Azərbaycan Universitetinin professoru Asif Hacıyevin Almaniyada “Rus nəsrinin mifopoetikası. XX əsrin ikinci yarısı” adlı monoqrafiyası dərc edilib.
“LAP LAMBERT Academic Publishing” beynəlxalq nəşriyyatı tərəfindən  nəşr olunan kitabda mifopoetikanın metodoloji və nəzərə məsələləri, arxetip mənaların və süjetlərin fəlsəfi-estetik məzmunu və bədii funksiyaları, müasir rus yazıçılarının yaradıcılıq axtarışlarında mifoloji və folklor elementlərinin rolu tədqiq edilib. Monoqrafiyada rus nasirlərinin yaradıcılığında ənənəvi mənəvi-estetik dəyərlərin ifadəsinə, milli dünya mənzərəsinin özünəməxsusluğuna və ədəbi prosesin tipologiyasına xüsusi diqqət yetirilib. Kitabın ayrıca bölməsində başqa xalqların, ilk növbədə türkdilli xalqların nümayəndələrinin rus dilində yazdıqları nəsr əsərləri rus ədəbi prosesinin ayrılmaz hissəsi kimi nəzərdən keçirilib.
Kitab filoloqlar və rus ədəbiyyatı ilə maraqlanan oxucular üçün nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, elmi və tədris ədəbiyyatının Avropa dillərində nəşri üzrə ixtisaslaşmış “LAP LAMBERT” nəşriyyatı Almaniyada yerləşir. Müəllifin rus dilində yazdığı bu kitabın dərc olunması nəşriyyatın təşəbbüsü və vəsaiti hesabına həyata keçirilib.

The monograph of Professor of Azerbaijan University was published in Germany
Professor of Azerbaijan University Asif Hajiyev's book "Mythopoeetics of the Russian prose. The second half of the twentieth century" was published.
The role of mythological and folklore elements in the search for modern philosophical and aesthetic content and artistic functions of archetypes have been investigated in the book published by LAP LAMBERT Academic Publishing. The work of the Russian prose-writers to the expression of traditional moral and aesthetic values, the uniqueness of the national worldview and typology of the literary process in the monograph was paid special attention. In the separate section of the book, the works of other people, primarily representatives of Turkish-speaking people in Russian, were considered as an integral part of the Russian literary process.
The book is intended for philologists and readers interested in Russian literature.
It should be noted that LAP LAMBERT publishing house specialized in the publishing of scientific and educational literature in European languages is located in Germany. The publication of this book by the author in the Russian language was carried out at the initiative and funds of the publishing house.