Milli ordumuzun yaranmasından 100 il ötür
Bu gün Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin yaranmasından 100 il ötür. Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin 100 illik yubileyi ilə əlaqədar bu gün Bakının "Azadlıq" meydanında hərbi parad keçirilir.
Azərbaycan Silahlı Qüvvələri Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti parlamentinin 26 iyun 1918-ci il tarixli qərarı ilə Gəncədə yaradılıb. 1920-ci ildə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti süqut etdikdən sonra ordu buraxılıb və 1991-ci il oktyabrın 9-da Ali Sovetin qərarı ilə Silahlı Qüvvələr yenidən yaradılıb. Tarixi varislik ənənəsinə uyğun olaraq ümummilli lider Heydər Əliyevin 22 may 1998-ci il tarixli Fərmanı ilə 26 iyun günü Azərbaycan Silahlı Qüvvələri Günü kimi bayram edilir.
Silahlı Qüvvələrin strukturuna Quru Qoşunları, Hərbi Hava Qüvvələri və Hava Hücumundan Müdafiə Qoşunları və Hərbi Dəniz Qüvvələri daxildir. Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin quruculuğu prosesi davam etdirilir və ordumuz inkişaf və təkmilləşmə dövrünü yaşayır. Son 2 ildə həyata keçirilən hərbi əməliyyatlar sübut edir ki, Azərbaycan Ordusu hər an Ali Baş Komandanın əmrini yerinə yetirməyə - torpaqlarımızı işğaldan azad etməyə, ölkəmizin ərazi bütövlüyünü bərpa etməyə, zəfər bayrağımızı Xankəndidə, Şuşada, Laçında və işğal altında olan bütün torpaqlarımızda dalğalandırmaya hazırdır və qadirdir.

100 years have passed since the establishment of our National Army
100 years have passed since the formation of the Azerbaijani Armed Forces. A solemn military parade is being held at Azadlig Square in Baku today to mark the centenary of the establishment of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan.
Azerbaijani Armed Forces was established in Ganja by the decision of the Parliament of Azerbaijan Democratic Republic dated June 26, 1918.
After the collapse of the Democratic Republic of Azerbaijan in 1920, the army was disbanded and on October 9, 1991, the Armed Forces were re-established by the Supreme Soviet's decision. In accordance with the tradition of historical heritage June 26 is celebrated as the Day of the Azerbaijani Armed Forces by the Decree of the national leader Heydar Aliyev dated May 22, 1998. The structure of the Armed Forces includes the Land Forces, the Air Force and Air Defense Force Troops and the Naval Forces. The process of building the Armed Forces of Azerbaijan continue and our army is in the process of development and improvement. Military operations in the last two years prove that the Azerbaijani Army is ready to fulfill the order of the Supreme Commander - in - Chief of the General Staff - to liberate our lands from occupation, to restore the territorial integrity of our country, to glorify our victory flag in Khankendi, Shusha, Lachin and all the occupied territories.