Azərbaycan Universitetində “Asılı olma, Azad ol” mövzusunda konfrans keçirilib
Azərbaycan Universiteti, Zərərli Vərdişlərə Qarşı İctimai Birliyi, TİKA Bakı Proqram Koordinatorluğu və Müasir Psixologiya Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə “Asılı olma, Azad ol” adlı konfrans keçirilib. Zərərli vərdişlər haqqında karikatura sərgisi, sahə üzrə mütəxəssislərin Azərbaycan Universitetinin professor-müəllim heyəti ilə görüşü və tələbələr üçün seminar olmaqla üç hissədən ibarət olan tədbir tələbələrin maarifləndirilməsi, pis vərdişlərə olan aludəçiliyin qarşısının alınmasına xidmət etmək məqsədi ilə təşkil olunub.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə Azərbaycan Universitetinin sərgi zonasında açılan zərərli vərdişlərə həsr olunmuş karikatura sərgisi ilə tanış olublar. Sərgidə zərərli vərdişlərin müxtəlif növləri və fəsadlarına həsr olunmuş 30-dan artıq əsər sərgilənir. Sərgi 24 dekabradək açıq olacaq.
Sahə üzrə mütəxəssislərin Azərbaycan Universitetinin professor-müəllim heyəti ilə görüşündə elmi işlər üzrə prorektor Yusif Qasımov, fakültə dekanları, Sosial işin təşkili kafedrasının professor-müəllim heyəti, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Hüquq şöbəsinin baş məsləhətçisi Tural Hüseynzadə, Zərərli Vərdişlərə Qarşı İctimai Birliyinin sədri Zaur Orucov, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı İstanbul ofisinin əməkdaş, professor Toker Ergüder, Türkiyənin Ege universitetinin professoru Hakan Coşkunol, Müasir Psixologiya Mərkəzinin direktoru Aidə Nəbiyeva iştirak ediblər. Görüşdə zərərli vərdişlərin hər bir cəmiyyət üçün dərin sosial problem olduğu, yeniyetmə və gənclər arasından zərərli vərdişlərin yayılması, yaratdığı təhlükələr və qarşısının alınması məqsədilə profilaktik tədbirlərin görülməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb, Türkiyə və Azərbaycandakı vəziyyət haqqında fikir mübadiləsi aparılıb.
Tədbirin seminar hissəsində isə Azərbaycan Universitetinin rektoru Səadət Əliyeva, qonaqlar, media nümayəndələri, professor-müəllim heyəti və 120-yə yaxın tələbə iştirak edib. Seminarda Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı İstanbul ofisinin əməkdaş, professor  Toker Ergüderin “Tütün aludəçiliyi”, Türkiyənin aEge universitetinin professoru Hakan Coşkunolun “Narkotik maddə asılılığı”, “Müasir Psixologiya Mərkəzinin direktoru Aidə Nəbiyevanın “Asılılıq psixologiyası” mövzusunda məruzələri dinlənilib. Məruzələr zərərli vərdişlərə səbəb olan risk faktorları, asılı vəziyyətə düşmənin səbəbləri, zərərli vərdişlərin  insan orqanizmində törətdiyi fəsadlar, cəmiyyətə neqativ təsirləri və mübarizə yolları kimi mövzuları əhatə edib.

A conference on " Don`t be addicted, Be free" was held at Azerbaijan University
On the cooperation of Azerbaijan University, the Association Against Addictions, TIKA Baku Program Coordinator and the Center for Modern Psychology has held a conference called "Don`t be addicted, Be free” (Asılı olma, Azad ol). The three-part event, which included a cartoon exhibition about harmful habits, a meeting of field experts with the faculty of Azerbaijan  University, and a workshop for students, was organized to promote students' awareness and prevention of addictions to bad habits.
The participants were familiarized with the animation display devoted to harmful habits in the exhibition area of Azerbaijan University. The exhibition highlights more than 30 works devoted to various types of harmful habits and their consequences. Not only emphasized the disastrous effect of harmful habits, the spread of toxic usages among the youth,  precautionary actions for teenagers and young people, and the value of restricting them in society, and exchanged views on the situation in Turkey and Azerbaijan as well at the meeting of the specialists with the professor-teacher staff of Azerbaijan University.
The rector of Azerbaijan University Saadat Aliyeva, guests, media representatives, faculty and about 120 students attended the seminar. In the seminar, were given lectures on different topics:  "Smoking Addiction" by Prof. Toker Ergüder, "Drug Addiction" by  Professor of the Aegean University of Turkey Hakan Coskunol, "The psychology of addiction" by Aida Nabiyeva, Director of the Center for Contemporary Psychology. The reports covered topics as risk factors that lead to harmful habits, the causes of addiction, the consequences of harmful habits in the human body, the negative effects on society, and the ways to fight it.