Dünya Autizm Məlumatlandırma Gününə həsr olunmuş “Mavi işıq” adlı tədbir keçirilib
Azərbaycan Universitetində 2 Aprel – Dünya Autizm Maarifləndirmə Gününə həsr olunmuş “Mavi işıq” adlı vebinar keçirilib. Tədbir, Sosial işin təşkili kafedrasının nəzdində fəaliyyət göstərən “Empatiya” klubu tərəfindən təşkil olunub. Vebinarın moderatorluğunu klubun sədri və Gənclərlə iş ixtisası üzrə magistratura I kurs tələbəsi Şalan Novruzov edib.
Şalan Novruzov “Autizm nədir” mövzusunda çıxış edərək, BMT tərəfindən Dünya Autizm Maarifləndirmə Gününün elan olunması və hər il qlobal miqyasda qeyd olunması, “Mavi işıqla işıqlandır” aksiyası haqqında məlumat verib.
Sosial iş kafedrasının professoru, psixologiya üzrə elmlər doktoru Rəna İbrahimbəyova autizm sindromunun ümumbəşəri problem olduğunu və əhali arasında autizmlə əlaqədar maarifləndirmənin artırılmasının əhəmiyyətini qeyd edib, cəmiyyətin autizmli uşaqlara uyğunlaşmasının vacibliyini vurğulayıb.
Gənclərlə iş ixtisası üzrə magistrtura I kurs tələbəsi Ülkər Həsənova "Erkən diaqnoz", Sosial iş ixtisası üzrə bakalavriat II kurs tələbəsi Məhəmməd Ələkbərov "Savabt sindromu", Gənclərlə iş ixtisası üzrə magistrtura I kurs tələbəsi Süleymanzadə Elnur “Autizm sendromundan bəhs edən filmlər", Həyat fəaliyyətinin müxtəlif sahələrində sosial iş ixtisası üzrə magistratura II kurs tələbəsi Aysel Babayeva "Autizmli məşhurlar" mövuzunda məruzə ediblər.
Sosial iş kafedrasının müdiri, pedoqogika üzrə fəlsəfə doktoru, Azərbaycanda autizm sindromu üzrə ilk tədqiqatçı Tünzalə Verdiyeva autizm sahəsində aparılan tədqiqatlara diqqət çəkib.  Tünzalə Verdiyeva J. İtardın “Eyveyrondan olan vəhşi uşaq”, Leo Kannerin “Emosional əlaqənin autistik pozuntusu” və Hans Aspergerin “Autistik psixopad uşaqlar” əsərlərini şərh edib. İsveç psixiatrı Eygen Bleylerin və Erik Şoplerin fikirlərinə istinad edən alim, autizmə xəstəlik kimi yox, fərqlilik kimi yanaşılmasını vurğulayıb.
Kafedra müdiri qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyasında mühüm strateji istiqamətlərdən biri kimi xüsusi qayğıya ehtiyacı olanlar üçün inklüziv təlim metodologiyasının yaradılması nəzərdə tutulur. Məhz bu bəndin rəhbər tutulması ilə ölkəmizdə autizm sindromlu uşaqlar inklüziv təhsilə cəlb edilib. Bu, çox mühüm hadisədir.

An event called Blue Light, dedicated to World Autism Awareness Day was held
Azerbaijan University hosted a webinar entitled "Blue Light" dedicated to April 2 - World Autism Awareness Day. The event was organized by the "Empathy" club operating under the Department of Social Work. The webinar was moderated by the chairman of the club Shalan Novruzov, a first-year graduate student in Youth Work.
Speaking on "What is Autism", Shalan Novruzov informed about the announcement of the World Autism Awareness Day by the UN and its annual global celebration, the "Light up with blue light" campaign.
Professor of Social Work, Doctor of Psychology Rena Ibrahimbayova noted that autism syndrome is a universal problem and the importance of raising awareness about autism among the population, emphasizing the importance of society's adaptation to children with autism.
Ulker Hasanova, a first-year graduate student majoring in Youth Work, "Early diagnosis", Mahammad Alakbarov, a second-year undergraduate student in social work, Savabt syndrome, Suleymanzadeh Elnur, a first-year graduate student majoring in Youth Work, "Films about Autism Syndrome" Aysel Babayeva, a second-year graduate student majoring in social work in various fields, made a presentation on "Celebrities with Autism."
Tunzala Verdiyeva, Head of the Department of Social Work, Doctor of Philosophy in Pedagogy, the first researcher on autism in Azerbaijan, drew attention to research in the field of autism.
Tunzala Verdiyeva commented on J. Itard's "Wild Child from Aveyron", Leo Kanner's "Autistic Disorder of Emotional Communication" and Hans Asperger's "Autistic Psychopad Children". Citing the views of Swedish psychiatrists Eigen Blair and Eric Schopler, the scientist stressed that autism is treated as a difference, not as a disease.
The head of the department noted that the State Strategy for the Development of Education in the Republic of Azerbaijan envisages the creation of an inclusive training methodology for those with special needs as one of the important strategic directions. It is under the guidance of this item that children with autism have been involved in inclusive education in our country. This is a very important event.