata alınması
- Respublika Dövlət Statistika Komitəsinə və Təhsil Nazirliyinə qəbul haqqında rəsmi statistik hesabatların hazırlanması
- Universitetə bərpa olunanların sənədlərinin hazırlanması və qeydiyyata alınması
- Təhsil Nazirliyinə diplom blankları üçün sifarişlərin verilməsi, alınmış diplomların təyinatı üzrə yazılıb qeydiyyata alınaraq təqdim edilməsi
- Universiteti bitirən məzunların şəxsi işlərinin arxivə təhvil verilməsi
- Universitetdən xaric olunan və yaxud başqa universitetə köçürülən tələbələrin sənədləşdirmə işlərinin hazırlanması

Student Affairs Department was established in 1993. The department is a structural division that carries out registration of students admitted to the university, and their documentation process.
The student department governs the current legislation of the Republic of Azerbaijan, the Regulation of the University, and the resolutions of the Academic Council.
Registration of students, statistical analysis of them, all documentation of students (student readmission, dismissal, transfer, etc.), students' admission to the "Student Alumni" State Electronic Information System are carried out by Student Affairs Department.
The department carries out the following activities in relation to student matters:
- Organizing and implementing the reception of documents for bachelor’s and master’s degree through State Examination Center (SEC);
- Creating personal files of the students admitted to the bachelor’s and master’s degree of Azerbaijan University, registering, ordering and maintaining their documentation during the period of study;
- Preparing, writing and distributing student cards;
- Preparing, filing and recording academic references for transfer students;
- Making official statistical reports on admission to the State Statistics Committee and the Ministry of Education;
- Drawing up and recording readmission documents;
- Placing orders on diploma forms from the Ministry of Education, recording and referring them to the relevant structures;