Azərbaycan Universitetində “Məhəmməd Füzuli-530” adlı ədəbi-bədii gecə keçirilib
Azərbaycan Universitetində dahi Azərbaycan șairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 530 illiyinə həsr olunmuş “Məhəmməd Füzuli-530” adlı ədəbi-bədii gecə keçirilib. Tədbirdə böyük şairin nadir sənət nümunəsi olan zəngin irsinə nəzər salınıb, tələbələrin ifasında yaradıcılığından poetik nümunələr təqdim olunub.
Ədəbi-bədii gecədə Məhəmməd Füzulinin həm ritmik qəzəlləri, həm də dövrün ictimai-siyasi və əxlaqi hadisələrinə qarşı münasibətini bildirdiyi, dərin mənalı əsərlərindən parçalar oxunub. Ədəbi-bədii kompozisiyanı Füzulinin qəzəllərinə bəstələnmiş romans və müsiqilər müşayiət edib.
Sonda tədbirdə iştirak edən müəllimlər – Tərcümə və filologiya kafedrasının müdiri  Gülnar Rzayeva, kafedranın müəllimləri Hüseyn Hüseynli, Ülviyyə Əliyeva Məhəmməd Füzulinin Azərbaycan ədəbi fikrinin inkişafında müstəsna yerini və əhəmiyyətini qeyd edib, tələbələrə təşəkkür ediblər.
Qeyd edək ki, tələbələr ədəbi-bədii gecəyə Tərcümə və filologiya kafedrasının müəllimi Solmaz Süleymanovanın rəhbərliyində hazırlaşıblar. Tədbir dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 25 yanvar 2024-cü il tarixli sərəncamını rəhbər tutaraq təşkil olunub.

A literary and artistic event “Mahammad Fuzuli-530” was held at Azerbaijan University
The literary and artistic event “Mahammad Fuzuli-530” dedicated to the 530th anniversary of the birth of the great Azerbaijani poet and thinker Mahammad Fuzuli was held at Azerbaijan University. The event highlighted the rich heritage of the great poet, a rare example of artistic mastery, with students presenting poetic samples of his work.
During the evening, rhythmic ghazals by Mahammad Fuzuli and excerpts from his deeply meaningful works, which reflect his views on the social, political, and moral issues of his time, were recited. The literary and artistic performance was accompanied by romances and music composed for Fuzuli's ghazals.
In conclusion, faculty members in attendance: Gulnar Rzayeva, Head of the Department of Translation and Philology, and lecturers Huseyn Huseynli and Ulviyya Aliyeva, remarked on Mahammad Fuzuli's exceptional place and significance in the development of Azerbaijani literary thought and thanked the students.
It should be noted that the students prepared for the literary and artistic event under the guidance of Solmaz Suleymanova, a lecturer at the Department of Translation and Philology. The event was organized following a decree by the President of the Republic of Azerbaijan dated January 25, 2024, on the celebration of the 530th anniversary of the great Azerbaijani poet Mahammed Fuzuli.