Dünya Sosial İş Günü bu il “Transformativ dəyişiklik üçün ortaq gələcək” şüarı altında keçirilir
Azərbaycan Universitetində Dünya Sosial İş Günü münasibətilə tədbir keçirilib. Ənənəvi olaraq hər il təşkil olunan peşə həmrəylik tədbirini  Sosial işin təşkili  kafedrasının müdiri Nigar Şahhüseynbəyova açaraq günün tarixi və mahiyyəti haqqında məlumat verib. Kafedra müdiri qeyd edib ki, Sosial İşçilərin Beynəlxalq Federasiyası 1983-cü ildə hər il mart ayının üçüncü çərşənbə axşamını Dünya Sosial İş Günü kimi elan edib. Hər il qlobal gündəliyin mövzularından birinə həsr olunan Dünya Sosial İş Günü bu il “Buen Vivir: transformativ dəyişiklik üçün ortaq gələcək" şüarı altında qeyd olunur.
Nigar Şahhüseynbəyova çıxışında “Buen Vivir” sosial fəlsəfəsi ilə bağlı tədbir iştirakçılarını məlumatlandırıb, dünyada və ölkəmizdə baş verən hadisələr zəminində Sosial iş ixtisasının əhəmiyyətini vurğulayıb. Kafedra müdiri ölkəmizdə sosial iş institutunun və bu sahədə praktik fəaliyyət sahəsinin təkmilləşdirilməsi istiqamətində atılan addımlardan da bəhs edib.
Daha sonra Sosial iş ixtisası üzrə III kurs tələbəsi, kafedranın nəzdində fəaliyyət göstərən “Empatiya” klubunun sədri Samirə Baxşəliyeva və Sosial iş ixtisası üzrə 2023-cü il məzunu Məhəmməd Ələkbərovun mövzuya dair çıxışları dinlənilib.
Qeyd edək ki, Dünya Sosial İş Gününün məqsədi  sosial işçilərin həyata keçirdiyi fəaliyyəti, cəmiyyətin inkişafına verdiyi töhfələri vurğulamaq, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanların problemlərinin mövcud olduğunun vacibliyini yada salmaqdır.

The World Social Work Day is held this year under the slogan “Shared Future for Transformative Change
19 march 2024
Baxış sayı: 2004
An event on the occasion of World Social Work Day was held at Azerbaijan University. Nigar Shahhuseynbayova, Head of the Social Work Organization Department, opened the trade solidarity event, which is traditionally organized every year, and informed about the history and essence of the Day. The head of the department noted that in 1983, the International Federation of Social Workers declared the third Tuesday of March every year as the World Social Work Day. World Social Work Day, dedicated to one of the topics of the global agenda every year, is celebrated this year under the slogan “Buen Vivir: Shared Future for Transformative Change”.
Nigar Shahhuseynbayova informed the participants of the event on the social philosophy of ”Buen Vivir” and emphasized the importance of the Social Work specialty in light of the events happening in the world and in our country. The head of the department also spoke about the steps taken to improve the Institute of Social Work in our country and practical activities in this area.
Later, the speeches of Samira Bakhshaliyeva, a 3rd-year student of Social Work, chairperson of the “Empathy” club operating under the Department, and Mahammad Alakbarov, a 2023 graduate of Social Work, were heard on the topic.
It should be noted that the purpose of the World Social Work Day is to highlight the activities of social workers, and their contributions to the development of society, and to remind the importance of the problems of people in need of special care.