Əməkdaşlarımız Milli Mühasiblər Forumunda iştirak edib
Maliyyə və iqtisadiyyat kafedrasının müdiri, dosent Nəriman Böyükkişi və kafedranın müəllimləri Polad Əzizov, Esmira Kazımova, Təhmasib Hüseynov, Elvin Hacıyev və Nəsimi Nuriyev Vergilər Nazirliyinin Tədris Mərkəzində keçirilmiş “II Milli Mühasiblər Forumu”nda iştirak ediblər. Nümayəndə heyətimiz Azərbaycan mühasiblərinin problemlərinin öyrənilməsi, mühasibat uçotu və vergi qanunvericiliyi üzrə tədqiqatların və elmi araşdırmaların stimullaşdırılması, beynəlxalq təcrübə üzrə məlumatlılığın artırılması məqsədi ilə keçirilən tədbirin təşkilində, plenar iclasın və bütövlükdə forumun gündəliyində olan məsələlərin müzakirəsində fəal iştirak edib, bölmələrdə məruzə ilə çıxış ediblər.
Forum Vergilər Nazirliyi, ASK, Auditorlar Palatası, İqtisadi Resursların Öyrənilməsi İB, Azərbaycan Mühasiblər və Risk Peşəkarları Assosiasiyası (ARPA), Azərbaycan Professional Maliyyə Menecerləri Assosiasiyası (APFM), İqtisadi Araşdırmalar və Tədris Mərkəzi, Gənc Mühasiblər Birliyi, Azərbaycan Bank Tədris Mərkəzi (ABTC) və Azərbaycan Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Forum çərçivəsində Mühasibat uçotu sahəsində ilin ən yaxşı mühasibat uçotu kitabı, məqaləsi, jurnalı, təlimçisi və proqramı kimi müxtəlif nominasiyalar üzrə keçirilmiş müsabiqələrin nəticələri elan olunaraq qaliblər mükafatlandırılıblar.
Maliyyə və iqtisadiyyat kafedrasının müəllimi Elvin Hacıyev tədbirin “Mühasibat uçotu üzrə dövlət tənzimlənməsi: Büdcə təşkilatları, bələdiyyə və QHT sektoru kontekstində” bölməsində “Dövlət kreditləri üzrə daxili nəzarət sisteminin auditi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Kafedranın müdiri Nəriman Böyükkişi isə “Kommersiya qurumlarında mühasibat uçotunun problemləri” bölməsində amortizasiya ayırmalarının uçotu və istifadəsi haqqında müzakirə açaraq təkliflər irəli sürüb.
Mühasiblər arasında təşkil olunmuş breyn-rinq müsabiqəsinə müəllimlərimiz Polad Əzizov və Esmira Kazımova tərəfindən maraqlı suallar təqdim olunub. Polad Əzizov eyni zamanda mühasibat uçotuna aid ən yaxşı milli proqram təminatı üzrə müsabiqənin münsiflər heyətinin tərkibində yer alıb. Tədbirin bağlanış mərasimində çıxış edən müəllimimiz  mühasibat uçotuna dair milli proqram təminatı müsabiqəsinin forumun təşkilatçılarından olan Azərbaycan Universitetində keçirildiyini xatırladıb. Polad Əzizov qeyd edib ki, müsabiqəyə təqdim olunmuş işlərin qiymətləndirilməsi məqsədiylə yaradılan komissiyanın tərkibində Azərbaycan Universitetinin əməkdaşları – İnformasiya- komunikasiya texnologiyaları fakultəsinin dekanı Asif Paşayev, universitetin maliyyə direktoru Azər Rəşidov da yer alıb.

A group of teachers of Azerbaijan University participated in the National Accountants Forum
Head of the Department of Finance and Economics docent Nariman Boyukkishi and teachers of the department Polad Azizov, Esmira Kiazimova, Tahmasib Huseynov, Elvin Hajiyev and Nasimi Nuriyev participated in the “II National Accountants Forum” held in the Study Center of the Ministry of Taxes. Our delegate participated in organization of events held for studying of problems of the Azerbaijani accountants, stimulation of studies and scientific researches in accounting and tax legislation, enhancement of awareness in international practice and discussion of issues included into agenda of the plenary session and the forum and delivered speech with reports in the sections.
The forum was organized by the Ministry of Taxes, ASK, Board of Auditors, Public Union of Studying Economic Resources, Azerbaijani Auditors and Risk Professionals Associations, Azerbaijani Professional Finance Managers Association, Economic studies and Study Center, Young Accountants Union, Azerbaijan Bank Study Center and Azerbaijan University.
The winners of the best accounting book, article, journal, trainer and program of the year in the field of accounting were awarded in the forum.
The head of the Department of Finance and Economics Elvin Hajiyev delivered a speech in “Auditing of internal control system on the state loans” in the section “State regulation in accounting: in the context of budget organizations, municipality and NGO sector” of the event. In the section “Problems of accounting in the commercial authorities”, the head of the department Nariman Boyukkishi put forth proposals on the accounting and use of amortisation allocations.
In the brain-ring competition organized among the accountants, our teachers Polad Azizov and Esmira Kazimova were addressed some interesting questions. Polad Azizov also took part in the juri staff of the competition in the best national program of accounting. Our teacher staff who took part in the closing ceremony of the event highlighted that the national program on accounting were held at Azerbaijan University, one of the organizers of the national forum. Polad Azizov stated that, the staff of the Azerbaijan University – dean of the Information and Communicatioin technologies Asif Pashayev and Finance Department director Azar Rashidov also attended the commission established for assessment of the works submitted to the competition.