Fərdi inkişaf mühazirələrinin növbəti qonağı professor Aydın Qasımov olub
Azərbaycan Universitetinin ənənəvi fərdi inkişaf mühazirələrinin növbəti qonağı hüquq elmləri doktoru, professor Aydın Qasımov olub. "Cəzaçəkmə müəssisələrindən azad olmuş şəxslərin reabilitasiyası və reintegrasiyası" başlıqlı tarixi məlumatlarla zəngin olan mühazirədə natiq cəza növü kimi təyin olunan ölüm hökmünün tarixi və geniş yayılmış növləri, dünyada ölüm hökmünün tətbiqinin hazırki vəziyyətu, cinayətkarlığın dinamikasının azaldılması, dünyada və o cümlədən ölkəmizdə ölüm hökmünün ləğv olunması, cəza siyasətinin humanistləşdirilməsi və dünyada mövcud olan mütərəqqi təcrübələr haqqında, o cümlədən probasiya xidmətinin yaradılması haqqında məlumat verib. Natiq ümummilli lider Heydər Əliyevin “Məhkum cəmiyyətə mənəvi və fiziki sağlam qayıtmalıdır” şüarını xatırladaraq bu sahədə görülməli olan işlərdən də danışıb.
İştirakçılar Aydın Qasımovun Azərbaycanın görkəmli şairi, repressiya qurbanlarından  Mikayıl Müşfiqin Nargin adasında güllələnməsi ilə bağlı tarixi faktları və onun bu sahədə apardığı tədqiqatları böyük maraqla dinləyiblər. Aydın Qasımov keçən əsrin 20-30-cu illərində Azərbaycanda ictimai-siyasi vəziyyət, sovet sisteminin qurduğu donos-həbs-istintaq-hökm-icra-sistemi, sovet repressiya aparatının tətbiq etdiyi cəzalar, güllələnmələr və kütləvi dəfn yerləri haqqında da danışıb, bu dövrün ən böyük kütləvi dəfn yeri olan  Pirəkəşkül yaylasında məhdud sahədə bir neçə dəfn yerinin aşkara çıxarıldığını bildirib. Pirəkəşkül axtarışlarında birbaşa özü iştirak edən Aydın Qasımov həmin ərazidə daha böyük miqyasda axtarış aparılmasının əhəmiyyətinə və Sovet dövlət terrorunun qurbanlarının xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məsələsinə də toxunub.
Aydın Qasımov müəllifi olduğu kitablar haqqında da məlumat verib və 15-ə yaxın kitabını universitetin kitabxanasına hədiyyə edib.

The next guest of the personal development lectures was Professor Aydin Gasimov
The next guest of the traditional personal development lectures of Azerbaijan University was Doctor of Law, Professor Aydin Gasimov.  In the lecture with the title of “Rehabilitation and reintegration of persons released from prisons”, rich in historical information, the speaker spoke about  the history and the widespread types of death sentence, as well as the current state of the application of the death penalty in the world, the reduction of the criminality dynamics, the abolition of the death penalty in the world and including our country, humanization of the penal policy and the progressive experience of the world, including establishment of the probation service. The speaker also noted the work to be done in this area, recalling national leader Heydar Aliyev’s slogan “a prisoner back into society must be morally and physically healthy”.
Participants listened with great interest to Aydin Gasimov's historical facts about the execution of a famous Azerbaijani poet, the victim of repression, Mikail Mushfig on the island of Nargin, and his researches in this field. Aydin Gasimov also spoke about social and political situation in Azerbaijan, denunciation-imprisonment-investigation-sentence-execution-system established by the Soviet system; penalties imposed by the Soviet repressive unit, execution and mass burial places in the 20-30s of last century and noted that some of the burial places in Pirakashkul upland, the largest mass burial place of this era, were revealed. Aydin Gasimov, directly involved in the Pirakashkul search, also touched upon the importance of conducting a larger scale search in the area and the perpetuation of the memories of the victims of Soviet state terrorism.
Aydin Gasimov also gave information about the books written by him, and presented about 15 books to the library of the university.