Professor Akif Musayev vəfat edib
Azərbaycan elminə ağır itki üz verib. Görkəmli iqtisadçı alim, AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun nəzdində Post-konflikt Ərazilərin Bərpası Elmi Mərkəzinin rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü, 2007-2011-ci illərdə Azərbaycan Universitetinin rektoru vəzifəsini icra etmiş professor Akif Fərhad oğlu Musayev vəfat edib.
Akif Fərhad oğlu Musayev 1947-ci ildə Füzuli rayonunun Qorgan kəndində anadan olub. 1971-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetini bitirdikdən sonra SSRİ Elmlər Akademiyasının Mərkəzi İqtisadiyyat-Riyaziyyat İnstitutunun aspiranturasına daxil olub. 1977-ci ildə iqtisadi-riyazi üsullar ixtisası üzrə fəlsəfə doktoru, 1992-ci ildə isə xalq təsərrüfatı və onun sahələrinin (sənaye) iqtisadiyyatı, planlaşdırılması və idarə edilməsinin təşkili ixtisası üzrə elmlər doktoru elmi dərəcələrini alıb. 2001-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilib.
Akif Musayev əmək fəaliyyətinə 1967-ci ildə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının Kibernetika İnstitutunun (indiki İdarəetmə Sistemləri İnstitutu) İqtisadi-riyazi modellər laboratoriyasında başlayıb. 1976-1980-ci illərdə Kibernetika İnstitutunda baş elmi işçi, 1980-1991-ci illərdə Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutunda (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) baş müəllim, dosent, 1991-1999-cu illərdə Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasında Maşınqayırma sənayesinin iqtisadiyyatı və menecment kafedrasının müdiri vəzifələrində çalışıb. Ölkə başçısının 1994-cü il 24 sentyabr tarixli Fərmanı ilə yaradılmış və 1998-ci il aprelin 11-dək fəaliyyət göstərmiş Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti yanında Dövlət Ali Ekspert Komissiyasının üzvü kimi ölkədə özəl təhsil müəssisələrinin fəaliyyətinin tənzimlənməsi və dövlət qeydiyyatı mexanizminin yaradılması və həyata keçirilməsi ilə bağlı işlərin təşkilində yaxından iştirak edib.
Akif Musayev 1999-cu ildə Vergilər Nazirliyi Tədris Mərkəzinin, eyni zamanda, 1999-2000-ci illərdə Baş Dövlət Vergi Müfəttişliyinin Analitik İnformasiya idarəsinin rəisi, 2000-2007-ci illərdə Vergilər Nazirliyi Vergi Siyasəti və Strateji Araşdırmalar Baş İdarəsinin rəisi, 2001-2007-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində Vergi və vergi qoyma kafedrasının rəhbəri, 2007-2011-ci illərdə Azərbaycan Universitetinin rektoru, 2011-2013-cü illərdə Vergilər Nazirliyi Vergi Siyasəti və Strateji Araşdırmalar Baş İdarəsinin rəisi, 2013-2015-ci illərdə Vergilər nazirinin vergi siyasəti məsələləri üzrə müşaviri vəzifələrində çalışıb.
2016-2020-ci illərdə İqtisadiyyat İnstitutunun İqtisadi tədqiqatların riyazi təminatı şöbəsinin müdiri, 2020-ci ildən vəfatına kimi isə İqtisadiyyat İnstitutunun nəzdində Postkonflikt Ərazilərin Bərpası Elmi Mərkəzinin rəhbəri olub.
Alim 400-dən artıq elmi əsərin, bir çox monoqrafiya, dərslik və dərs vəsaitinin, fənn proqramlarının müəllifi idi. Onun elmi kadrların yetişdirilməsindəki xidmətləri də diqqətə layiqdir.
Akif Musayevin tədqiqat istiqamətləri nəqliyyat proseslərinin modelləşdirilməsi, maşınqayırma və neft sənayesinin qarşılıqlı fəaliyyətinin modelləşdirilməsi, fiskal siyasətin modelləşdirilməsi, iqtisadiyyatda riyazi modelləşdirmə və proqnozlaşdırma, vergilərin iqtisadi problemlərinin elmi-tədqiqi istiqaməti və s. sahələri əhatə edirdi.
