Azərbaycan Universitetində Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş esse müsabiqəsi keçirilib
15 dekabr 2023
Baxış sayı: 2300
Azərbaycan Universitetində ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Azərbaycan Heydər Əliyevin şah əsəridir” mövzusunda esse müsabiqəsi başa çatıb. Müsabiqədə 20-yə yaxın tələbə iştirak edib. Esselərin qiymətləndirilməsi Tərcümə və filologiya kafedrasının müəllimlərindən ibarət münsiflər heyəti tərəfindən aparılıb.
Münsiflər heyətinin qərarına əsasən Sevinc Türbəndəyeva I yerə (Filologiya, ingilis dili və ədəbiyyatı, IV kurs), Nuranə Məmmədova II yerə (Dövlət və ictimai münasibətlər, II kurs), Fəzilə Aydəmirova III yerə (Filologiya, Azərbaycan dili və ədəbiyyatı, II kurs) layiq görülüb.
Müsabiqənin yekun tədbirində qaliblər sertifikat və hədiyyə ilə təltif olunub. Müsabiqəyə esse təqdim edən digər tələbələrə isə iştirakçı sertifikatı təqdim olunub.
Esse müsabiqəsinin keçirilməsində məqsəd ümummilli lider Heydər Əliyevin zəngin və çoxşaxəli irsinin tələbələr tərəfindən araşdırılması və öyrənilməsinin diqqət mərkəzində saxlanmasıdır. Müsabiqə Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev ili” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 29 sentyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamının və Azərbaycan Universitetinin “Heydər Əliyev ili” çərçivəsində həyata keçiriləcək tədbirlər planının icrasının təmin edilməsi məqsədi ilə həyata keçirilib.

Essay competition dedicated to the 100th anniversary of the birth of Heydar Aliyev was held at Azerbaijan University
15 december 2023
Baxış sayı: 1474
An essay competition on “Azerbaijan is a masterpiece of Heydar Aliyev” dedicated to the 100th anniversary of national leader Heydar Aliyev has ended at Azerbaijan University. About 20 students took part in the competition. Essays were assessed by a jury consisting of lecturers of the Department of Translation and Philology.
According to the decision of the jury, Sevinj Turbandayeva took 1st place (Philology, English language and literature, 4th year), Nurana Mammadova took 2nd place (State and public relations, 2nd year), Fazila Aydamirova took 3rd place (Philology, Azerbaijani language and literature, 2nd year) in the competition.
At the final event of the competition, the winners were awarded with a certificate and a gifts. Other students who submitted essays to the competition were awarded a certificate of participation.
The purpose of the essay competition is to focus on the research and study of the rich and diverse legacy of the national leader Heydar Aliyev by students. The competition is held in order to ensure the implementation of Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 29, 2022 on declaring 2023 the “Year of Heydar Aliyev” in the Republic of Azerbaijan and the action plan of Azerbaijan University to be implemented within the “Year of Heydar Aliyev”.