Azərbaycan Universitetinin tələbə qəbulu planına yeni ixtisaslar əlavə olunub
Azərbaycan Universitetinin 2023/2024-cü tədris ili üçün qəbul planına yeni ixtisaslar əlavə olunub. İş dünyasının tələb və öncəlikləri nəzərə alınaraq bu ildən başlayaraq bakalavriat səviyyəsində “Korreksiyaedici təlim” ixtisası, magistratura səviyyəsində isə 26-cı proqramda yer alan “Heyətin idarə edilməsi” və “Menecment (sahələr üzrə)” ixtisaslaşmaları üzrə kadr hazırlığına start verilir.
III ixtisas qrupunda yer alan “Korreksiyaedici təlim” xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaq və yeniyetmələrlə aparılan işin yüksək peşəkarlıqla qurulmasına yönələn çox vacib peşə sahəsidir. Onların təlim-tərbiyəsi, reabilitasiyası və fəal həyata adaptasiyası təhsil sahəsində xüsusi yanaşma tələb edən sahələrdəndir. “Korreksiyaedici təlim” ixtisası məhz bu sahə üzrə mütəxəssislər hazırlayır.
III ixtisas qrupunda yer alan “Sosial iş” ixtisasının tədrisi indiyə qədər Azərbaycan dilində aparılırdı. Bu ildən başlayaraq isə ingilis bölməsi üzrə də tələbə qəbulu həyata keçiriləcək. Bu ixtisasın tədris planı 5 il müddətinə beynəlxalq akkreditasiyadan keçib. Akkreditasiya prosesi Akkreditasiya və Reytinq üzrə Müstəqil Agentlik (IAAR - Independent Agency For Accreditation and Rating) tərəfindən aparılıb. Bu, həm Azərbaycan Universitetinin, həm də ölkədə “Sosial iş” ixtisasının tarixində bir ilkdir.
II ixtisas qrupunda plan yerləri artıb. Bu qrupda digər bir yenilik isə ondan ibarətdir ki, “Biznesin idarə edilməsi” ixtisasına qiyabi təhsil formasında da tələbə qəbulu həyata keçiriləcək.
I ixtisas qrupunda yer alan “İnformasiya təhlükəsizliyi” ixtisasının tədrisi bu ildən başlayaraq Azərbaycan dili ilə yanaşı ingilis dilində də aparılacaq. İngilis bölməsi üzrə 10 yer ayrılıb. Bu qrupda yer alan “İnformasiya texnologiyaları” ixtisasına tələbə qəbulu indiyə qədər yalnız əyani formada olub. Yeni tədris ilindən isə qiyabi təhsil formasında da kadr hazırlığına başlanır.
Magistratura səviyyəsində 26-cı proqram üzrə 2 yeni ixtisaslaşma açılıb. Bunlar “Heyətin idarə edilməsi” və “Menecment (sahələr üzrə)” ixtisaslaşmalarıdır. Qəbul həm Azərbaycan, həm də ingilis bölməsi üzrə aparılacaq.
Qəbul planında daha bir yenilik öz əksini tapıb. Belə ki, Azərbaycan Universiteti ilə İtaliyanın Tuscia Universiteti arasında cari ildə imzalanan müqaviləyə əsasən MBA proqramının “Marketinq” istiqaməti üzrə ikili diplom proqramı həyata keçiriləcək. Bununla da Azərbaycan Universitetinin beynəlxalq ikili diplom proqramlarının sayı 2-yə çatıb. Ukraynanın Xarkov Milli Radioelektronika Universiteti (XNURE) arasında 2019-cu ildə imzalanan müqaviləyə əsasən “Kompüter mühəndisliyi” istiqaməti üzrə bakalavriat və magistratura səviyyələrində beynəlxalq ikili diplom proqramı tətbiq olunur.
Abituriyentlərin nəzərinə çatdırmaq istəyirik ki, Azərbaycan Universitetinə qəbul Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən aparılır. Bakalavriat səviyyəsi üzrə bütün ixtisaslara, magistratura səviyyəsi üzrə isə MBA xaricində bütün ixtisaslaşmalara  dövlət sifarişi ilə (ödənişsiz) qəbul mümkündür. Bakalavriat pilləsində ingilis dilində tədris olunan ixtisaslarda tələbələrin ingilis dili hazırlığı üçün 1 (bir) tədris ili ayrılmaqla tədris müddəti 5 ildir. Bu ixtisaslarda müsabiqə Azərbaycan və rus bölmələri üzrə birgə aparılır.
Azərbaycan Universitetinin 2023/2024-cü tədris ili üçün bakalavriat və magistratura səviyyələri, həmçinin MBA proqramına tələbə qəbul planı ilə keçidə daxil olaraq tanış ola bilərsiniz.

New specialties have been added to the admission plan of Azerbaijan University
New specialties have been added to the admission plan of Azerbaijan University for the 2023/2024 academic year. Taking into account the requirements and priorities of the business world, starting this year, personnel trainings for the “Corrective training” specialization at the undergraduate level, and for “Personnel management” and “Management (by fields)” specializations, which are included in the 26th program at the master's level, are launched.
“Corrective training” in the III qualification group is a very important professional area aimed at highly professional establishment of work with children and adolescents with special needs. Their education and upbringing, rehabilitation and adaptation to active life is one of the areas that require a special approach in the field of education. The “Corrective training” specialty trains specialists particularly in this area.
Teaching of the “Social work” specialty, which is included in the III qualification group, has so far been conducted in the Azerbaijani language. Starting this year, students will also be accepted to the English-medium education. Curriculum of this specialty has passed international accreditation for 5 years. The accreditation process was conducted by the Independent Agency For Accreditation and Rating (IAAR). This is the first in the history of both Azerbaijan University and the specialty “Social work” in the country.
Number of planned student positions in the II qualification group has been increased. Another innovation in this qualification group is that students will be admitted to the Specialty “Business Management” in the form of correspondence education.
Starting from this year, teaching of the “Information security” specialty, which is included in the I qualification group, will be conducted in both English and Azerbaijani languages. 10 positions are allocated for the English section. Admission of students to the “Information technologies” specialty in this qualification group has so far been only on in an intramural basis. Since the new academic year, training of personnel in the correspondence form of education has also begun.
At the master’s level, 2 new specializations have been opened for the 26th program. These are the “Personnel management” and “Management (by fields)” specializations. Admission will be held in both the Azerbaijani and English sections.
Another innovation is reflected in the admission plan. Thus, according to the contract signed this year between Azerbaijan University and Tuscia University of Italy, a dual diploma program in the "Marketing" specialty of the MBA program will be implemented. Thus, the number of international dual diploma programs of Azerbaijan University has reached 2. According to the agreement signed in 2019 with Kharkiv National University of Radio Electronics (NURE) of Ukraine, an international dual diploma program is implemented at the undergraduate and graduate levels in the specialty “Computer Engineering”.
We would like to inform applicants that admission to Azerbaijan University is conducted by the State Examination Center. Admission to all specialties on the bachelor's degree and all specialties on the master's degree except MBA is possible by state order (state funded). The term of study is 5 years, of which 1 (one) academic year is allocated for English-language training of students in specialties taught in English at the undergraduate level. For these specialties, the competition is held jointly for the Azerbaijani-based and Russian-based sections.
You can get acquainted with the undergraduate and graduate programs of Azerbaijan University, as well as the MBA student admission plan for the 2023/2024 academic year by following the links below.