Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib
Azərbaycan Universitetində İctimai elmlər kafedrasının təşkilatçılığı ilə “31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü”nə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib.
Anım tədbirində İctimai elmlər kafedrasının müdiri, professor Qabil Əliyev qeyd edib ki, Erməni daşnak-rus bolşevik ittifaqının 1918-ci ilin mart-aprel aylarında xalqımıza qarşı törətdiyi soyqırımı faciəsinin araşdırılmasına ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə başlanıb.  1998-ci il martın 26-da Heydər Əliyevin imzaladığı Fərmanla 1918-ci il martın 31-i “Azərbaycanlıların soyqırımı günü” elan edilib. Bundan sonra bu sahədə aparılmış tədqiqatlar nəticəsində çoxlu sayda yeni faktlar və sənədlər toplanılıb, əsərlər yazılıb.
Milli Məclisin deputatı, professor Anar İsgəndərov bildirib ki, “Böyük Ermənistan” xülyası ilə yaşayan ermənilər XX əsrdə azərbaycanlılara qarşı 1905-1907, 1918-1920-ci illər və 1980-ci illərin sonu, 1990-cı illərin əvvəlində olmaqla üç dəfə kütləvi qətl və qırğınlar törədib, etnik təmizləmə və böyük miqyaslı soyqırımı aktları həyata keçirib. Hadisələr mahiyyət etibarı ilə eynidir, aralarında sadəcə il və zaman fərqi var. Çünki tarixi yaddaşsızlıq və unutqanlıq faciələrin təkrar olunmasına gətirib çıxarır.
Azərbaycan Хalq Cümhuriyyət hökumətinin yaratdığı və 1918-1920-ci illərdə fəaliyyət göstərmiş Fövqəladə Təhqiqat Komissiyasının topladığı materiallar xalqımızın başına gətirilən qırğınların mahiyyətini  aydınlaşdırmağa, onlara hüquqi və siyasi qiymət verməyə şərait yaradır.
Azərbaycan dövləti həqiqətlərin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması məqsədi ilə uzun illər sistemli iş aparsa da, problemi həll etməyə hüququn gücü çatmadığı üçün güc tətbiq etmək məcburiyyətində qalıb. 44 gün çəkən Vətən Müharibəsində əldə olunmuş qələbə ilə tarixi ədalət bərpa olunub. Azərbaycan xalqı bu dəfə unutmadı. İndi o, qalib xalqdır və onun arzuları dəyişib. İndi Azərbaycan xalqı yeni tarix yazacaq və yazılacaq bu yeni tarix əhatəli olmaqla yanaşı, həm də ədalətli olmalıdır.
Azərbaycanın yeni və ən yeni tarixi ixtisası üzrə  I kurs  magistratura tələbəsi Əsmər Mustafayeva “1918-1920-ci illərdə erməni silahlı dəstələrinin Qarabağda azərbaycanlı əhaliyə qarşı qətl və qarətləri” mövzusunda çıxış edib.
Sonda rus-bolşevik və erməni – daşnak silahlı birləşmələri tərəfindən Bakı, Şamaxı, Quba və ölkəmizin digər bölgələrində həyata keçirilən qətliam və qırğınların əks olunduğu videoçarx nümayiş olunub.

An event dedicated to the Day of Commemoration of the Genocide of Azerbaijanis was held
The event "March 31 - the Day of the Genocide of Azerbaijanis", organized by the Department of Social Sciences, was held at the Azerbaijan University. At the event dedicated to the Genocide Remembrance Day, the head of the Department of Social Sciences, Professor Gabil Aliyev noted that the investigation of the tragedy of the genocide against our people, carried out in March-April 1918 by the Russian-Dashnak Bolshevik Union, was initiated by the national leader Heydar Aliyev. On March 26, 1998, by a decree signed by Heydar Aliyev, on March 31, 1918, was proclaimed the "Day of the Genocide of Azerbaijanis." After that, as a result of research carried out in this area, many new facts and documents were collected, many works were written.
Member of the National Parliament, Professor Anar Iskandarov said that the Armenians living with the dream of "Great Armenia" in the twentieth century in 1905-1907, 1918-1920, at the end of 1980, at the beginning of 1990, three times carried out mass murders and genocide, ethnic cleansing and acts of widespread genocide. The events are inherently similar, the only difference is in time. Because historical forgetfulness and loss of memory leads to a repetition of tragic events.
Materials collected by the acting in 1918-1920 The Extraordinary Research Commission, created by the Government of the Azerbaijan Democratic Republic, created conditions for a political assessment and clarification of the essence of the genocide of our people.
For many years, the Azerbaijani state has been systematically working to bring truthful information to the international community, but due to the lack of legal force to solve this problem, it was forced to use military force. As a result of the victory in the Patriotic War, which lasted 44 days, historical justice was restored. This time the Azerbaijani people have not forgotten anything. Today it is a victorious people and their dreams have changed. Now the Azerbaijani people will write a new history and this new history must be both comprehensive and fair.
Asmar Mustafayeva, a 1st year master's student specializing in "New and Contemporary History of Azerbaijan", spoke on the topic "Murders and robberies of Armenian armed formations in 1918-1920 in Karabakh in relation to the
Azerbaijani population”.
At the end, a video was shown showing the execution of killings and genocide in Baku, Shamakhi, Guba and other regions of our country by the Russian-Bolshevik and Armenian-Dashnak armed formations.