Azərbaycan Universitetində daxili şahmat turniri keçiriləcək
Azərbaycan Universitetinin ənənəvi şahmat turniri bu il 7 dekabr 2017-ci il tarixində keçiriləcəkdir. İştirakçıların olimpiya sistemi üzrə mübarizə aparacaqları müsabiqədə Azərbaycan Universitetinin bütün tələbələri iştirak etmək hüququna mailikdirlər.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunan turnir bu il beşinci dəfədir ki, keçirilir. Müsabiqə tələbələrin asudə vaxtlarının səmərəli təşkili və şahmatın kütləviliyinin artırılması məqsədi ilə təşkil olunur.
Qalibləri diplom və kubokla yanaşı qiymətli hədiyyələr də gözləyir. Turnirin qalibləri aşağıdakı kimi mükafatlandırılacaqdır:

Internal chess tournament will be held at Azerbaijan University
Traditional chess tournament of Azerbaijan University will be held on December 7, 2017. All students of Azerbaijan University have rights to participate in the competition, which will be contested on the Olympic system by the participants.
The tournament, dedicated to the memory of national leader Heydar Aliyev, is being held for the fifth time this year. The competition is organized for the purpose of effective organization of students’ leisure time and increase popularity of chess.
The winners will also receive valuable prizes along with the diploma and trophy. The winners of the tournament will be rewarded as follows:
• I place - Smartfon (Samsung Galaxy J1)
• II place – Tablet (Alcatel One Touch Pixi 4)
• III place - Mobile powered device (MI Q/320281DHR01 5000 mAh)
Registration is being done in Public Relations Department. The department is on the 4th floor, room 518.