Baş narkoloq Araz Manuçəri Azərbaycan Universitetinin tələbələrinə mühazirə oxuyub
Azərbaycan Universitetində Sosial iş ixtisası üzrə bakalavriat və magistratura pillələrində təhsil alan tələbələr üçün narkotiklə mübarizə çərçivəsində  maarifləndirmə seminarı təşkil olunub. Respublika Narkoloji Mərkəzinin direktoru, baş narkoloq Araz Manuçərinin apardığı seminarda narkomaniya ilə bağlı problemlərin ictimaiyyətin diqqətində saxlanmasının və maarifləndirmə tədbirlərinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Qonağı tələbələrə universitetin elmi işlər üzrə prorektoru, prof. Yusif Qasımov təqdim edib. Prorektor narkomaniyanın müasir dünyanı ciddi narahat edən ümumbəşəri problem olduğunu qeyd edib, narkotik vasitələrdən istifadənin fəsadları haqqında danışıb. Yusif Qasımov bu cür vasitələrin insanların həm fiziki sağlamlığına, həm də mənəviyyatına ciddi zərbələr vurduğunu bildirib və tələbələri bu bəladan uzaq durmağa, ətrafındakıları da uzaq tutmağa səsləyib. Prorektor deyib: “Biz o insanlara düşmən kimi baxmamalı, onları xəstə olaraq qəbul etməliyik”.
Baş narkoloq Araz Manuçəri tələbələrə narkomaniyanın cavanlaşmasının səbəbləri, yeniyetmələrin narkotik vasitələrdən istifadə etməsinə səbəb olan risk faktorları və onların aradan qaldırılması yolları, narkomaniyanın zahiri və davranış əlamətləri, insan orqanizmində yaratdığı fəsadlar, faciəvi nəticələri, səbəb olduğu xəstəliklər və narkotik asılılığı olan insanların müalicə prosesi haqqında danışıb.
Araz Manuçəri tələbələrə ölkəmizdə narkomaniya xəstəliyinə tutulanlar barədə statistik məlumatları da açıqlayıb, Respublika Narkoloji Mərkəzinin fəaliyyəti haqqında məlumat verib. Araz Manuçəri qeyd edib ki, mərkəzdə xidmətlər könüllülük prinsipi əsasında həyata keçirilir.
İştirakçıların mövzuya dair çoxsaylı suallarını cavablandıran qonaq son dövrdə xüsusilə gənclərin çox istifadə etdiyi energetik içkilərin zərərlərindən də danışıb. Bildirib ki, bu içkilərin tərkibində olan sintetik kofein, sintetik taurin və bu kimi maddələr asılılıq və narkotikə meyillilik yaradır.

Head narcologist Araz Manuchehri delivered a lecture to the students of Azerbaijan University
The educational seminar was held for the undergraduate and graduate social work students within the framework of fighting against the drugs in Azerbaijan University. The director of the Republican Centre of Narcology, head narcologist Araz Manuchehri stressed out the importance of educational events on narcology and enlightenment of people about the problems with narcomania.
Yusif Gasimov, vice-rector for scientific affairs introduced the guest to the students. vice-rector noted that narcomania is a global problem of the modern world and spoke off the harms of narcotics. Yusif Gasimov stated that narcotics injures people both morally and physically and called on students to stay away and make people around them to stay away from this trouble. He said: “ We shouldn’t consider them our enemies, but as ill peoples.
Head narcologist, Araz Manuchehri informed students about why narcomania is getting younger, risk factors that enable youngsters to use narcotics and the ways to eliminate them, features of narcomania, how drugs affect our bodies, terrible consequences, diseases that caused by narcotics and treatment process of drug addicts.
He gave statistics about drug addicts in our country and information about the activity of the Republican Centre of Narcology. He stated that services in the Centre undertook with the principles of volunteering.
Answering the questions of students on the topic, he also talked down about the harms of energy drinks used mostly by youngsters. He stated that the ingredients of such drinks such as a coffin, synthetic taurin etc. lead to narcotics addiction.