Azərbaycan Universitetində “Dünyada çay mədəniyyəti” mövzusunda tədbir keçirilib
Azərbaycan Universitetində Xarici dillər kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Dünyada çay mədəniyyəti” mövzusunda tədbir keçirilib. Universitetin rektoru, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səadət Əliyeva, rektorun müşaviri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nüşabə Quliyeva, dekanlar, kafedra və şöbə müdirləri, bir qrup müəllim və tələbə heyətinin iştirak etdiyi tədbirdə İnformasiya – kommunikasiya texnologiyaları (İKT) fakültəsinin İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisası üzrə hazırlıq qrupunun tələbələri dünyanın müxtəlif xalqlarının çay mədəniyyətinə dair ənənələrini ingilis dilində təqdim ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə Xarici dillər kafedrasının müdiri Aygün Qasımova açaraq qeyd edib ki, son illərdə universitetdə ingilis dili üzrə hazırlıq qruplarında təhsil alan tələbələrin iştirakı ilə müxtəlif tədbirlərin təşkili ənənə halını alıb. Bu ilki tədbirdə isə tələbələr müxtəlif xalqların çay süfrəsi və xüsusiyyətləri haqqında məlumat verəcəklər. Tədbirin bədii rəhbəri kafedranın müəllimi Aysel Mehdiyevadır.
Ardınca tələbələr tədbir iştirakçılarını seçdikləri ölkənin rəsmi dilində və milli geyimində salamlayıb, Böyük Britaniya, Çin, Mərakeş, Hindistan, Yaponiya, Rusiya, ABŞ, Türkiyə, Səudiyyə Ərəbistanı və Azərbaycanda çay mədəniyyəti ilə bağlı ingilis dilində təqdimat ediblər. Təqdimatlarda qeyd olunan ölkələrdə çayın tarixi, növləri, dəmlənməsi, təqdimatı ilə bağlı zəngin məlumatlar və maraqlı faktlar yer alıb. Təqdimatları tədbirə hazırlıq və məşq prosesində çəkilən əyləncəli videolar müşayiət edib. Azərbaycanı təmsil edən tələbə “Uzundərə” rəqsini ifa edib, rektor Səadət Əliyeva və tədbir iştirakçılarını ənənəvi Azərbaycan çayına qonaq edib.
Təqdimatların ardından rektor Səadət Əliyeva çıxış edərək bildirib ki, tədbirin məqsədi hazırlıq qruplarında oxuyan tələbələrin ingilis dili üzrə bilik və bacarıqlarını nümayiş etdirmələridir. Fərəhləndirici haldır ki, onların nümayiş etdirdikləri performans gözləntilərdən daha yüksək oldu. Rektor tələbələrin həm performansını, həm də tədbirdə böyük ruh yüksəkliyi ilə iştiraklarını yüksək qiymətləndirdiyini vurğulayıb. “Siz bu gün həm dil bacarıqlarınızı nümayiş etdirdiniz, həm də müxtəlif xalqların geyim mədəniyyəti, çay fəlsəfəsi ilə bağlı dünyagörüşünüzü zənginləşdirən məlumatlar təqdim etdiniz. Həm sizə, həm də bədii rəhbərinizə təşəkkür edirəm. Sizinlə qürur duyur və təhsil həyatınızda uğurlar arzulayıram”, - deyə rektor Səadət Əliyeva çıxışını yekunlaşdırıb.
İKT fakültəsinin dekanı Asif Paşayev, Xarici dillər kafedrasının müəllimi Aysel Mehdiyeva çıxış edərək tələbələrə təşəkkür edib, İKT sahəsində də böyük uğurlara imza atacaqlarına əmin olduqlarını ifadə edərək sertifikatlarını təqdim ediblər.
Tədbirin sonunda fakültənin Tələbə Elmi Cəmiyyətinin üzvləri Azərbaycan Universitetini bir neçə gün sonra keçiriləcək “İnnovativ və Yaradıcı Həllərin Tapılması” (FICS) adlı beynəlxalq müsabiqədə təmsil edəcək “Agrotech” layihəsini ilk dəfə rəhbərliyə təqdim ediblər.

Event on “Tea culture around the world” held at Azerbaijan University
An event on the theme of “Tea culture around the world” was held at Azerbaijan University, organized by the Department of Foreign Languages. At the event, attended by Rector Saadat Aliyeva (PhD in Philology), Rector’s advisor Nushaba Guliyeva (PhD in History, assoc. prof.), deans, heads of departments, as well as a group of faculty members and students, the students from the Preparatory Group of the Faculty of Information and Communication Technologies (ICT) majoring in Information Security delivered presentations in English on the tea culture traditions of various peoples of the world.
In her opening speech, Aygun Gasimova, head of the Department of Foreign Languages, noted that organizing various events with the participation of students from the University’s English preparatory groups has become a tradition in recent years. She added that this year’s event would introduce tea ceremonies and the cultural specifics of various nations. The artistic director of the event was Aysel Mekhtiyeva, the Department lecturer.
Then, the students greeted the participants in the national language while wearing traditional costumes of their chosen countries and delivered presentations in English on the tea cultures of the United Kingdom, China, Morocco, India, Japan, Russia, the United States, Turkey, Saudi Arabia, and Azerbaijan. Their presentations provided rich information and interesting facts about the history, types, brewing methods, and serving traditions of tea in each country. The presentations were accompanied by entertaining videos filmed during the event preparations and rehearsals. The student representing Azerbaijan performed the “Uzundere” dance and invited Rector Saadat Aliyeva and guests to a traditional Azerbaijani tea ceremony.
Following the presentations, Rector Saadat Aliyeva delivered remarks, stating that the purpose of the event was to allow preparatory group students to demonstrate their English language knowledge and skills. Noting that their performance exceeded all expectations, the rector emphasized her appreciation for both the students’ presentations and their active participation. “Today, you showcased not only your language abilities but also enriched your worldview by learning about
the clothing cultures of different nations and the philosophy of tea. I would like to thank each of you and your artistic director. I am proud of every one of you and wish you success in your studies,” she concluded.
Dean of the ICT Faculty Asif Pashayev and lecturer Aysel Mekhtiyeva also thanked the students, presented them with certificates, and expressed confidence in their future success in the ICT field.
At the end of the event, members of the Faculty Student Scientific Society presented their “AgroTech” project to the University administration for the first time. The project will represent Azerbaijan University at the upcoming international competition “Finding Innovative and Creative Solutions” (FICS) in a few days.