Azərbaycan Universitetində “44” fotosərgisi açılıb
Azərbaycan Universitetində Zəfər Günü tədbirləri çərçivəsində “44” adlı fotosərgi açılıb. Azərbaycanın 44 günlük Vətən Müharibəsində əldə etdiyi qələbənin birinci ildönümünə həsr olunan sərgi “İşğal”, “Müharibə”, “Zəfər” və “Qayıdış” olmaqla 4 hissədən ibarətdir.
Fotosərgidə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin başladığı 1988-ci ildən günümüzə  xalqımızın keçdiyi tarixi yola nəzər salınır. 44 şəkildən ibarət sərgidə işğal dövrünün dağıdılmış evlər, qaçqınlıq həyatı, Xocalı soyqırımı kimi sərt fraqmentləri ilə yanaşı, 30 illik yurd həsrətindən sonra topraqlarımızın işğaldan azad olunması, ölkəmizin ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi ilə nəticələnən, düşmən üzərində böyük Zəfərlə başa çatan müharibənin qalibləri olan Azərbaycan əsgərinin igidliyi, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin həm siyasi-ideoloji cəbhədə və informasiya müharibəsində, həm də hərbi əməliyyatlara rəhbərlik etmək sahəsində hərtərəfli sərkərdəlik qabiliyyəti, eyni zamanda xalqımıza və ordumuza sarsılmaz inamı əhatəli şəkildə öz əksini tapıb. Fotosərgidə işğal dövründə xalqımızın Qarabağdakı maddi-mədəni irsinə vurulmuş ağır zərərlər də nümayiş olunur.
Son 30 illik tariximizin ən unudulmaz hadisələrindən biri də ölkəmizin hərbi qüdrətini dünyaya nümayiş etdirdiyi Zəfər Paradıdır. “44” fotosərgisində Azadlıq meydanında böyük ruh yüksəkliyi və qürurla addımlayan müzəffər ordumuzun keçidindən, Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda yüksək səviyyədə həyata keçirilən böyük qayıdış prosesi - bərpa, abadlıq və quruculuq işlərindən şəkillər də yer alır.

“44” photo exhibition opened at Azerbaijan University
A photo exhibition entitled "44" has opened at Azerbaijan University as a part of Victory Day events. The exhibition, dedicated to the first anniversary of Azerbaijan's victory in the 44-day Patriotic War, consists of four parts: "Occupation", "War", "Victory" and "Return".
The photo exhibition has a look at the historical path of our people since the beginning of the Nagorno-Karabakh conflict in 1988.
Along with the severe fragments of the ruined houses of the occupation period, refugee life, Khojaly genocide, the freedom of our lands after 30 years of longing for the homeland, ensuring the territorial integrity of our country, the courage of the Azerbaijani soldier who won the war with great victory over the enemy, Victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev's comprehensive command ability both on the political- ideological front and in the field of leading military operations and his unshakable confidence in our people and army were also reflected thoroughly in the photo exhibition consisting of 44 photos.
The photo exhibition also demonstrates the heavy damage caused to the material and cultural heritage of our people in Karabakh during the occupation.
One of the most memorable events of our last 30- year history is the Victory Parade, which demonstrates the military power of our country to the world. The photo exhibition "44" also includes photos of the passage of our victorious army, which marched on Azadlig Square with great enthusiasm and pride, the great return process carrying out at a high level in Karabakh and East Zangazur - restoration,landscaping and construction work.