Dosent Əminə İbrahimlini 50 illik yubileyi münasibəti ilə təbrik edirik
Bu gün Azərbaycan dili və ədəbiyyat kafedrasının dosenti Əminə İbrahimlinin 50 yaşı tamam olur. Yubiley münasibəti ilə Azərbaycan Universitetinin kollektivi adından Əminə xanımı təbrik edirik!
Əminə Qüdrət qızı İbrahimli filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosentdir. 1990-cı ildə Azərbaycan Dövlət Pedoqoji Universitetini bitirib, əmək fəaliyyətinə həmin universitetdə başlayıb.
1993-1995-ci illərdə Azərbaycan Universitetində baş laborant vəzifəsində çalışıb, 1995-ci ildən isə Azərbaycan Universitetinin müəllimi, 2017-ci ildən isə dosentdir.

We congratulate associate professor Amina Ibrahimli on the occasion of the 50th anniversary
Today is the 50th birthday anniversary of Amina Ibrahimli, the assosiate professor of Azerbaijan Language and Literature Department. We congratulate Amina khanum on the occasion of her anniversary on behalf of the staff of Azerbaijan University!
Amina Gudrat Ibrahimli is a PhD in philology and associate professor. She graduated from Azerbaijan State Pedagogical University in 1990 and began her career at the same university.
She worked as a senior laboratory assistant at Azerbaijan University in the years 1993-1995. She has been working as a teacher at Azerbaijan University since 1995, she is an associate professor since 2017.