Azərbaycan Universitetində “İnformasiya təhlükəsizliyi: problemlər və perspektivlər” II beynəlxalq konfransı keçirilib
25 noyabr 2022
Baxış sayı: 9067
Azərbaycan Universitetində “İnformasiya təhlükəsizliyi: problemlər və perspektivlər” mövzusunda II beynəlxalq konfrans keçirilib. Azərbaycan Universitetinin Ukraynanın Xarkov Milli Radioelektronika Universiteti və Heydər Əliyev adına Hərbi İnstitut ilə birlikdə təşkil etdiyi konfrans informasiya texnologiyalarının sürətli inkişafı və onun insan fəaliyyətinin bütün sahələrinə total nüfuz etdiyi indiki şəraitdə məlumatların icazəsiz girişinin, istifadəsinin, açıqlanmasının, təhrif olunmasının, dəyişdirilməsinin, araşdırılmasının, qeyd edilməsinin və ya məhv edilməsinin qarşısının alınmasının elmi nəzəri, praktiki və texnoloji aspektlərinə həsr edilir.
Hibrid formada baş tutan konfransın açılış mərasimini giriş nitqi ilə Azərbaycan Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru Yusif Qasımov açaraq, rektor Səadət Əliyeva və universitet kollektivi adından tədbir iştirakçılarını salamlayıb. Prorektor çıxışında tədbirin digər həmtəşkilatçılarına və informasiya təhlükəsizliyi sahəsində apardıqları tədqiqatların nəticələrini konfransa təqdim edən alim və mühəndislərə, həmçinin gənc tədqiqatçılara təşəkkür edib. Yusif Qasımov qeyd edib ki, son 20 ildə dünyada baş verən proseslər göstərir ki, informasiyanı yaratmaq qədər, onu qorumaq da mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Bu məsələ hazırda dünyanın demək olar ki, bütün universitet və elm mərkəzlərində müzakirə olunur. İnformasiya təhlükəsizliyi məsələsinin Azərbaycanda da elmi – intellektual müstəvidə müzakirə olunmasına ehtiyac var. Azərbaycan Universiteti də elmi konfranslar təşkil edərkən dünyada və ölkəmizdə baş verən aktual məsələlərə, müasir çağırışlara üstünlük verir, alimlər və tədqiqatçılar üçün son elmi nəticələrini paylaşmaq, yeni elmi ideya və istiqmətləri müzakirə etmək üçün platforma təklif edir.
Prorektor bildirib ki, 44 günlük Vətən müharibəsi həm də yüksək texnologiyalı silah sistemlərinin tətbiq edildiyi müharibə olaraq dünya hərb tarixinə yazılıb.  Azərbaycan Ordusu döyüş əməliyyatlarında müasir silah sistemlərindən uğurla  istifadə edib. “İnformasiya artıq bütün dünyada  qəbul olunmuş kapitaldır və istənilən kapital, istənilən xəzinə yaxşı qorunmalıdır”, – deyə Yusif Qasımov vurğulayıb.
Xarkov Milli Radioelektronika Universitetinin prorektoru Murad Omarov tədbir iştirakçılarını bu ali məktəbin rektoru rektoru İqor Ruban və universitet kollektivi adından salamlayıb. Murad Omarov bildirib ki, təmsil etdiyi universitetin tədbirdə böyük bir heyətlə iştirakı planlaşdırılsa da hazırda Ukraynada davam edən müharibə səbəbilə bu mümkün deyil və əməkdaşlar konfransda onlayn formatda iştirak edəcəklər.
Omarov çıxışında informasiya təhlükəsizliyi sahəsində kadr hazırlığının əhəmiyyətini vurğulayıb və Azərbaycan Universiteti ilə Xarkov Milli Radioelektronika Universitetinin 2019-cu ildən başlayaraq əməkdaşlıq etdiyini diqqətə çatdırıb. Universitetlər arasındakı əməkdaşlığın istiqamətləri haqqında məlumat verən Murad Omarov əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsinin vacibliyini qeyd edib.
Heydər Əliyev adına Hərbi İnstitutun elmi tədqiqat şöbəsinin professoru Ramid Hüseynov institutun rektoru, general-mayor Fizuli Salahovun adından konfrans iştirkçılarını salamlayıb, tədbirin təşkilatçıları arasında olmalarından məmnunluğunu ifadə edib. Ramid Hüseynov bildirib ki, informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması məsələsi bütün dünyada olduğu kimi Azərbaycanda da olduqca aktual məsələdir. Konfransda aparılan müzakirələrin bu sahəyə müsbət töhfələr verəcəyinə inandığını bildirən Hüseynov, tədbirin işinə uğurlar arzulayıb.
