Azərbaycan Universitetində “EBSCOHost platformasında axtarış” mövzusunda təlim-seminar keçirilib
Azərbaycan Universitetində professor-müəllim heyəti, magistratura tələbələri  və doktorantlar üçün “EBSCOHost platformasında interaktiv axtarış və EIFL.net konsorsiumunun xidmətləri” mövzusunda təlim-seminar keçirilib. Tədbir Azərbaycan Kitabxana İnformasiya Konsorsiumunun (Az.KİK) yaranmasının 20 illiyi çərçivəsində təşkil olunub.
Təlim-seminarı giriş sözü ilə Elmi kitabxananın müdiri Nailə Nağıyeva açaraq qeyd edib ki, Azərbaycan Universiteti 2018-ci ildən Azərbaycan Kitabxana İnformasiya Konsorsiumunun (Az.KİK), həmçinin beynəlxalq “EIFL.net” Konsorsiumunun (Electronic Information for Libraries) üzvüdür. Az.KİK, EIFL.net konsorsiumu ilə əməkdaşlıq çərçivəsində üzv təşkilatların tədris və elm sahələrinə uyğun ədəbiyyatla təmin olunmasını, müvafiq kitabxanalarda rəqəmsal arxivlərin yaradılmasını təşkil edir, abunə müddətində onlara 8 min 516-sı resenziyalı olmaqla 11 mindən çox jurnalın yerləşdiyi verilənlər bazasından, 2 min 700-dən artıq kitab və broşür, 510 adda qəzet və bu kimi mənbələrdən elektron formada istifadə imkanı təqdim edir.
Ardınca Az.KİK-in rəhbəri, EIFL.net və EBSCO-nun Azərbaycan üzrə nümayəndəsi Cəmilə Yusifova kitabxana işi sahəsində dünyanın iki aparıcı təşkilatından biri olan beynəlxalq konsorsium EIFL.net-in xidmətləri haqqında məlumat verib, müxtəlif elm və tədris sahələrini əhatə edən EBSCO platformasında interaktiv axtarış qaydalarını iştirakçılara əyani şəkildə təqdim edib. Cəmilə Yusifova iştirakçılara akademik bazalardan istifadə qaydaları, məqalə nəşrinə dəstək və nəşr imkanları barədə də məlumat verib.
Tədbirdə Bakı Dövlət Universitetinin Elmi kitabxanasının müdiri Nigar İsmayılova da iştirak edib. Nigar İsmayılova çıxışında Az.KİK-in akademik kitabxanalarla əməkdaşlığı, nüfuzlu beynəlxalq təşkilat və nəşriyyatlarla ali məktəb kitabxanaları arasında əlaqələrin qurulmasının əhəmiyyətindən danışıb.
Təlim-seminarın sonunda tədbir iştirakçılarının maraq dairəsinə uyğun axtarış sistemləri əyani olaraq nümayiş olunub, onların sualları cavablandırılıb.

Training seminar on “Search on EBSCOHost platform” was held at Azerbaijan University
A training seminar on “Interactive search on the EBSCOHost platform and services of the EIFL.net consortium” was held at Azerbaijan University for its academic staff, master and PhD students. The event was organized within the 20th anniversary of the establishment of the Azerbaijan Library Information Consortium (Az.KIK).
Opening the training seminar, head of the Scientific Library Naila Nagiyeva noted that since 2018 Azerbaijan University has been a member of the Azerbaijan Library Information Consortium (Az.KIK), as well as the International “EIFL.net” Consortium (electronic information for Libraries). Within the framework of cooperation with the EIFL.net Consortium, Az.KIK organizes the provision of member organizations with literature relevant to educational and scientific fields, creation of digital archives in relevant libraries, provides them during the subscription period with access to the database of more than 11 thousand journals, 8 thousand 516 of which are peer-reviewed, more than 2 thousand 700 books and brochures, 510 newspapers and similar electronic sources.
Then, Jamila Yusifova, head of Az.KIK, representative of EIFL.net and EBSCO for Azerbaijan, informed about the services of the International EIFL.net Consortium, one of the world's two leading organizations in the field of librarianship, visually presented interactive search rules on EBSCO platform covering various fields of science and education to the participants. Jamila Yusifova also informed the participants about the rules of using academic databases, support for article publication and publication opportunities.
Nigar Ismayilova, head of the Scientific Library of Baku State University, also attended the event. Nigar Ismayilova spoke about the importance of Az.KIK cooperation with academic libraries, establishment of relations between influential international organizations, publishing houses and high school libraries.
At the end of the training seminar, the search systems according to the interest of the event participants were visually demonstrated, and their questions were answered.