Doktorant və dissertant namizədlərinə xarici dil imtahanı üzrə məsləhət xidməti göstəriləcək
Nazirlər Kabineti “Doktoranturaların yaradılması və doktoranturaya qəbul Qaydaları”nda dəyişiklik edib. Dəyişikliyə əsasən, fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktorantura və dissertant hazırlığına qəbul prosesi Dövlət İmtahan Mərkəzində (DİM) xarici dildən mərkəzləşmiş şəkildə keçiriləcək imtahanla başlayacaq. Azərbaycan Universiteti qəbul qaydalarında dəyişiklik edilməsini nəzərə alaraq namizədlər üçün xarici dil imtahanın keçirilməsi və sualların məzmununa dair məsləhət xidməti verəcək. Məsləhət xidmətindən Azərbaycan Universitetinin doktorantura və dissertantura proqramlarına müraciət edən namizədlər faydalana biləcək. Əlavə məlumat almaq istəyənlər Azərbaycan Universitetinin Bakı şəhəri, Nəsimi rayonu, Ceyhun Hacıbəyli 71 ünvanında yerləşən tədris binasına müraciət edə bilər, yaxud magistratura və doktorantura şöbəsi ilə (+99412) 431 41 12 (daxili 126) nömrəli telefonla əlaqə saxlaya bilərlər. Sənəd qəbulu 24 dekabr 2019-cu il saat 17.00-dək davam edəcək.
Qeyd edək ki, fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsini bitirən (magistr dissertasiyasını müdafiə edən), yaxud təhsili ona bərabər tutulan (tibbi təhsildə həkim-mütəxəssis) Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları müsabiqə əsasında qəbul olunurlar. Doktoranturaya qəbul olmaq istəyənlər isə xarici dildən (rus dili istisna olmaqla, seçim sərbəst və ya ixtisasa uyğun olmalıdır), fəlsəfədən və ixtisas fənnindən ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsi üçün qüvvədə olan tədris proqramları həcmində qəbul imtahanları verirlər. Xarici dildən imtahanda iştirak etməyənlər fəlsəfə üzrə imtahana, fəlsəfə üzrə imtahanda iştirak etməyənlər isə ixtisas fənnindən imtahana buraxılmırlar.
Xarici dil imtahanı Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) tərəfindən keçirilir. Xarici dil üzrə imtahanın məzmunu, vaxtı, imtahan nəticələrinin qiymətləndirilməsi qaydası və keçid balı AMEA və Təhsil Nazirliyi ilə razılaşdırılmaqla, DİM tərəfindən müəyyənləşdirilir. Xarici dildən imtahanda keçid balını toplayan şəxslər fəlsəfədən imtahana buraxılırlar. Xarici dil üzrə qüvvədə olan beynəlxalq dil sertifikatına (IELTS, TOEFL, TestDaF, DELF, DALF) malik olanlar xarici dil üzrə qəbul imtahanından azad olunurlar. Beynəlxalq dil sertifikatının imtahan nəticələrinin keçid balına ekvivalentliyi AMEA və Təhsil Nazirliyi ilə razılaşdırılmaqla, DİM tərəfindən müəyyən edilir.
Fəlsəfə fənni üzrə imtahan doktoranturaya qəbulu həyata keçirən ali təhsil müəssisəsi, elmi müəssisə və təşkilatların tabe olduqları müvafiq qurumlar tərəfindən müəyyənləşdirilmiş ali təhsil müəssisəsi, elmi müəssisə və təşkilatlarda həyata keçirilir. İmtahanın nəticəsi “məqbul” və ya “qeyri-məqbul”la qiymətləndirilir. İmtahanın məzmunu (proqramı) AMEA və nazirlik tərəfindən birgə müəyyənləşdirilir.
İxtisas fənnindən qəbul imtahanını doktoranturanın fəaliyyət göstərdiyi ali təhsil müəssisəsinin, elmi müəssisə və təşkilatın rəhbəri tərəfindən yaradılan komissiya həyata keçirir və imtahana yalnız fəlsəfə fənnindən “məqbul” alan şəxslər buraxılırlar.