Plenar iclasda Xarkov Milli Radioelektronika Universitetinin prorektoru Murad Omarov “Kibertəhlükəsizlik təhsili: problemlər və perspektivlər” (Cyber security education: challenges and prospects), Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov “İnformasiya təhlükəsizliyində süni intellekt: problemlər və perspektivlər”, Xarkov Milli Radioelektronika Universitetinin professoru Marina Yevdekimenko “Security-based routing models with traffic engineering support” və Azərbaycan Texniki Universitetinin Kompüter sistemləri və şəbəkələri kafedrasının müdiri, professor Vaqif Qasımov “İnformasiya təhlükəsizliyi: müasir vəziyyət və elmi tədqiqat istiqamətləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış ediblər.
Fasilənin ardından konfrans işini “İnformasiya təhlükəsizliyinin texniki məsələləri” (Techical issues of the information security) və “Proqram təminatı əsaslı informasiya təhlükəsizliyi” (Software baced information) olmaqla bölmə iclaslarında davam etdirib. Bölmə iclaslarına İnformasiya – kommunikasiya texnologiyaları fakültəsinin dekanı Asif Paşayev və Riyaziyyat və informatika kafedrasının müdiri Rəşad Məstəliyev rəhbərlik edib.

The second international conference on “Information Security: Problems and Prospects” was held at the Azerbaijan University
25 november 2022
Baxış sayı: 5945
The Second International Conference on “Information Security: Problems and Prospects” was held at the Azerbaijan University. The Сonference, organized by the Azerbaijan University jointly with the Kharkiv National University of Radio Electronics (Ukraine) and the Military Institute named after Heydar Aliyev, is devoted to scientific, theoretical, practical and technological aspects of preventing unauthorized access, use, disclosure, distortion, modification, research, recording or destruction of information in modern conditions of rapid development of information technologies and its total penetration into all spheres of human activity.
Yusif Gasimov, Vice-Rector for Research of Azerbaijan University, opened the hybrid conference with welcome speech and greeted the event participants on behalf of University Rector Saadat Aliyeva and the university staff. In his speech, the Vice-Rector thanked other co-organizers of the event and scientists and engineers who presented the results of their research in the field of Information Security to the conference, as well as young researchers. Yusif Gasimov noted that the processes taking place in the world over the past 20 years show that it is as important to protect information as to create it. This issue is currently being discussed in almost all universities and science centers around the world. Information Security issue also needs to be discussed in Azerbaijan on a scientific and intellectual level. When organizing scientific conferences, Azerbaijan University also prefers current issues and modern challenges in the world and in our country, and offers a platform for scientists and researchers to share their latest scientific results, discuss new scientific ideas and perspectives.
The Vice-Rector noted that the 44-day Patriotic War also went down in world military history as a war in which high-tech weapon systems were used.  The Azerbaijani army has successfully used modern weapons systems in combat operations. “Information is already a recognized capital all over the world, and any capital, any treasure must be reliably protected,” Yusif Gasimov stressed.
Vice-Rector of Kharkiv National University of Radioelectronics Murad Omarov welcomed the event participants on behalf of the University Rector Igor Ruban and the university staff. Murad Omarov said that although the University he represents is planned to attend the event with a large delegation, this is not possible due to the ongoing war in Ukraine, and staff will take part in the conference online.
In his speech, Omarov stressed the importance of training personnel in the field of information security and noted that Azerbaijan University and Kharkiv National University of Radioelectronics have been cooperating since 2019. Providing information on the areas of cooperation between universities, Murad Omarov noted the importance of further strengthening relations.
Ramid Huseynov, Professor of the Scientific Research Department of the Military Institute named after Heydar Aliyev, welcomed the participants of the conference on behalf of the Rector of the Institute, Major General Fuzuli Salakhov, and expressed satisfaction that they were among the organizers of the event. Ramid Huseynov said that the issue of information security is very topical both in Azerbaijan and around the world. Expressing confidence that the discussions held at the conference will make a positive contribution to this field, Huseynov wished success to the event.
Speakers at the plenary session were the Vice-Rector of the Kharkiv National University of Radio Electronics Murad Omarov with his report on “Cyber security education: challenges and prospects”, General Director of the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education, Academician Ali Abbasov on “Artificial intelligence in information security: problems and prospects”, Professor of Kharkiv National University of Radio Electronics Marina Evdekimenko on  “Security-based routing models with traffic engineering support” and Head of the Department of Computer Systems and Networks of Azerbaijan Technical University, Professor Vagif Gasimov on “Information Security: current situation and scientific research directions”.
After the break, the conference continued its work in the session meetings on the topics “Technical issues of Information Security” and “Software-based information security”. The session meetings were conducted by Asif Pashayev, Dean of the Information and Communication Technologies Faculty and Rashad Mastaliyev? Head of the Mathematics and Computer Science Department.