Azərbaycan Universiteti yaz semestrində 76 tələbəsinə daxili təqaüd təyin edib
2016/2017-ci tədris ilinin yaz semestrində Azərbaycan Universiteti 76 tələbəsinə “Daxili Təqaüd Proqramı” çərçivəsində təqaüd təyin edib. Proqram universitetin öz büdcəsindən maliyyələşir. Təqaüdçü tələbələrdən 63-ü bakalavriat, 13-ü isə magistratura pilləsində oxuyur.
Humanitar fənlər fakültəsi üzrə təqaüd alan tələbələrin sayı 36-dır. Fakültə üzrə aylıq 200 manat təqaüd alan tələbələrin sayı 14, 100 manat təqaüd alan tələbələrin sayı 1, 75 manat təqaüd alan tələbələrin sayı 20, 50 manat təqaüd alan tələbələrin sayı isə 1 –dir.
Biznes və iqtisadiyyat fakültəsi üzrə 22 tələbəyə daxili təqaüd təyin olunub. 5 tələbəyə 200 manat, 15 tələbəyə 75 manat, 2 tələbəyə isə 50 manat məbləğində aylıq təqaüd təyin olunub.
Sosial iş fakültəsi üzrə proqramdan faydalanan tələbələrin sayı 4-dür. 2 tələbə 200 manat, 2 tələbə isə aylıq 75 manat təqaüd alır.
İnformasiya və kommunikasiya texnologiyaları fakültəsi üzrə isə cəmi 1 tələbə proqramın şərtlərinə cavab verib. Tələbəyə aylıq 200 manat məbləğində təqaüd təyin olunub.
Magistratura pilləsi üzrə proqramın şərtlərinə cavab verən 5 tələbə 100 manat, 8 tələbə isə 75 manat aylıq təqaüd alır. .
Təqaüdlərin miqdarı orta akademik müvəffəqiyyət göstəricisi və qış imtahan sessiyasının nəticələri əsas alınaraq bakalavriat pilləsi üzrə IV və magistratura səviyyəsi üzrə II tədris ilinin tələbələrinə 2017-ci ilin fevral – iyun ayları üçün, digər tələbə və magistrantlar üçün fevral – avqust ayları üçün müəyyənləşdirilib.
Universitetin 14 tələbəsi isə yaz semestrində dövlət təqaüdü alacaq.  Onların arasında ikili təqaüd alanlar da var. Belə ki, Məmmədrzayeva İntizar (Azərbaycan dili və ədəbiyyat müəllimliyi, IV kurs) və Elnarə İskəndərova (Xarici dil müəllimliyi, IV kurs) həm də daxili təqaüd proqramının şərtlərini qarşıladıqları üçün yaz semestrində aldıqları təqaüdün aylıq məbləğini 304,5 manata çatdırıblar.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Universitetinin “Daxili Təqaüd və Təhsil haqqından Güzəştlər Proqramı” 2013/2014-cü tədris ilindən etibarən tətbiq edilir. Tələbələr təhsil aldıqları müddətdə göstərdikləri nəticələrə uyğun olaraq proqramdan yararlanırlar. Təqaüdlərin miqdarı aylıq 50, 75, 100 və 200 manat olmaqla hər semestrdə tam akademik yükü ödəmiş tələbələrə müvəffəqiyyətlərindən asılı olaraq müəyyənləşdirilir və hər semestrin sonunda yenidən dəyərləndirilir.

76 students have been assigned scholarship by Azerbaijan University in Spring Term
In Spring term of 2016-2017 academic year, 76  students have been assigned scholarship within the framework of “Internal Scholarship Program”. The program is financed with the budget of the university. Students receiving scholarhip include 63 undergraduates and 13 graduates.
36 students who have been assigned scholarship belong to the  School of Humanities.  The students have been assigned scholarship in the following amounts: 14 students - 200 AZN, 1 student -100 AZN, 20 students – 75 AZN, 1 student- 50 AZN.
22 students who have been assigned scholarship belong to the School of Business and Economics. The students have been assigned scholarship in the following amounts: 5 students  - 200 AZN, 15 students – 75 AZN, 2 students-50 AZN.
4 students of the School of Social Work have been assigned scholarship ; 2 students – 200 AZN, 2 students- 75 AZN.
Only 1 student met the requirements for internal university scholarship. The student has been assigned scholarship in the amount of 200 AZN per month.
Meeting the requirements of Master program, 5 students recieve 100 AZN, the other 8 students receive 75 AZN per month.
Scholarships, the sum of which is based on students’ academic perfomance and Winter Term exam results, will be awarded for II course graduates and the IV course undergraduates according February–June, 2017; but the other undergraduates and graduates’ stipends have been identified for February- August.
In Spring Term, 14 university students  will be receiving state scholarship. There are the students who receive dual scholarhip. Meeting the requirements for internal university scholarship Mammadrzayeva Intizar (senior student majoring  Azerbaijan Language and literature) and Elnara Iskenderova (senior student majoring   foreign language) will be awarded a dual scholarship making up 304, 5 AZN.
“The Internal Scholarship and Educational Incentive Program” of Azerbaijan University has been running since 2013/2014 academic year. The students benefit from the program according their results of education period.  The amount of scholarship (50, 75, 100  and 200 AZN)  is determined according to the performance of students with full academic load and is reassessed at the end of every semester.