Ali təhsil müəssisələrində, elmi müəssisə və təşkilatlarda yaradılmış qəbul komissiyaları imtahanların nəticələri əsasında müvafiq qərar qəbul edirlər.
Azərbaycan Universitetinin fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya qəbul planı
• Mühasibat uçotu – 1 nəfər, qiyabi, ödənişli əsaslarla
• Ümumi tarix – 1 nəfər, qiyabi, ödənişli əsaslarla
• Dil nəzəriyyəsi – 1 nəfər, qiyabi, ödənişli əsaslarla
• Türk xalqları ədəbiyyatı - 1 nəfər, qiyabi, ödənişli əsaslarla
• Sosial problemlər - 1 nəfər, qiyabi, ödənişli əsaslarla
• Sosial iş - 1 nəfər, qiyabi, ödənişli əsaslarla
Fəlsəfə elmləri
Azərbaycan Universitetinin fəlsəfə doktoru proqramı üzrə dissertanturaya qəbul planı
• Dünya iqtisadiyyatı - 1 nəfər, qiyabi, ödənişli əsaslarla
• Müəssisələrin təşkili və idarə edilməsi - 1 nəfər, qiyabi, ödənişli əsaslarla
Sənəd qəbulu 24 dekabr 2019-cu il saat 17.00-a qədər Azərbaycan Universitetinin  Bakı şəhəri, Nəsimi rayonu, Ceyhun Hacıbəyli 71 ünvanında yerləşən tədris binasında,  Magistratura və doktorantura şöbəsində aparılacaqdır.

Azerbaijan University will provide consultation services on foreign language exams for doctoral candidates
16 december 2019
Baxış sayı: 4875
The Cabinet of Ministers has made changes to the “Rules for the establishment and admission to doctoral programs”. According to the amendment, the admission process for doctoral and dissertation training under the Doctor of Philosophy program will begin with a foreign language centralized examination at the State Examination Center (SEC). Azerbaijan University will provide information on the conduction of foreign language exam and consultation services for advice on the content of the questions, given the changes in the admission rules for applicants. Candidates applying for doctoral programs at Azerbaijan University can benefit from the Advisory Service. For more information, please contact the Masters and Doctoral Department (+99412) 431 41 12 (ext. 126) at Azerbaijan University, situated in Jeyhun Hajibayli 71, Nasimi district. The deadline for submitting documents is December 24, 2019, till 5 AM.
Citizens of the Azerbaijan Republic with higher education are admitted to doctorate according to the program of Doctor of Philosophy (Ph.D.) through a competition (having a master’s degree, or education equivalent to it, in a medical education a doctor or specialist) Those who wish to enter the doctoral program under the Ph.D. program are taking entrance exams in a foreign language (except Russian, the choice is free or must correspond to the specialty) in the scope of the current program for a master's degree in higher education. Candidates who took part in exams in a foreign language are admitted to exams in philosophy, while those who took part in exams in philosophy are admitted to exams in a specialty.
The foreign language exam is conducted by the State Examination Center (SEC). The content, timing, procedure for assessing the results of exams and passing scores on the foreign language exam are determined by the SEC in coordination with the ANAS and the Ministry of Education. Candidates passing an exam with merit in a foreign language exam are allowed to pass the philosophy test. Those who have a valid foreign language certificate (IELTS, TOEFL, TestDaF, DELF, DALF) are exempt from the foreign language admission test. The equivalence of the international language certificate to the passing score is determined by the SEC in consultation with the ANAS and the Ministry of Education.
Examination in Philosophy is carried out in higher education institutions, scientific institutions and organizations determined by the relevant institutions, which are subordinated to the scientific institutions and organizations. The results of the exam are evaluated as "acceptable" or "unacceptable". The content of the examination is determined jointly by the ANAS and the Ministry of Education.
Specialty entrance examinations are conducted by a commission created by the head of a doctoral degree, a research institution or organization, and only those who are “qualified” in the subject are allowed to take the exam.
Admission committees established in higher educational institutions, scientific institutions and organizations make the appropriate decisions based on the results of examinations.