“Azərbaycan dünya təsərrüfatının müstəqil subyektidir” mövzusunda “Ən yaxşı tələbə elmi işi” müsabiqəsi elan edilir
Azərbaycan Universitetinin Biznes və iqtisadiyyat fakültəsi, Maliyyə və mühasibat kafedrası və fakültənin Tələbə Elmi Cəmiyyəti “Konstitusiya və Suverenlik ili” çərçivəsində Azərbaycan Universitetinin tələbələri arasında “Azərbaycan dünya təsərrüfatının müstəqil subyektidir” mövzusunda “Ən yaxşı tələbə elmi işi” müsabiqəsi elan edir.
Müsabiqənin məqsədi Azərbaycan Respublikasının dünya iqtisadiyyatında mövqeyi və beynəlxalq iqtisadi münasibətlərdə iştirakı sahəsində tələbələrin biliklərinin genişləndirilməsi və bu istiqamətdə əməli təkliflər hazırlanmasından ibarətdir.
Müsabiqəyə aşağıdakı istiqamətlər üzrə işlər təqdim edilə bilər:
- Dövlət suverenliyinin siyasi, iqtisadi və hüquqi əsasları
- Qloballaşma prosesləri və Azərbaycan Respublikasının dünya iqtisadiyyatına inteqrasiyası
- Azərbaycan Respublikasının dünya təsərrüfatında mövqeyi
- Azərbaycanın beynəlxalq iqtisadi əlaqələrdə iştirakının əsas istiqamətləri
- Azərbaycan Respublikasının dünya enerji təhlükəsizliyində oynadığı rol
Daxil olan işlərin komissiya tərəfindən qiymətləndirilməsi kriteriyaları:
- İşin aktuallığı və elmi yeniliyi
- Tədqiqata yanaşmanın orijinallığı
- Görülmüş işin nəzəri və tətbiqi əhəmiyyəti
Qaliblərin təltif olunması:
- Qaliblərin təltif olunması mərasimi 20 sentyabr 2025-ci il tarixində, Dövlət Suverenliyi Günündə Azərbaycan Universitetində keçiriləcəkdir.
- Qaliblərə I, II və III dərəcəli diplomlar və hədiyyələr, bütün iştirakçılara sertifikat təqdim olunacaqdır.
- Müsabiqə komissiyası tərəfindən müəyyənləşdirilən ən yaxşı 3 elmi iş nəşr edilməsi üçün “Paradiqma” jurnalına təqdim ediləcəkdir.
Müsabiqənin şərtləri və müddəti:
- Müsabiqəyə təqdim olunacaq elmi işlər Microsoft Word proqramında hazırlanmalı, Azərbaycan dilində, titul vərəqi, mündəricat, giriş, əsas hissə, nəticələr və istifadə olunmuş ədəbiyyat siyahısından ibarət olmalıdır.
- İşin həcmi 6-10 səhifə arasında; format A4; şrift Times New Roman; ölçü 14; soldan 3 sm, sağdan, yuxarıdan, aşağıdan 2 sm; interval 1,5; abzas 1,25 olmalıdır.
- Müsabiqədə iştirak etmək istəyən tələbələr öz işlərini 25 iyun 2025-ci il tarixinə qədər elm@au.edu.az ünvanına göndərə bilərlər.
- Müsabiqə ilə bağlı bütün suallarla Maliyyə və mühasibat kafedrasına (3cü mərtəbə 412-ci otaq) müraciət etmək olar.

Announcement of the student research paper competition: “Azerbaijan is an independent actor in the global economy”
The Faculty of Business and Economics, Department of Finance and Accounting at Azerbaijan University, in collaboration with the Student Scientific Society of the Faculty and within the framework of the “Year of constitution and sovereignty”, announces a competition for “Best Student Research Paper” among Azerbaijan University students on the topic “Azerbaijan is an independent actor in the global economy”.
The aim of the competition is to expand students understanding the role of the Republic of Azerbaijan in the global economy and its participation in international economic relations, as well as to encourage the development of practical recommendations in this field.
Eligible research topics for the competition:
- Political, economic, and legal foundations of state sovereignty
- Globalization processes and the integration of the Republic of Azerbaijan into the world economy
- The position of the Republic of Azerbaijan in the global economy
- Key areas of Azerbaijan’s participation in international economic relations
- The role of the Republic of Azerbaijan in ensuring global energy security
Submissions will be evaluated by a special committee based on the following criteria:
- Relevance and scientific novelty of the topic
- Originality of the research approach
- Theoretical and practical significance of the work
Awards ceremony:
- The award ceremony for the winners will take place at Azerbaijan University on November 2025.
- Winners will receive 1st, 2nd, and 3rd place diplomas and prizes, and all participants will receive certificates of participation.
- Additionally, the top 3 research papers, selected by the competition committee, will be submitted for publication in the “Paradigma” journal.
Submission guidelines:
- Research papers must be prepared in Microsoft Word, in Azerbaijani, and must include: a title page, table of contents, introduction, main body, conclusion, and list of references.
- Length of work: 6 to 10 pages; format: A4; font: Times New Roman, size 14; margins: 3 cm left, 2 cm right/top/bottom; line spacing: 1.5; paragraph indentation: 1.25 cm.
- Students wishing to participate must submit their papers by oktober 27, 2025 to the following email: elm@au.edu.az.
- For any questions related to the competition, please contact the Department of Finance and Accounting (3rd floor, Room 412).