Azərbaycan Universitetinin İT komandası beynəlxalq “Golden Byte” yarışmasında ölkəmizi təmsil edəcək
07 aprel 2017
Baxış sayı: 5764
Azərbaycan Universitetinin İT komandası beynəlxalq “Golden Byte” (Qızıl Bayt ) yarışmasının ölkə finalında “Internet of things - İnnovasiya layihələri müsabiqəsi” nominasiyası üzrə birinci yerə layiq görülüb.
Məmməd Kərimli (Kompüter mühəndisliyi), Tural Səlimli (Maliyyə) və Fəhmin Zakirlidən (Kompüter müəhdisliyi) ibarət komandamız müsabiqəqə “Elektrik sərfiyyatına nəzarət” layihəsi ilə yarışıb.
Qeyd edək ki, “Golden Byte” (Qızıl Bayt ) beynəlxalq çempionatı STEP Kompüter Akademiyasının (STEP IT Academy) təşkilatçılığı ilə keçirilir. Bakıda hər nominasiya üzrə 1-ci yeri tutan iştirakçılar 22-23 apreldə Kiyevdə keçiriləcək beynəlxalq finalda Azərbaycanı təmsil edəcək və 20 min dollar uğrunda yarışacaq.
Çempionat 9 ildir ki, keçirilir və Azərbaycan müsabiqədə ilk dəfədir ki, iştirak edir. Azərbaycanda  780 iştirakçı qeydiyyatdan keçib, seçim turlarına 450 iştirakçı, final mərhələsinə isə 100 nəfər seçilib.
2017-ci ildə iştirakçılara aşağıdakı nominasiyalar təklif edilib:
• Startup Challenge - Proqram lahiyələri müsabiqəsi
• Networking Technologies - Sistem inzibatçıları nominasiyası
• Mobile Development - Mobil proqramlar müsabiqəsi
• Internet of things - İnnovasiya lahiyələri müsabiqəsi
• Game Design - Oyun yaratma müsabiqəsi
• Character Design - Oyun personajlarının yaradılması üzrə müsabiqə
• Web Design - Web-lahiyələr müsabiqəsi
• Short Movie - Qısa film müsabiqəsi
• NoSQL Expert - Məlumat bazaları ilə iş üçün proqram konkursu
• Junior Competition - 10-17 yaşlı məktəblilər müsabiqəsi
Çempionatın keçirilməsində məqsəd informasiya texnologiyaları sahəsinin inkişafını sürətləndirmək, istedadlı gəncləri üzə çıxarmaq, onların tanınmış mütəxəssislərlə ünsiyyət yaratmasını  təmin etmək və layihələrinə dəstək verməkdir.

IT team will present Azerbaijan University in Kiev
IT team of Azerbaijan University has won the first place for the nomination “Internet of things” in the local  final of the international championship “Golden Byte”.
IT team consisting of Mammad Kerimli (Computer engineering), Tural Selimli (Finance), Fehmin Zakirli (Computer engineering) have competed in the contest with the project “Controlling The Flow Of Electricity”.
The International Championship is held under auspices STEP IT Academy. The participants who won the first place in each nomination  will present Azerbaijan in the international final in Kiev and compete for 20 thousands dollars on April 22-23.
The championship is being held for 9 years and it is the first time that Azerbaijan takes part in this competition. 780 participants have been registered, 450 ones have been choosen for rounds and 100 students for final in local competition of Azerbaijan Republic.
The suggested nominations in 2017 are the following:
• Startup Challenge
• Networking Technologies
• Mobile Development
• Internet of things
• Game Design
• Character Design
• Web Design
• Short Movie
• NoSQL Expert
• Junior Competition
The aim of holding championship is to accelerate the development of information technologies, to discover talented young people, to ensure them to communicate with well-known experts and to support projects.