Azərbaycan Universiteti turizm istiqaməti üzrə 2 yeni ixtisas təklif edir
Azərbaycan Universitetinin 2020/2021-ci tədris ili üçün bakalavriat pilləsi üzrə qəbul planına turizm istiqaməti üzrə turizm bələdçiliyi və turizm işinin təşkili olmaqla 2 ixtisas əlavə olunub.  Hər iki ixtisasa həm Dövlət sifarişi əsasında (ödənişsiz), həm də ödənişli əsaslarla qəbul mümkündür. Subbakalavrlar da bu ixtisasların müsabiqəsində iştirak edə biləcəklər.
Turizm və otelçilik ixtisasını əvəz edən bu ixtisaslar Nazirlər Kabinetinin 2009-cu il 12 yanvar tarixli 8 nömrəli qərarına edilən son dəyişikliklərdən sonra təsdiq edilmiş “Ali təhsilin bakalavriat səviyyəsi ixtisaslarının (proqramlarının) Təsnifatı” siyahısında yer alan ixtisaslardandır. Yeni yaradılmış bu ixtisaslara qəbul 2020/2021-ci tədris ilində aparılacaq, ilk buraxılış isə 2024-cü ildə olacaq.
Azərbaycan dövləti turizm sahəsinin inkişafını iqtisadiyyatın qeyri-neft sektoru üzrə prioritet istiqamət elan edib. Bu, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 6 dekabr tarixli fərmanı ilə “Azərbaycan Respublikasında ixtisaslaşmış turizm sənayesinin inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”ndə də öz əksini tapıb.
Turizm bələdçisi yerli və xarici turistlərə turizm marşrutları üzrə bölgələrimizin coğrafiyası, tarixi, iqtisadiyyatı, incəsənət və mədəniyyət mərkəzləri, muzeyləri, maddi və mənəvi tarixi-memarlıq abidələri, eyni zamanda bölgə əhalisinin etnoqrafik xüsusiyyətləri haqqında məlumat verən şəxsdir. Turistlərin qarşılanması, ekskursiya və tur proqramlarının hazırlanması, muzey, qoruq, sərgi, turistləri maraqlandıran bütün digər obyektlərə ekskursiyaların keçirilməsi, bu obyektlərə aid sənəd və tarixi materialların öyrənilməsi, tur gedişatı müddətində məlumatların turistlərə çatdırılması, ekskursiya iştirakçılarına təhlükəsizlik qaydalarının izahı, sənədləşmənin aparılması turizm bələdçisinin gördüyü işlər sırasındadır. İxtisas üzrə məzunlar yerli və xarici turizm təşkilatlarında, Azərbaycan Dövlət Turizm Agentliyi kimi uyğun təyinatlı dövlət qurumlarında işləyə bilərlər.
Turizm işinin təşkili ixtisasının əsas məqsədi turizm sənayesi üçün müştəri xidmətləri, satış və idarəetmə mövzularında nəzəri və praktiki biliklərə malik kadrların hazırlanmasıdır. İxtisas üzrə məzunların vəzifə öhdəliklərinə xarici və daxili, fərdi və qrup turlarının təşkili, xarici və daxili tərəfdaşlar ilə əlaqələrin qurulması və işgüzar yazışmaların aparılması, müştərilərdən gələn sorğuların cavablandırılması, otelllərin və turizm xidmətlərinin bronlaşdırılması, səyahət sığortasının yazılması, mövsümə uyğun turların analiz edilib hazırlanması, müştərilərə viza dəstəyi xidmətinin göstərilməsi, aviabiletlərlə bağlı əməliyyatların aparılması kimi işlər daxildir. Turizm işinin təşkili ixtisasının məzunları mehmanxana şəbəkələri, turizm şirkətləri, beynəlxalq turizm təşklatları, Azərbaycan Dövlət Turizm Agentliyi kimi uyğun təyinatlı dövlət qurumlarında işləyə bilərlər.
Azərbaycan Universitetinin 2020/2021-ci tədris ili üçün bakalavriat pilləsinə qəbul planı, qəbul şərtləri, tələbə dəstək layihələri, təhsil haqqından azad olunan tələbələr haqqında daha ətraflı məlumatı keçidə daxil olmaqla əldə edə bilərsiniz.

Two degrees in tourism - tourism guidance and organization of tourism work -have been added to the Bachelor’s admission plan of Azerbaijan University for the 2020/2021 academic year . Admission to either degree is possible on the basis of the state finance (free of charge) and on tuition-charge basis. Subbaccalaureates will also be able to participate in the admission competition for studies of these degrees.
These degrees, which replace tourism and hospitality, are among the degrees included in the list of "Classification of bachelor's degree specialties (programs) of higher education" approved after the recent amendments to the Cabinet of Ministers Resolution No. 8 of January 12, 2009. Admission to these newly created degrees will be held in the 2020/2021 academic year, and the first graduation will be in 2024.
The Azerbaijan government has announced the development of tourism as a priority in the non-oil sector of the economy. This is reflected in the "Strategic Roadmap for the development of the specialized tourism industry in the Republic of Azerbaijan" by the decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated December 6, 2016.
A tour guide is a person who informs local and foreign tourists about the geography, history, economy, art and cultural centers, museums, material and spiritual historical and architectural vestiges of our regions, as well as ethnographic features of the region's population. Reception of tourists, arrangement of excursions and tour programs, giving tours to museums, reserves, exhibitions, all other places of interest, study of documents and historical materials related to these places, delivery of information during the tour, explanation of safety rules to tour participants, conducting documentation are among the duties performed by the tourist guide. Graduates of the degree can work in local and foreign tourism organizations, government agencies such as the Azerbaijan State Tourism Agency.
The main purpose of the degree of tourism organization is to train personnel with theoretical and practical knowledge in the field of customer service, sales and management for the tourism industry. Responsibilities of graduates include organizing foreign and domestic, individual and group tours, establishing contacts and business correspondence with foreign and domestic partners, answering customer inquiries, booking hotels and tourism services, writing travel insurance, analyzing and preparing seasonal tours, visa support services, air ticket operations. Tourism organization graduates can work in relevant government agencies such as hotel chains, tourism companies, international tourism organizations, the Azerbaijan State Tourism Agency.
You can get more detailed information about the admission plan for the bachelor's degree of the University of Azerbaijan for the 2020/2021 academic year, admission conditions, student support projects, students exempted from education by clicking on the link.