Bu gün Dövlət Bayrağının qəbul edilməsinin 100-cü ildönümüdür
Bu gün Azərbaycanda Dövlət Bayrağı Günü qeyd olunur. Eyni zamanda Dövlət Bayrağının qəbul edilməsinin 100-cü ildönümüdür.
Dövlət Bayrağı Günü prezident İlham Əliyevin 2009-cu il 17 noyabr tarixli “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı Gününün təsis edilməsi haqqında” sərəncamı ilə təsis edilib. Ölkə başçısı bu qərarı qəbul edərkən Azərbaycan Respublikasının Dövlət bayrağının 1918-ci il noyabrın 9-da Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Hökumətinin iclasında qəbul edilməsini nəzərə alıb.
Bu gün 100 yaşını qeyd etdiyimiz Dövlət Bayrağımız 1920-ci ildə bolşevik işğalının ardından Azərbaycan Parlamentinin binası üzərindən endirildi. Bu bayraq növbəti dəfə 1988-ci ildən başlanan Azərbaycan Xalq Hərəkatı dövründə meydanlarda dalğalandı. 1990-cı il noyabrın 17-də ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə keçirilən sessiyada Naxçıvan Muxtar Respublikasının Dövlət Bayrağı olaraq təsdiq edildi. 1991-ci il fevralın 5-də isə Azərbaycan Respublikasının Ali Soveti “Azərbaycan Respublikasının Dövlət bayrağı haqqında” Qanun qəbul edərək onu Dövlət Bayrağı elan etdi.
Tarixin keşməkeşli yollarından keçən, illərin sınağından çıxan, üzərindəki hər rəng, hər simvol özəl bir məna daşıyan, Azərbaycanın müstəqilliyinin və suverenliyinin rəmzi olan bayrağımız bu gün dövlət qurumlarının, diplomatik nümayəndəliklərin binaları üzərində, dünyanın ən mötəbər kürsülərində ucalır, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının binasının qarşısında dünyanın 180-dən artıq müstəqil dövlətinin bayraqları ilə bir sırada dalğalanır.
Azərbaycan Universitetinin kollektivi adından xalqımızı Dövlət Bayrağı Günü münasibətilə təbrik edir, dövlətimizin inkişafı və qüdrətlənməsi naminə xalqımıza bu bayraq altında yeni uğurlar, qələbələr arzulayırıq!

Today is the 100th anniversary of adoption of State Flag of Azerbaijan Republic
Today State Flag Day is celebrated in Azerbaijan. At the same time it is the 100th anniversary of adoption of State Flag .
State Flag Day was established by the decree ” Establishment of State Flag Day of Azerbaijan Republic”  of  Prezident Ilham Aliyev dated on November 17, 2009. This day was established to commemorate the anniversary of adoption of State Flag of Azerbaijan in 1918.
Our State Flag was lowered from the Parliament House of Azerbaijan in 1920 after being occupied by the bolsheviks. Later it was waved in the squares during the Azerbaijan National Movement in 1988.
In 1990, November 17, the Flag of Azerbaijan was confirmed as a State Flag of Nakhchivan Autonomous Republic in the session held by Heydar Aliyev, the National Leader of Azerbaijan.
In 1991, February 5, the flag was oficially declared as the  State Flag of Azerbaijan Republic according to the decree “About State Flag of Azerbaijan Republic” adopted by the Supreme Council of Azerbaijan Republic.
Passing through torturing ways, experiencing hard times, carrying special meanings for each symbol and color on it, the National Flag symbolizes the independence and sovereignty of Azerbaijan and is raised on the buildings of state organizations and diplomatic representations. It waves in front of  the  United  Nations  Organization the building, along with other  flags of over 180 independent countries.
On behalf of Azerbaijan University staff, we congratulate our people on State Flag Day, and wish new success and victories.