Azərbaycan Universitetinin əməkdaşları Heydər Əliyev adına Hərbi İnstitutda keçirilən konfransda iştirak ediblər
02 may 2025
Baxış sayı: 1474
Azərbaycan Universitetinin İnformasiya - kommunikasiya texnologiyaları fakültəsinin dekanı Asif Paşayev, Riyaziyyat və informatika kafedrasının müəllimləri Bəhram Əzizov, Sədaqət Həsənova, Dünya Muradova, Lalə Rəşidova, laborant Aytən Ələkbərli, Kompüter mühəndisliyi ixtisasının 2-ci kurs tələbəsi İbrahim Hüseynzadə Heydər Əliyev adına İnstitutda keçirilən “Azərbaycan Respublikasının inkişaf strategiyası: potensial imkanlar və yeni çağırışlar” respublika elmi-praktik konfransında iştirak ediblər. Konfrans Ulu Öndər Heydər Əliyevin 102 illiyinə həsr olunub.
35-ə yaxın universitet və elmi müəssisədən nümayəndənin iştirak etdiyi konfransın işi 5 bölmədə təşkil olunub. Riyaziyyat və informatika kafedrasının əməkdaşları konfransın müxtəlif bölmələrində məruzə ilə çıxış ediblər. Bəhram Əzizov, Sədaqət Həsənova və Aytən Ələkbərlinin həmmüəllif olduqları məruzə “Mərmi hərəkətinin problemlərinin əsas parametrlərinin və eniş anındakı partlayış sahəsinin hesablanması” mövzusunda olub. Lalə Rəşidovanın məruzəsi “Müasir döyüş əməliyyatlarının aparılmasında informasiya texnologiyalarının rolu” mövzusuna həsr olunub. Dünya Muradova və İbrahim Hüseynzadənin həmmüəllif olduqları “Blokçeyn texnologiyalarının təhsildə tətbiqi və faydaları. Təhlükəsizlik problemlərinin həllində bloçeynin üstünlükləri” adlı elmi məruzə konfrans iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb.  Kompüter mühəndisliyi ixtisasının 2-ci kurs tələbəsi İbrahim Hüseynzadənin ikinci məruzəsi isə “Hərbidə simulyasiya proseslərinin tətbiqi” mövzusunda olub.
İkigünlük tədbirin əsas məqsədi Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulan Azərbaycan Respublikasının inkişaf strategiyasının müxtəlif istiqamətlərinin, inkişaf dinamikasının, o cümlədən, ölkə başçısı, Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin qoyduğu tələblərə müvafiq olaraq ordu quruculuğunda yeni yanaşmaların və perspektivlərin elmi-nəzəri əsaslarının öyrənilməsidir.

Azerbaijan University faculty participated in conference held at the Military Institute named after Heydar Aliyev
02 may 2025
Baxış sayı: 1333
Asif Pashayev, dean of the Faculty of ICT of Azerbaijan University, lecturers of the Department of Mathematics and Computer Science Bahram Azizov, Sadagat Hasanova, Dunya Muradova, Lala Rashidova, laboratory assistant Aytan Alakbarli, 2nd year student of Computer Engineering Ibrahim Huseynzade participated in the Republican scientific - practical conference “Development strategy of the Republic of Azerbaijan: potential opportunities and new challenges” held at the Military Institute named after Heydar Aliyev. The event was dedicated to the 102nd anniversary of the birth of the National Leader Heydar Aliyev.
The conference, which brought together representatives from nearly 35 universities and research institutions, was organized into five thematic sections. Employees of the Department of Mathematics and Computer Science made reports in various sections of the Conference. A co-authored presentation by Bahram Azizov, Sadagat Hasanova, and Aytan Alakbarli explored the topic “Calculation of key parameters in projectile trajectories and explosion impact areas upon landing”, while Lala Rashidova’s report focused on “The role of information technologies in modern warfare”. The scientific paper co-authored by Dunya Muradova and Ibrahim Huseynzada, titled “Application and advantages of blockchain technologies in education: Addressing security challenges through blockchain”, attracted significant interest from conference participants. The second report of the 2nd year student of Computer Engineering specialty Ibrahim Huseynzada was on “The application of simulation processes in the military”.
The main goal of the two-day event was to examine various directions and dynamics of the development strategy of the Republic of Azerbaijan, as laid out by the National Leader Heydar Aliyev, as well as the scientific and theoretical foundations of new approaches and perspectives in army building aligned with the requirements set by the President of the Republic of Azerbaijan and Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, Mr. Ilham Aliyev.