Tələbələrimiz “AXC-100” bilik yarışında birinci yerə layiq görülüb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yannda Bilik Fondunun Azərbaycan Universiteti, Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti və Bakı Qızlar universitetlərinin tələbələrindən ibarət “Tariximizi öyrənək və öyrədək” Gənclər Klubunun üzvlərinin və Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin Fondda təcrübə keçən tələbələrinin iştirakı ilə “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti – 100” mövzusunda bilik yarışı keçirilib.
Klub üzvləri, universitet tələbələri və təcrübəçilərdən ibarət 5 komandanın iştirak etdiyi yarışda verilən suallar operativ cavablandırılıb.
Münsiflər heyətinin qərarı ilə Azərbaycan Universiteti və Bakı Dövlət Universitetinin komandaları 1-ci, Bakı Qızlar Universitetinin komandası 2-ci, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin komandası 3-cü yerə layiq görülüb.
AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasında baş tutan yarışdan öncə gənclər alimlər və Fondun əməkdaşları ilə görüşüblər. Fondun Ölkədaxili layihələr sektorunun müdiri Hacı Abdulla tədbiri açaraq, ölkə başçısının “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi" və 2018-ci ilin ölkəmizdə “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” elan edilməsi haqqında imzaladığı sərəncamları xatırladıb.
Bildirib ki, bu sərəncamlardan irəli gələn vəzifələrin icrası ilə bağlı Bilik Fondunun “Cümhuriyyət tariximiz qürurumuzdur” layihəsi çərçivəsində respublikamızın bütün bölgələrində, 20 şəhər və rayondakı Heydər Əliyev Mərkəzi, 5 Gənclər Mərkəzi, təhsil, mədəniyyət, sənaye-istehsal müəssisəsilərində 270-dən çox maarifləndirici mühazirə, 100-dən çox respublika və beynəlxalq səviyyəli konfrans və elmi seminarlar, “dəyirmi masa”lar və müsabiqələr keçirilib. Türkiyə, Gürcüstan, Ukraynada Bilik Fondunun keçirdiyi tədbirlərdə Cümhuriyyət ideyaları ilə birlikdə bugünkü Azərbaycan həqiqətləri barədə dinləyicilərə ətraflı məlumatlar verilib. Keçirilən tədbirlərdə Milli Məclis üzvləri, AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, ali məktəblərin professor və dosentləri, mədəniyyət xadimləri və jurnalistlər iştirak ediblər.
Fondun nəşr etdirdiyi “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti: 100 sual, 100 cavab” elmi-kütləvi xarakterli məlumat kitabından söz açan H.Abdulla nəşrin 50-dək kitabxanaya hədiyyə edildiyini diqqətə çatdırıb.
Görüşdə Bakı Dövlət Universitetinin professoru Anar İsgəndərlinin “Cümhuriyyət İli” bizə nə verdi?” mövzusunda mühazirəsi dinlənilib. 23 ay fəaliyyət göstərən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qısa zaman ərzində gördüyü böyük işləri sadalayan alim həmin dövrdə reallaşmayan, ancaq müstəqilliyin bərpasından sonra gerçəkləşən bəzi hadisələr barədə də məlumat verib. Bildirib ki, ikinci müstəqillik ərəfəsində Bakı nefti dünya bazarına tam gücü ilə Bakı-Ceyhan Beynəlxalq neft kəməri vasitəsilə çıxıb, çoxlu sayda ali hərbi məktəblər açılıb, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası qəbul edilib, Parlament seçkiləri keçirilib, ölkədə latın qrafikalı əlifbaya keçilib, aqrar məsələ həll olunub, Qafqaz İslam Ordusunun şərəfinə abidə qoyulub.
Fondun əməkdaşı, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Elnarə Əliyeva “Tariximizi öyrənək və öyrədək” Klubunun fəaliyyəti barədə geniş məlumat verib. Tələbələrin bu il də fəallıq göstərdiklərini və müxtəlif məzmunlu tədbirlərə qatıldıqlarını söyləyib.

Our students got the first place in “ADR-100” knowledge competition
The knowledge competition on “Azerbaijan Democratic Republic-100” was held with the participation of Knowledge Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan, “Let’s Learn and Teach Our History” Youth Club which is consisted of the students of Azerbaijan University, Baku State University, Azerbaijan State Pedagogical University and Baku Girls University and the students of Azerbaijan State University of Culture and Arts who are doing their internship at the Foundation.
The questions were answered at the Competition where 5 teams consisted of the members of Youth Club, university students and trainees were participating.
With the decision of the jury the teams of Baku State University and Azerbaijan University got the 1st place, the team of Baku Girls University got 2nd place and team of Azerbaijan State Pedagogical University got 3rd place.
Young participants met with the scientists and employees of the Foundation before the competition held in the Central Scientific Library of ANAS. Haji Abdulla, head of the department of local projects of the Foundation delivered opening speech and spoke of the orders of president on “ 100th Anniversary of Azerbaijan Democratic Republic” and declaring 2018 the 'Year of the Azerbaijan Democratic Republic'.
He stated that, according to the said orders, more than 270 educational lectures, more than 100 local and international conferences, scientific seminars, roundtables and competitions have been held in the all regions of our country - in Heydar Aliyev Centres of 20 cities and districts, in 5 Youth Centres and in educational, cultural and industrial institutions in the framework of the project of Knowledge Foundation which is called “ Democratic Republic of Azerbaijan is our history and source of proud”. The Foundation informed participants about today’s reality of Azerbaijan and Ideologies of Democratic Republic in the events held in Turkey, Georgia and Ukraine. Members of Milli Mejlis, full and correspondent members of ANAS, professors and docents of higher schools, artistic peoples and journalists participated in the events held.
H. Abdulla who spoke of “Azerbaijan Democratic Republic: 100 questions, 100 answers”, scientific informational book published by the Foundation stated that up to 50 volumes of the said book have been given as gifts to the library.
The lecture by Anar Isgandarli, professor of Baku State University on the topic of “What did we get from “The year of Democratic Republic?” was listened in the meeting. Professor stated that Azerbaijan Democratic Republic existed only 23 months did great jobs in a short period of time and he gave information about some events realized after gaining the independence not during that period. He stressed out that, during the second independence years the oil of Baku was delivered to world market through Baku-Jeyhan International Oil Pipeline, numerous higher military schools were opened, the Constitution of the Republic of Azerbaijan was adopted, Parliamentary elections were held, Latin alphabet started being used, agricultural issues were sorted out and the Memorial dedicated to the Caucasus Islamic Army of Ottoman Empire was opened.
Doctor of philosophy in Philology Elnare Aliyeva, an employee of the Foundation gave comprehensive information about the Club of “Let’s learn and teach our history” and said that students have been active and participated in different events this year as well.