Keyfiyyət təminatı şöbəsi yeni tədris ilinin ilk təlimini keçirib
Azərbaycan Universitetində Keyfiyyət təminatı şöbəsinin təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə universitetin pedaqoji heyəti üçün “Təlim nəticələrinin reallaşdırılması fəaliyyətlərinin səmərəli qurulması” mövzusunda təlim keçirilib. Təlimdə iştirakçılar doktorant, Elm Tədris Akademiyasının direktoru, kurikulum vəsaiti müəllifi, beynəlxalq sertifikatlı təlimçi Samir Salayevin təqdimatını dinləyiblər. İnteraktiv formatda təşkil edilən təlimdə Azərbaycan Universitetinin 50-yə yaxın əməkdaşı iştirak edib.
Təlim zamanı Ali məktəb kurikulumu, təlim nəticələrinin (PTN və FTN) formalaşdırılması, təhsil proqramları ilə işləmə qaydaları, tədris qiymətləndirmə metodlarının seçilməsi, eləcə də sillabusların hazırlanmasında vacib məqamlar kimi mövzular müzakirə olunub. İştirakçılar təlim zamanı onları maraqlandıran mövzular üzrə suallar səsləndirib, praktik fəaliyyətdə qarşılaşdıqları çətinlikləri bölüşüb və fikir mübadiləsi aparıblar.
Tədbirin sonunda iştirakçılar təlimi və təlimçini “Bu mövzuda biliyin artırılması dərəcəsi”, “Təlimin məzmununun aydın və anlaşıqlı olması”, “Təlimin müddətinin bu mövzu üçün yetərli olması”, “Təlimçinin biliklərini asanlıqla ifadə etməsi”, “Təlimçinin qrupla qurduğu ünsiyyət və yanaşma tərzinin müsbət olması” meyarları üzrə qiymətləndiriblər. Təlim iştirakçılar tərəfindən tam müsbət rəy alıb.
İştirakçılar qiymətləndirmə ilə yanaşı, sorğu vasitəsilə təlim haqqında fikirlərini və təkliflərini də bölüşüb, gələcəkdə keçirilməsi arzu olunan təlim mövzularını qeyd ediblər. Toplanmış bütün təkliflərin Təlim-Tədris Mərkəzi tərəfindən təhlil edilərək 2025/2026-cı tədris ili üçün nəzərdə tutulan təlim planına daxil edilməsi planlaşdırılır.

Quality Assurance Department held first training of the new academic year
On the initiative and under the organization of the Quality Assurance Department at Azerbaijan University, a training session titled “Effective organization of activities for implementation of learning outcomes” was conducted for the University academic staff. The participants attended a presentation delivered by Samir Salayev, PhD candidate, Director of the Academy of Science and Education, author of educational materials, and a certified international trainer. The interactive training brought together around 50 faculty members of Azerbaijan University.
The program covered key topics such as higher education curriculum, formation of learning outcomes (PTN and FTN), guidelines for working with academic programs, selection of learning assessment methods, and essential aspects of syllabus development. Throughout the session, participants actively engaged by asking questions, sharing practical challenges they had encountered, and exchanging insights with colleagues.
At the end of the training, participants evaluated the training and the trainer based on the following criteria: the extent to which their knowledge of the topic increased, clarity and comprehensibility of the content, adequacy of the training duration for the topic, the trainer’s ability to communicate knowledge effectively, and the trainer’s positive communication style and approach to the group. The training received overwhelmingly positive feedback from attendees.
In addition to their evaluations, participants shared their thoughts and suggestions through a post-training survey, highlighting the topics they would like to see addressed in future sessions. All collected suggestions will be reviewed by the Training Center and integrated into the training plan for the 2025/2026 academic year.