Azərbaycan Universitetində tələbə elmi cəmiyyətlərinin görüşü keçirilib
Azərbaycan Universitetinin ev sahibliyi ilə bir sıra ali təhsil müəssisələrinin tələbə elmi cəmiyyətləri arasında əməkdaşlıq istiqamətlərinin müzakirə olunması məqsədilə görüş keçirilib. Azərbaycan Universitetinin Elm şöbəsinin müdiri Lətifə Ağamalıyevanın moderatorluğu ilə keçirilən görüşdə Azərbaycan Universiteti, Azərbaycan Tibb Universiteti, Azərbaycan Turizm və Menecment Universiteti, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti, Azərbaycan Milli Konservatoriyası, Bakı Biznes Universiteti və Bakı Avrasiya Universitetinin tələbə elmi cəmiyyətlərinin sədrləri iştirak ediblər.
Görüşün açılışında Azərbaycan Universitetinin Tələbə Elmi Cəmiyyətinin sədri Solmaz İlyaszadə çıxış edərək qonaqları salamlayıb, tədbirin ali təhsil müəssisələri arasında elmi əlaqələrin qurulması və inkişaf etdirilməsi, birgə layihələrin həyata keçirilməsi, əməkdaşlıq perspektivlərinin nəzərdən keçirilməsi və bu kimi məsələlər barədə fikir mübadiləsinin aparılması məqsədilə təşkil olunduğunu qeyd edib.
Ardınca Elm şöbəsinin müdiri Lətifə Ağamalıyeva elmi-tədqiqat və elmi fəaliyyətin inkişafında universitetlərarası əməkdaşlığın rolunu qeyd edib, bu cür təşəbbüslərin və bu istiqamətdə atılacaq birgə addımların əhəmiyyətini vurğulayıb.
Daha sonra tədbir iştirakçıları öz ideya və təkliflərini səsləndiriblər. Tələbələr arasında elmi müsabiqələrin təşkili, ortaq tələbə konfranslarının və işçi görüşlərin keçirilməsi kimi məsələlər müzakirə olunub.
Sonda Azərbaycan Universiteti ilə Azərbaycan Turizm və Menecment Universiteti və Bakı Biznes Universitetinin tələbə elmi cəmiyyətləri arasında tələbələrin elmi araşdırmalarını stimullaşdırmaq, birgə tədbirlər təşkil etmək və elmi biliklərin yayılmasında əməkdaşlığı nəzərdə tutan memorandum imzalanıb.

Meeting of Student Scientific Societies was held at Azerbaijan University
A meeting was held at Azerbaijan University to discuss potential areas of cooperation between student scientific societies of Azerbaijan University and several other higher education institutions. The event was moderated by Latifa Agamaliyeva, head of the Science Department at Azerbaijan University, and brought together the heads of student scientific societies from the following institutions: Azerbaijan University, Azerbaijan Medical University, Azerbaijan Tourism and Management University, Azerbaijan State University of Culture and Arts, Azerbaijan National Conservatory, Baku Business University, and Baku Eurasian University.
In her welcoming address, Solmaz Ilyaszada, chair of the SSS of Azerbaijan University, greeted the guests and emphasized that the primary aim of the meeting was to establish and strengthen scientific ties among universities, implement joint projects, explore cooperation prospects, and exchange ideas on various scientific initiatives.
Following this, head of the Science Department Latifa Agamalieva highlighted the role of inter-university collaboration in advancing scientific research and academic activities and stressed the significance of such initiatives and the importance of joint efforts to be taken in this regard.
Participants then shared their thoughts and proposals. Key discussion topics included organizing student scientific competitions, holding joint student-oriented conferences and working meetings.
As a result of the meeting, a memorandum of understanding was signed between Azerbaijan University and the student scientific societies of Azerbaijan Tourism and Management University and Baku Business University for promoting students scientific research, organizing joint events, and disseminating scientific knowledge.