İqtisadçı alim Akif Musayev Prezident İlham Əliyevin 2007-ci il 9 fevral tarixli Sərəncamı ilə “Dövlət qulluğunda fərqlənməyə görə medalı”na, 2018-ci il 16 oktyabr tarixli Sərəncamı ilə isə “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fəxri diplomu”na layiq görülüb. Eyni zamanda, müxtəlif illərdə AMEA-nın və Vergilər Nazirliyinin fəxri fərmanları ilə təltif edilib.
Həmçinin Britaniyanın Kembric Beynəlxalq Bioqrafiya Mərkəzi və Amerikanın Şimali Karolina Bioqrafiya İnstitutunun idarə heyətləri tərəfindən dünya elm və təhsilinə verdiyi töhfələrə görə “Beynəlxalq Şərəf Diplomu” və “Görkəmli lider mükafatı” ilə təltif olunub.
O, bir sıra jurnalların redaksiya heyətinin üzvü, Gürcüstan Qafqaz Universitetinin fəxri doktoru idi.
Azərbaycan Universitetinin kollektivi adından ailəsinə və yaxınlarına dərin hüznlə başsağlığı veririk.

Professor Akif Musayev died
Prominent economist scientist, head of the Scientific Center for the Reconstruction of Post-conflict Territories under the Institute of Economics of ANAS, corresponding member of ANAS, Professor Akif Musayev, who was rector of Azerbaijan University in 2007-2011, died.
Akif Farhad oglu Musayev was born in the village of Gorgan, Fuzuli district in 1947. After graduating from Azerbaijan State University in 1971, he entered the post-graduate course of the Central Institute of Economics and Mathematics of the Academy of Sciences of the USSR. In 1977, he received the Doctor of Philosophy degree in the specialty of economic and mathematical methods, and in 1992, the Doctor of Science degree in the specialty of economy, planning and organization of the national economy management and its fields (industry). In 2001, he was elected a corresponding member of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
Akif Musayev started his career in 1967 at the Laboratory of Economic and Mathematical Models of the Institute of Cybernetics (now the Institute of Management Systems) of the Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR. In 1976-1980, he was a senior researcher at the Institute of Cybernetics, in 1980-1991 he was a senior lecturer, associate professor at Azerbaijan Oil and Chemical Institute (now the Azerbaijan State Oil and Industry University), in 1991-1999 he was a professor of economics at Azerbaijan State Oil Academy and worked as Head of the department of economics and management of machine-building industry. As a member of the State Supreme Expert Commission under the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, which was established by the Decree of the head of the state dated September 24, 1994 and operated until April 11, 1998, he was responsible for the creation and implementation of the state registration and regulation of the activities of private educational institutions in the country and closely participated in the organization of relevant works.
In 1999, Akif Musayev was Head of the Training Center of the Ministry of Taxes, at the same time, Head of the Analytical Information Department of the General State Tax Inspectorate in 1999-2000, Head of the Main Department of Tax Policy and Strategic Research of the Ministry of Taxes in 2000-2007, Head of the Tax and Taxation Department at Azerbaijan State University of Economics in 2001-2007, Rector of Azerbaijan University in 2007-2011, Head of the Tax Policy and Strategic Research Department of the Ministry of Taxes in 2011-2013, Advisor for Tax Policy Issues of the Minister of Taxes in 2013-2015.
In 2016-2020, he was Head of the Department of Mathematical Assurance of Economic Research at the Institute of Economics, Head of the Scientific Center for the Reconstruction of Post-Conflict Territories at the Institute of Economics from 2020 until his death.
The scientist was the author of more than 400 scientific works, many monographs, textbooks and teaching aids, subject programs. His services in the training of scientific personnel are also worthy of attention.
Akif Musayev's research spheres cover modeling of transport processes, modeling of mutual activity of machine building and oil industry, modeling of fiscal policy, mathematical modeling and forecasting in the economy, direction of scientific research of economic problems of taxes, etc.
Economist scientist Akif Musayev was awarded "Medal for distinction in public service" by the Decree of President Ilham Aliyev on February 9, 2007, and "Honorary Diploma of the President of the Republic of Azerbaijan" by the Decree on October 16, 2018. At the same time, he was awarded with honorary decrees of ANAS and the Ministry of Taxes in different years.
He was also awarded "International Diploma of Honor" and "Outstanding Leader Award" for his contributions to the world of science and education by the boards of the British Cambridge International Biography Center and American North Carolina Institute of Biography.
He was a member of the editorial board of a number of magazines, an honorary doctor of the Caucasus University of Georgia.
On behalf of the collective of Azerbaijan University, we offer our deepest condolences to his family and relatives.