ECAR layihəsinin növbəti görüşü rektorların iştirakı ilə təşkil olunub
Azərbaycan Universitetinin tərəfdaş olduğu “Azərbaycanda Rektorlar Konfransının yaradılması” (ECAR) adlı “Erasmus+” layihəsinin növbəti görüşü rektorların iştirakı ilə təşkil olunub. Görüşdə Azərbaycan Respublikası Təhsil nazirinin müavini İdris İsayev, nazir müşaviri Nicat Məmmədli, layihə konsorsiumunun üzvü olan universitetlərdən 11 rektor, o cümlədən Azərbaycan Universitetinin rektoru Səadət Əliyeva iştirak edib. Geniş tərkibdə həyata keçirilən görüşün əsas məqsədi konfransın Nizamnamə layihəsinin və layihədə indiyə qədər görülən işlər, eləcə də perspektiv iş planlarının müzakirəsi olub.
Tədbiri giriş sözü ilə layihənin koordinatoru Bakı Biznes Universitetinin rektoru İbad Abbasov açıb. Rektor sözügedən layihənin həyata keçirilməsində verdiyi böyük dəstəyə görə Təhsil Nazirliyinə təşəkkür edib, layihənin icrasına dair müvafiq məlumatları tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Daha sonra təhsil nazirinin müavini İdris İsayev çıxış edərək təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, ali təhsilin rəqabətqabiliyyətliliyinin artırılması, eləcə də akademik heyətin potensialının gücləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən işlər və qarşıda duran tapşırıqlardan bəhs edib. İdris İsayev çıxışında “Azərbaycan Rektorlar Konfransının yaradılması” layihəsinin əhəmiyyətinə toxunaraq ali təhsil sistemində koordinasiya və əməkdaşlığın gücləndirilməsi, ali təhsil müəssisələri arasında müsbət təcrübənin bölüşülməsi, beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi, qərarların qəbulunda ortaq təkliflərin əldə edilməsi və müzakirələr üçün vahid platformanın mövcudluğu baxımından uğurlu addım olduğunu qeyd edib və bu baxımdan Təhsil Nazirliyinin dəstəyini ifadə edib. Konfrasın tərkibində təklif edilən komitələrin təhsil strategiyasına uyğunluğunu vurğulayan İdris İsayev, ali təhsil müəssisələrinin layihədə yaxından iştirakının vacibliyini diqqətə çatdırıb və tədbirin işinə uğurlar arzulayıb.
Bakı Biznes Universitetinin Universitet - sənaye işbirliyi departamentinin direktoru Gülşən Bayramova layihənin icrası haqqında geniş təqdimatla çıxış edib, konfransın təşkilati strukturu, idarə heyəti haqqında təklifləri müzakirəyə təqdim edib.
Görüşdə Dövlət Gömrük Komitəsinin Akademiyasının rektoru Qulu Novruzov, Bakı Mühəndislik Universitinin rektoru Havar Məmmədov, Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov, Odlar Yurdu Universitetinin rektoru Əhməd Vəliyev, Azərbaycan Dillər Universitetinin prorektoru Novruz Məmmədov çıxış edərək layihənin ali təhsilin inkişaf etdirilməsi üçün qarşıya qoyulan məqsədlərə nail olmaq baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıblar.
Tədbir konfransın strukturu, fəaliyyət mexanizmi və digər məsələlər ətrafında müzakirələrlə davam edib. Müzakirələrdə layihənin işində yaxından iştirak edən nazir müşaviri Nicat Məmmədli çıxış edərək Rektorlar Konfransının real nəticələr əldə etməklə beynəlxalq proses və çağırışlara daha yaxşı inteqrasiya olunmaq üçün mühüm vasitə olduğunu və layihənin bu istiqamətdə uğurla həyata keçirildiyini qeyd edib.
Sonda təhsil nazirinin müavini İdris İsayev görüşün yekunlarına dair çıxış edib və layihənin tərəfdaşlarına uğurlar arzulayıb.
Qeyd edək ki, Avropa Komissiyası tərəfindən maliyyələşdirilən və 2021-2024-cü illəri əhatə edən layihənin əsas məqsədi milli inkişaf strategiyalarına uyğun olaraq rektorlar konfransının yaradılması yolu ilə universitetlər və digər maraqlı tərəflər arasında milli şəbəkə və əməkdaşlığı inkişaf etdirməkdir.

The next meeting of the ECAR project, with the participation of rectors, was organized
The next meeting of the "Erasmus+" project called "Establishment of the Rectors' Conference in Azerbaijan" (ECAR), in which Azerbaijan University is a partner, was organized with the participation of the rectors. Deputy Minister of Education of the Republic of Azerbaijan Idris Isayev, minister's adviser Nijat Mammadli, and 11 rectors from universities that are members of the project consortium, including the Rector of Azerbaijan University Saadat Aliyeva, took part in the meeting. The primary purpose of the meeting was to discuss the draft Charter of the conference, the work done so far in the project, and future work plans.
Ibad Abbasov, Rector of Baku Business University, project coordinator, opened the event. The Rector thanked the Ministry of Education for the tremendous support in implementing the mentioned project and brought relevant information about the project implementation to the event participants' attention.
Then Deputy Minister of Education Idris Isayev made a speech and talked about the works and upcoming tasks to improve the quality of education, increase the competitiveness of higher education, and strengthen the potential of the academic staff. Idris Isayev touched on the importance of the "Establishment of the Azerbaijan Rectors' Conference" project. He said: "It is a successful step in strengthening coordination and cooperation in the higher education system, which positive sharing experiences between higher education institutions, learning international experience, obtaining joint proposals in decision-making, and the existence of a single platform for discussions". In his speech, he expressed the support of the Ministry of Education in this regard. Idris Isayev emphasized the suitability of the committees proposed as part of the conference to the educational strategy, drew attention to the importance of the close participation of higher education institutions in the project and wished success to the work of the event.
Gulshan Bayramova, Director of the Department of University-Industrial Cooperation of Baku Business University, gave a comprehensive presentation on the implementation of the project and presented suggestions about the organizational structure of the conference and the board of directors for discussion.
Gulu Novruzov, Rector of the Academy of the State Customs Committee; Havar Mammadov, Rector of Baku Engineering University; Elmar Gasimov, Rector of Baku Higher Oil School, Ahmed Valiyev, Odlar Yurdu University rector, Novruz Mammadov, vice-rector of Azerbaijan Languages University, spoke at the meeting and spoke about achieving the goals of the project for the development of higher education. They emphasized that it is of particular importance.
The event continued with discussions on the structure of the conference, mechanism of action and other issues. Minister's advisor Nijat Mammadli, who was closely involved in the project, spoke and noted that the Rectors' Conference is an essential tool for better integration into international processes and challenges by achieving actual results and that the project has been successfully implemented in this direction.
In the end, Deputy Minister of Education Idris Isayev gave a speech on the results of the meeting and wished success to the project partners.
It should be noted that the primary goal of the project financed by the European Commission and covering the years 2021-2024 is to develop a national network and cooperation between universities and other interested parties by establishing a conference of rectors following national development strategies.