Azərbaycan Universitetinin prorektoru beynəlxalq riyaziyyat məktəbində seminar aparacaq
Azərbaycan Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru, professor Yusif Qasımov Nəzəri və Tətbiqi Riyaziyyat Beynəlxalq Mərkəzi (CIMPA - Centre Internatıonal de Mathématıques Pures et Applıquées) tərəfindən Türkiyənin İzmir şəhərində təşkil olunacaq beynəlxalq riyaziyyat məktəbində seminar aparacaq. Seminar hər biri 80 dəqiqə olmaqla 3 mühazirədən ibarət olacaq. Yusif Qasımov seminar dinləyicilərini formaya görə optimallaşdırma sahəsində əldə etdiyi son nəticələr ilə tanış edəcək.
Mərkəzi Fransada olan CIMPA özünün “CIMPA Schools” layihəsi çərçivəsində dünyanın müxtəlif ölkələrində gənc tədqiqatçılar üçün riyaziyyatın müxtəlif istiqamətləri üzrə məktəblər təşkil edir. Məktəblərə həmin istiqamətlər üzrə dünyanın tanınmış alimləri dəvət olunur. Növbəti belə məktəb oktyabrın 27-də İzmirin Şirince bölgəsində yerləşən “Nesin Matematik Köyü”ndə başlayıb. Noyabrın 3-dək davam edəcək “West Asia Mathematical School”a Fransa, Azərbaycan, İraq və Mərakeşdən alimlər  dəvət olunublar. Seminarların dinləyiciləri isə Qərbi Asiyanın müxtəlif ölkələrini təmsil edən gənc tədqiqatçılardır.

The Vice-rector of Azerbaijan University will hold a seminar at International Mathematics School
Vice-Rector for Science of Azerbaijan University Yusif Gasimov will hold a seminar at the International Mathematics School in Izmir, Turkey, which will be organized by International Centre for Pure and Applied Mathematics (CIMPA - Centre Internatıonal de Mathématıques Pures et Applıquées). The seminar  will consist of 3 lectures each lasting 80 minutes. Yusif Gasimov will acquaint  the seminar participants with the latest results that he achieved in the field of optimization according to the form.
CIMPA, based in central France, organizes schools in various areas of mathematics for young researchers from different parts of the world as part of its “CIMPA Schools” project. Famous scientists from all over the world are invited to these schools. The next school started on October 27 in “Nesin Mathematics Village”, located in  Shirince area of Izmir. Scientists from France, Azerbaijan, Iraq and Morocco are invited to “West Asia Mathematical School”, which will last until November 3. The listeners of the seminars are young researchers from different countries of West Asia.