Azərbaycan Universitetində Dövlət Müstəqilliyi Günü qeyd olunub
Azərbaycan Universitetində 18 oktyabr - dövlət müstəqilliyinin bərpasının 28-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Universitet rəhbərliyi, professor-müəllim və tələbə heyətinin iştirak  etdiyi tədbir Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Tədbirdə 1991-ci il oktyabrın 18-də Azərbaycanın Dövlət Müstəqilliyi haqqında  Konstitusiya Aktının qəbul edilməsinin böyük tarixi hadisə olduğu bildirilib, bu tarixi hadisəni zəruriləşdirən xronikaya nəzər salınıb. Qeyd olunub ki, Konstitusiya Aktının qəbul edilməsi ilə  XX əsrdə ikinci dəfə öz müstəqilliyini əldə edən Azərbaycan Respublikası özünü  1918-1920-ci illərdə cəmi 23 ay mövcud olmuş Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisi elan edib. AXC-nın bayrağı, gerbi, himni və İstiqlal Bəyannaməsinin elan edildiyi 1918-ci ilin 28 may günü Respublika Günü kimi qəbul edilib.
Müstəqilliyin bərpası qədər onun qorunub saxlanılması, hazırki mərhələyə çatdırılması olduqca keşməkeşli proseslərdən keçib. Ölkəmiz müstəqilliyinin ilk illərində çətin sınaqlar, ağır çətinliklərlə üzləşib. Ümummilli lider Heydər Əliyev zəngin siyasi təcrübəsi və yüksək idarəçilik bacarığı ilə  dövlət müstəqilliyini real təhlükələrdən xilas edib, Azərbaycan möhkəm əsaslar üzərində yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyub. Dövlət müstəqilliyimiz bu gün cənab Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi uğurlu və çoxşaxəli siyasət nəticəsində daha da güclənir.

Azerbaijan University celebrates Independence Day
On October 18,  Azerbaijan University hosted an event dedicated to the 28th anniversary of the restoration of State Independence. The event, which was attended by the university administration, academic staff and students, began with the playing of the National Anthem of the Azerbaijan Republic.
At the event it was stated that the adoption of the Constitutional Act on the State Independence of Azerbaijan on October 18, 1991 was a great historical event, and the chronicle that made this historical event necessary was looked through. It was noted that the Republic of Azerbaijan, which regained its independence for the second time in the 20th century after the adoption of the Constitutional Act, declared itself the successor of Azerbaijan People's Republic existed for only 23 months in 1918-1920. May 28, 1918, when the Flag, the Coat of Arms, the Anthem of Azerbaijan People's Republic were adopted, and the Declaration of Independence was announced, was proclaimed as the Republic Day.
Regaining and maintaining the independence, also bringing it to the present stage have gone through a very difficult process. During the first years of independence, our country faced severe trials and hardsips. National leader Heydar Aliyev, with his rich political experience and high managerial ability, saved the state independence from  real threats, and Azerbaijan entered a new phase in its development on solid foundations. Our independence is getting stronger today thanks to the successful and multi-vector policy implemented by Mr President Ilham Aliyev.