Azərbaycan Universiteti noyabr ayında Türkiyənin Kocaeli Universitetində keçiriləcək IV Avropa İqtisadi Konqresinin həmtəşkilatçılarından biridir. 15-17 noyabr tarixlərində baş tutacaq nüfuzlu beynəlxalq tədbirin digər tərəfdaşları isə Türkiyənin Kocaeli Universiteti və Polşanın WSB Universitetidir.
Azərbaycan Universitetinin rektoru Səadət Əliyeva təşkilat komitəsinin fəxri sədrlərindən biri seçilib. Elmi işlər üzrə prorektor Yusif Qasımov və universitetin professoru Rövşən Quliyev tədbirin elm komitəsinin, Biznes və iqtisadiyyat fakültəsinin dekanı Əli Həsənov və Elm şöbəsinin müdiri Lətifə Ağamalıyeva təşkilat komitəsinin üzvləridir.
Tədbirdə dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan tanınmış alimlərin müasir iqtisadiyyatın aktual problemlərinə həsr edilmiş plenar məruzələri dinləniləcək və müxtəlif istiqamətlərdə təşkil edilən sessiyalarda müzakirələr keçiriləcəkdir.
Bu seriyadan olan ilk beynəlxalq tədbir 2017-ci ilin mart ayında keçirilib və gənclərin məşğulluğu məsələlərinə həsr olunub. Bu tədbirə 30 ölkədən 300-ə yaxın iştirakçı cəlb olunub. Həmin ilin noyabr ayında təşkil olunan və 18 ölkədən 200-ə yaxın tədqiqatçının iştirak etdiyi ikinci konqres enerji və ətraf mühit, miqrasiya, sağlamlıq, kənd təsərrüfatı, İslam iqtisadiyyatı, gizli iqtisadiyyat, informasiya iqtisadiyyatı, inşaat və turizm sahələrini əhatə edib.
Polşada keçirilən III Avropa  İqtisad Konqresində iştirakçılar dünya iqtisadiyyatı və iqtisadi böyümə məsələlərinə dair apardıqları tədqiqatların nəticələrini müzakirə ediblər.
Beynəlxalq tədbirin beşincisinin isə 2019-ci ildə Azərbaycan Universitetində keçirilməsi planlaşdırılır.

Azerbaijan University is one of the co-organizers of the IV European Economic Congress, which will be held in Kocaeli University in November. Other partners of the prestigious international event, which will take place on November 15-17, are Kocaeli University of Turkey and WSB University of Poland.
Rector of Azerbaijan University Saadat Aliyeva was elected as one of the honorary chairpersons of the organizing committee. Vice Rector for Science Yusif Gasimov and professor of the university Rovshan Guliyev are members of the science committee of the event, Dean of the Faculty of Business and Economics Ali Hasanov and Head of Science Department Latifa Agamaliyeva are the members organizing committee of the event.
The plenary sessions of prominent scientists from different countries of the world on current issues of modern economics will be listened and discussions will be held at various sessions.
The first international event from this series was held in March 2017 and dedicated to youth employment issues. About 300 participants from 30 countries were involved in this event. The second congress, organized in November of the same year, with nearly 200 researchers from 18 countries, covered areas such as energy and environment, migration, health, agriculture, Islamic economics, secret economics, information economy, construction and tourism.
The participants of the III European Economic Congress in Poland discussed the results of their research on the world economy and economic growth.