Azərbaycan Universitetində “Nəsimi ili” ilə bağlı tədbirlər planı hazırlanıb
Prezident İlham Əliyev böyük Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyi münasibətilə 2019-cu ili ölkəmizdə “Nəsimi ili” elan edib.  Bu əlamətdar hadisə ilə bağlı Azərbaycan Universitetində bir sıra tədbirlərin keçirilməsi planlaşdırılır.
Tədbirlər planına əsasən Universitetin elmi jurnalı “İpək yolu” və korporativ informasiya jurnalı “Çağlayan”da Nəsiminin ədəbi irsi ilə bağlı publisistik yazılar və aparılan tədqiqatların nəticələri dərc olunacaq. O cümlədən “İpək yolu” jurnalının birinci nömrəsi böyük şairin yaradıcılığına həsr olunacaq.
İl ərzində Nəsiminin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş mühazirələr, tələbələrin iştirakı ilə ədəbi-bədii gecə, müsabiqə və olimpiadalar təşkil olunacaq, nəsimişünas alimlərlə tələbələrin görüşləri keçiriləcək.
Tədbirlər planı çərçivəsində şairin 650 illik yubileyinə həsr olunmuş dəyirmi masa və seminarların, onun bədii irsini əks etdirən kitab sərgilərinin təşkili, universitetdə “İmadəddin Nəsimi Auditoriyası”nın yaradılması da nəzərdə tutulur.

Azerbaijan University has developed an action plan for “A Year of Nasimi”
President Ilham Aliyev has declared 2019 as a Year of Nasimi in our country on the occasion of the 650th anniversary of the great Azerbaijani poet Imadeddin Nasimi. A number of events are planned to be held at Azerbaijan University on this remarkable event.
According to the action plan, scientific articles and the results of the researches on Nasimi's literary heritage will be published in the scientific journal of the University "Ipak yolu" and the corporate journal "Caglayan".
Lectures on Nasimi's life and creativity, literary and artistic nights, competitions and Olympiads will be organized with the participation of students, and meetings with students and scholars who studies Nasimi’s heritage will be held during the year.
It is planned to organize round tables and seminars dedicated to the 650th anniversary of the poet, to organize book exhibitions reflecting his artistic heritage, to create "Imadeddin Nasimi Auditorium" at the university within the framework of the action plan.