Azərbaycan Universitetində "Çağdaş filologiyanın aktual problemləri" mövzusunda konfrans keçirilib
Azərbaycan Universitetində “Çağdaş filologiyanın aktual  problemləri” mövzusunda konfrans keçirilib. Konfrans, xalq şairi, dramaturq, əməkdar incəsənət xadimi, akademik Səməd Vurğunun 110 illik yubileyinə həsr olunub.
Konfransın plenar iclasını giriş nitqi ilə Azərbaycan dili və ədəbiyyatı kafedrasının müdiri, dosent Ülviyyə Rəhimova açıb. Kafedra müdirinin çıxışı Səməd Vurğunun Azərbaycan ədəbiyyatına xidmətlərinə həsr olunub. Ülviyyə Rəhimova qeyd edib ki, “Sovet epoxası” deyilən dövrdə yaşayıb-yaratmış şairin yaradıcılığı müəyyən dövrlərdə tənqid obyektinə çevrilsə də, onun Azəbaycan ədəbiyyatının inkişafında rolu müstəsnadır. Səməd Vurğunun yaradıcılığı özünün səlis, təmiz və aydın dili ilə daima oxunacaq və yaddaşlarda qalacaqdır.
AMEA Ədəbiyyat İnstitutunun direktor müavini, Azərbaycan Aşıqlar Birliyinin sədri, prof. Məhərrəm Qasımlı çıxışında Səməd Vurğunun Azərbaycan ədəbiyyatına gətirdiyi yeniliklərdən danışıb. Professor qeyd edib ki, görkəmli şairin  XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatının böyük siması kimi hərtərəfli araşdırılmasına ehtiyac  var: “Onun yaradıcılığı olduqca mürəkkəbdir. Kommunist Partiyasının böyük ideoloq şairi olmasına, mahiyyət baxımından çürük bir ideologiyaya xidmət etməsinə baxmayaraq,  poeziyasında möhtəşəm folklor ənənəmizdən gələn saf bir ruh var. Ədəbiyyata gətiridiyi yeniliklər böyük və taleyüklü məsələlərdir. Azərbaycan poeziyasının bu günkü dilini məhz Səməd Vurğun müəyyənləşdirib. Heca vəzni və qoşma üslubuna öz yaradıcılığında rəsmi ədəbiyyat statusu qazandıraraq, aparıcı mövqeyə çıxarıb”.
Prof. Qorxmaz Quliyev və  prof. Alxan Bayramoğlu konfransın plenar iclasdakı çıxışlarında çağdaş filologiyanın aktual problem və müzakirə mövzularına toxunaraq, konfransın işinə uğurlar arzulayıblar.
Konfrans daha sonra öz işini “Çağdaş Azərbaycan dilinin problemləri” və “Azərbaycan ədəbiyyatının müasir durumu” olmaqla iki bölmədə davam etdirib.

Conference has been held in Azerbaijan University on ongoing problems of modern philology
Azerbaijan University has held a conference on “Ongoing problems of modern philology”. The conference was dedicated to the 110th anniversary of a poet, playwright, honored art worker and academician, Samad Vurgun.
The head of the Azerbaijani language and literature department and associate professor Ulviyya Rahimova made an opening speech at the plenary session of the conference. Her speech was dedicated to Samad Vurghun’s contribution to Azerbaijan literature. Rahimova noted that even though the creativity of the poet living during the "Soviet era" was critised at different times, he has had a crucial role in the development of Azerbaijani literature. Samed Vurghun’s works will always be read with pleasure due to their smooth, plain and clear writing style.
Deputy Director of the Institute of Literature, the chair of Ashugs Union, prof. Maharram Gasimov spoke about the innovations brought into Azerbaijani literature by Samed Vurgun. The professor stated that there was a need in a comprehensie research into the heritage of such prominent figure of Azerbaijani literature of XX century: “His creativity is quite intricate. Despite following the immoral ideology of Communist Party, in his poetry there is a pure spirit coming from our folklore tradition. He raised important issues in literature. It was him that defined the modern language of Azerbaijani poetry. He turned syllabic metre and paired rhyme style into standard literary forms”.
In their speech during the plenary meeting of the conference, Prof. Gorkhmaz Guliyev and prof. Alkhan Bayramoglu discussed the issues referring to the urgent problems of modern philology and wished success to the conference organizers.
The conference further covered “Problems of Modern Azerbaijani language” and “Modern state of Azerbaijani literature”.