Payız semestrində Azərbaycan Universitetinin 48 tələbəsinə daxili təqaüd təyin olunub
2016/2017-ci tədris ilinin payız semestrində Azərbaycan Universitetinin 48 tələbəsinə “Daxili təqaüd proqramı” çərçivəsində təqaüd təyin olunub. Onlardan 2 nəfəri həm də dövlət təqaüdçüsü olub, aylıq təqaüdlərinin miqdarını 304,5 manata çatdırıblar.
Azərbaycan Universitetinin öz büdcəsindən maliyyələşən “Daxili təqaüd proqramı”nın şərtlərinə əsasən 42-si bakalavriat, 6-sı isə magistratura pilləsində olmaqla 10 tələbəyə aylıq 200, 2 tələbəyə aylıq 100, 34 tələbəyə aylıq 75, 2 tələbəyə isə aylıq 50 manat miqdarında təqaüd təyin olunub. Bakalavriat tələbələrindən 24 nəfəri Humanitar fənlər fakültəsinin, 10 nəfəri Biznes və iqtisadiyyat fakültəsinin, 7 nəfəri Sosial iş fakültəsinin, 1 nəfəri isə İnformasiya – kommunikasiya texnologiyaları fakültəsinin tələbəsidir.
Təqaüdlərin miqdarı orta akademik müvəffəqiyyət göstəricisi və yaz imtahan sessiyasının nəticələri əsas alınaraq 01 sentyabr 2016- 31 yanvar 2017-ci il tarixləri arasında müəyyənləşdirilib.
Universitetin 14 tələbəsi isə payız semestrində dövlət təqaüdü alacaq.  Onlardan ikisi – Nuranə Səmədzadə (Azərbaycan dili və ədəbiyyat müəllimliyi, IV kurs) və Elnarə İskəndərova (İngilis dili müəllimliyi, IV kurs) həm də daxili təqaüd proqramının şərtlərini qarşıladıqları üçün ikili təqaüd alırlar. Qeyd olunmuş tələbələrin payız semestrində alacaqları aylıq 304,5 manat təşkil edir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Universitetinin “Daxili Təqaüd və Təhsil haqqından Güzəştlər Proqramı” 2013/2014-cü tədris ilindən etibarən tətbiq edilir. Tələbələr universitetə qəbul balına və təhsil aldıqları müddətdə göstərdikləri nəticələrə uyğun olaraq proqramdan yararlanırlar. Təqaüdlərin miqdarı 50 manatdan 200 manatadək olmaqla hər semestrdə tam akademik yükü ödəmiş tələbələrə müvəffəqiyyətlərindən asılı olaraq müəyyənləşdirilir.
Azərbaycan Universiteti yüksək intellektli tələbələrə təhsil haqqının məbləğində də əhəmiyyətli güzəştlər edir. Belə ki, Universitetə 420 və yuxarı balla qəbul olanlar aşağıda göstərilən təhsil haqqı güzəştlərindən də faydalanırlar:
• 420-489 bal: 25%
• 490-559 bal: 50%
• 560-629 bal: 75%
• 630-700 bal: 100%
600 və yuxarı balla Universitetə qəbul olanlar 4 il ərzində təhsil haqqı ödənişindən tam azaddırlar. Onlar Azərbaycan Universitetinin öz büdcəsi hesabına oxuyurlar. Digər təhsil haqqı güzəştləri isə yalnız birinci tədris ilinə şamil olunur. İkinci tədris ilindən etibarən akademik göstəricilərinə uyğun olaraq tələbələrə 50, 75, 100 və 200 azn məbləğində təqaüd təyin olunur.
Tələbələrin təhsil aldıqları dövrdə göstərdikləri nəticələrə görə təqaüdlərin şərtləri bakalavriat səviyyəsi üzrə aşağıdakı kimidir:

48 students have been assigned internal scholarship by Azerbaijan University in fall term.
In Fall term of 2016-2017 academic year, 48 students have been assigned scholarship within the framework of “Internal scholarship program”. Being state scholarship holders at the same time, two of the students will be receiving 304,5 AZN monthly.
Under “Internal scholarship program” funded by Azerbaijan University, 42 undergraduate and 6 graduate students have been assigned scholarship in the following amounts: 10 students – 200 AZN, 2 students – 100 AZN, 34 students – 75 AZN and 2 students – 50 AZN. Out of these, 24 students belong to the School of Humanities, 10 to the School of Business and Economics, 7 to the School of Social Work and 1 to that of Information Technologies.
Scolarship, the sum of which is based on students’ academic performance and spring term exam results, will be awarded from September 2016 to January 2017.
In fall term, 14 university students will be receiving state scolarship. Meeting the requirements for internal university scolarship, Nurana Samadzada (senior student majoring in Azerbaijan lanuage and literature) and Elnara Iskandarova (senior student majoring in the English Language) will be awarded a dual scholarship making up 304,5 AZN per month.
“Internal Scholarship and Tuition Fee Discounts Program” at Azerbaijan University has been running since academic year 2013-2014. Scholarship ranging from 50 AZN to 200 AZN is offered to fee-based students with full course load. The amount received by a scholarship holder is detemined based on their entrance scores and academic performance.
Furthermore, Azerbaijan University students with high intellectual abilities are made significant discounts in tuition fees. Thus, students admitted to university with the score of 420 points and higher will benefit from the following discounts in tuition fees.
• 420-489 points: 25%
• 490-559 points: 50%
• 560-629 points: 75%
• 630-700 points: 100%
Those admitted at and over 600 points are exempt from paying tuition fees for 4 years. While their education is funded by the university budget, the other tuition fee discounts are only applied in the first year of studies. Starting from the second year, students are able to receive scolarship in the amount of 50 AZN, 75 AZN, 100 AZN and 200 AZN.
The terms for scolarship for undergraduate students are as follows:
• Students with average performance of 83,0 – 86,9 points and grades of A and B will receive 50 AZN.
• Students with average performance of 87 points and higher and grades of A and B will receive 75 AZN.
• Students with average performance of 90-93 points and grades of A will receive 100 AZN.
• Students with average performance of over 93 points and grades of A will receive 200 AZN.
The terms for scolarship for graduate students are as follows:
• Students with average performance of 87 points and higher and grades of Aand B will receive 75 AZN.