Azərbaycan Universitetində “Kağız qəbir” filminin nümayişi olub
Azərbaycan Universitetində Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin (AYB) təşəbbüsü, Türk Elm və Ədəbiyyat Əsəri Sahibləri Məslək Birliyinin (İLESAM) dəstəyi ilə çəkilmiş və Xocalı soyqırımına həsr olunmuş “Kağız qəbir” filminin nümayişi olub. Tədbirdə universitet rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti, inzibati heyət, tələbələr, AYB-nin mətbuat katibi, şair Xəyal Rza, İLESAM rəhbəri Mehmet Nuri Parmaksız və filmin yaradıcı heyəti iştirak edib.
Filmin nümayişindən əvvəl soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, Azərbaycanın Dövlət Himni səsləndirilib.
Azərbaycan Universitetinin rektoru Səadət Əliyeva qeyd edib ki, 26 il bundan əvvəl  Ermənistan silahlı qüvvələri beynəlxalq hüquq normalarını pozaraq  dinc əhaliyə qarşı epizodları insanı dəhşətə gətirən qəddarlıqla divan tutmuşlar. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2008-ci ildən etibarən həyata keçirilən “Xocalıya ədalət” təbliğat - təşviqat kampaniyası çərçivəsində görülmüş məqsədyönlü və genişmiqyaslı işlərin nəticəsi olaraq dünyanın bir sıra ölkələrində faciə ilə bağlı müvafiq qərarlar qəbul edilib. Azərbaycan dövləti beynəlxalq ictimaiyyətin Xocalı soyqırımı ilə bağlı məlumatlandırılması və beynəlxalq səviyyədə anılmasını təmin etmək məqsədiylə xeyli iş görüb və görür. Amma belə ağır hərbi cinayət beynəlxalq miqyasda hələ ki, öz hüquqi qiymətini almayıb, heç kəs bu soyqırımı aktı ilə bağlı beynəlxalq məhkəmə qarşısında cavab verməyib.
Rektor bildirib ki, beynəlxalq ictimaiyyətin Xocalıda baş verənləri bəşəri cinayət kimi qəbul etməsi üçün bədii sözün də böyük əhəmiyyəti var. Bu baxımdan “Kağız qəbir” filmi bu istiqamətdə özünəməxsus yer tutur.
AYB-nin Mətbuat katibi Xəyal Rza qeyd edib ki, janr olaraq Azərbaycanda ilk olan film hadisə zamanı girov götürülən və taleyi bu günədək məlum olmayan 150 nəfər haqqındadır. Tamaşaçı soyqırımı gecəsi baş verən dəhşəti və onların taleyini sonradan çəkilən kadrlar kimi yox, hadisələrin içində olan baş qəhrəmanın əlindəki kameranın obyektivindən izləyəcək.
İLESAM rəhbəri Mehmet Nuri Parmaksız bildirib ki, film “kar və kor” dünyaya bir çağrıdır. Məqsəd ermənilərin 100 ildir davam edən soyqırımı yalanını ifşa etmək və əsl soyqırımının 26 il əvvəl dünyanın gözü önündə Xocalı şəhərində törədildiyini beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırmaqdır.
Filmin nümayişindən əvvəl Azərbaycan Universiteti ilə İLESAM arasında əməkdaşlığa dair memorandum imzalanıb. Memoranduma əsasən tərəflər elm və bədii əsərlərin tərcüməsi və çap olunması, konfrans və simpoziumların təşkili, alim və yazıçıların imza günləri və kitab təqdimat günləri keçirilməsi və başqa bu kimi qarşılıqlı maraq kəsb edən sahələr üzrə  əməkdaşlıq edəcək.
Ssenari müəllifi və rejissoru Elçin Arifoğlu olan tammetrajlı filmin baş rollarını Anar Əliyev və Leyla Babayeva canlandırıblar. Filmin çəkilişləri Qubanın İkinci Nügədi kəndində aparılıb.

At Azerbaijan University was screened “Kaghiz gabir (Paper grave)” film shot at the initiative of the Azerbaijan Writers’ Union and with the support of Turkish Scientists and Authors of Literary Works (ILESAM) and dedicated to the Khojali genocide. The university management staff, professor and teacher staff, administrative staff, students, spokesperson of the Azerbaijan Writers’ Union, poet Khayal Rza, the head of the ILESAM Mehmet Nuri Parmaksiz and film crew participated in the event.
Before the screening of the film, victims of the genocide was commemorated with a minute of silence.
The rector of Azerbaijan University Saadat Aliyeva noted that, Armenian armed forces violated the international legal norms 26 years ago and brutally tormented the civilians.  As a result of the purposeful and wide scope of measures taken within the campaign “Justice for Khojali” since 2008 at the initiate of the Vice-President of Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva, appropriate decisions were made related to this tragedy in some countries of the world. The Azerbaijani government took and is now doing a number of measures to inform the public of the Khojali genocide and commemorate this genocide globally. Yet, such severe crime has not been properly evaluated in the international area, and no one has been held liable for this genocide before the international court.
The rector emphasized that, literary works have also a great importance to deliver the Khojali tragedy to the international public as a universal crime.  In this regard, “Kaghiz gabir (Paper grave)” film is of great importance.
The spokesperson of the Azerbaijani Writers’ Union Khayal Rza stated that, this film which is the first film in its genre that describes the 150 people who were taken hostage and whose fate is unknown. The audience will watch the tragedy of that night not as the cadres shot afterwards but from the camera lens of the main figure and witness of these happenings.
Head of the ILESAM Mehmet Nuri Parmaksiz noted that this film is a call to the world. The purpose is to expose the lie of armenians about the genocide for last 100 years and deliver the realities about the tragedy that happened 26 years ago to the international community.
A memorandum was signed on cooperation between Azerbaijan University and ILESAM before the screening of the film. According to the memorandum, the parties will do cooperation on translation and publication of scientific and literary works, organization of conferences and symposiums, holding of autograph days and book presentations of scientists and writers and such other fields that are of significance.
Anar Aliyev and Leyla Babayev have played the main roles of the full-length film of which script writer and director is Elchin Arifoghlu. The film has been shot in Ikinji Nugadi village of Guba.