Azərkosmos Azərbaycan Universitetinin İKT tələbələrini sertifikatla təltif edib
Azərbaycan Universitetinin “AU&SAT” komandası “CanSat Azərbaycan - 2019” tələbə model peyk müsabiqəsinin final mərhələsində uğurla iştirak etdiyinə görə “Azərkosmos” tərəfindən sertifikatla təltif olunub. Komandanın tərkibinə Lalə Muxtarova (kompüter elmləri, magistratura), Fəhmin Zakirli (kompüter mühəndisliyi, bakalavriat), Əlizaman Həbibli (kompüter mühəndisliyi, bakalavriat) və Xəyal İsmayılov (kompüter mühəndisliyi, bakalavriat) daxildir. Tələbələr müsabiqəyə İKT fakültəsinin dekanı Asif Paşayev, riyaziyyat və informatika kafedrasının müəllimləri Əbilhəsən Əhmədov və Gündüz Mirzəbəylinin rəhbərliyində hazırlaşıblar.
Müsabiqənin final mərhələsində iştirak hüququ əldə edən komandaların sayı 13 olub.
Qeyd edək ki, ali təhsil müəssisələrinin tələbələri üçün nəzərdə tutulan “CanSat Azərbaycan” müsabiqəsi "Azərkosmos" və Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilir. Müsabiqənin şərtlərinə əsasən, komandalar tərəfindən kiçik peyk modeli hazırlanır. Model müəyyən edilmiş hündürlükdən buraxıldıqdan sonra yerə enərkən, təyin olunmuş missiyanı yerinə yetirir. Müsabiqənin bu ilki final mərhələsində iştirak hüququ əldə edən komandaların sayı 13 olub.

Azercosmos awarded ICT students of Azerbaijan University with certificates
The AU & SAT team of Azerbaijan University has been awarded a certificate by Azercosmos for its successful participation in the final stage of the CanSat Azerbaijan-2019 satellite model competition. The team consists of Lala Mukhtarova (computer science, master's degree), Fahmin Zakirli (computer engineering, bachelor), Alizaman Habibli (computer engineering, bachelor) and Khayal Ismayilov (computer engineering, bachelor). The students prepared for the competition under the leadership of Asif Pashayev, Dean of ICT Faculty, teachers of the Department of Mathematics and Informatics Abhulhasan Ahmadov and Gunduz Mirzabeyli.
There were 13 teams who qualified for the final stage of the competition.
The CanSat Azerbaijan competition for high school students is co-organized by Azercosmos and the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan. According to the terms of the competition, the teams prepare a small satellite model. The model fulfills the designated mission when it falls to the ground after leaving the specified altitude. There were 13 teams that qualified for this year's final.