Misir Mərdanov “Sossfera” tələbə klubunun qonağı olub
Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktoru, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Misir Mərdanov Sosial işin təşkili kafedrasının nəzdində fəaliyyət göstərən “Sossfera” Sosial İnkişaf Klubunun dəvəti ilə Azərbaycan Universitetinin tələbələri ilə görüşüb.
Tədbirdə Azərbaycan Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru Yusif Qasımov, Humanitar və sosial elmlər fakültəsinin dekanı Səfər Məmmədov, Sosial işin təşkili kafedrasının müəllimi və klubun təsisçisi Ayxan Şahbazsoy, klub üzvləri, universitetin bir qrup müəllim-tələbə heyəti iştirak edib.
Misir Mərdanov görüşdə “Müasir Azərbaycan təhsili: problemlər və həll yolları” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzə müəllim peşəsinin nüfuzu və ona təsir göstərən amillər, təhsil sahəsinin aktual problemləri, onların yaranmasının səbəbləri və aradan qaldırılması yolları və bu kimi mövzuları əhatə edib. Misir Mərdanov təhsildə ailə-müəllim-məktəb əməkdaşlığının vacibliyini vurğulayaraq, təlim-tərbiyə prosesinin yalnız məktəbin və ya müəllimin deyil, bütün sosial mühitin birgə məsuliyyəti olduğunu bildirib.
Qonaq məruzəsində müstəqilliyin bərpasından sonra Azərbaycanın təhsil sisteminin beynəlxalq təhsil sisteminə uyğunlaşdıırlması istiqamətində müxtəlif islahatlar həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb, həmçinin dünyanın qabaqcıl ölkələrinin təhsil sistemi ilə Azərbaycan təhsil sistemini müqayisə edib, fərqləri və səbəblərini izah edib.
Məruzədə imtahan sistemi, təhsildə şagird və tələbəyönümlülüyün əhəmiyyəti və prinsipləri, peşə təhsilinin ölkənin insan kapitalının inkişafında roluna da toxunulub. Qeyd olunub ki, təhsil ölkənin ictimai mühitində hər zaman diqqət mərkəzindədir, lakin xəbər gündəmi çox vaxt mənfi hadisələr ətrafında formalaşır. Təhsil sistemində baş verən müsbət proseslər də ictimaiyyətlə aktiv şəkildə paylaşılmalıdır.
Misir Mərdanov sonda tədbir iştirakçılarının mövzuya dair suallarını cavablandırıb, onlarla xatirə şəkli çəkdirib.

Misir Mardanov was a guest of the “Sossfera” student club
Misir Mardanov, Director of the Institute of Mathematics and Mechanics under the Ministry of Science and Education, Doctor of Physical and Mathematical Sciences, Professor, met with students of Azerbaijan University at the invitation of the Sosfera Social Development Club operating under the Department of Social Work Organisation.
The event was attended by the Vice-Rector for Scientific Affairs of Azerbaijan University, Yusif Gasimov; the Dean of the Faculty of Humanities and Social Sciences, Safar Mammadov; a lecturer of the Department of Social Work Organisation and the founder of the club, Aykhan Shahbazsoy; members of the club; as well as a group of faculty members and students of the University.
During the meeting, Misir Mardanov delivered a presentation entitled “Modern Azerbaijani Education: Problems and Solutions”. The presentation addressed the prestige of the teaching profession and the factors influencing it, current challenges in the field of education, the causes of these challenges and ways to overcome them, as well as other related topics. Misir Mardanov emphasised the importance of cooperation between the family, the teacher, and the school in education and stated that the educational process is a shared responsibility not only of the school or the teacher, but of the entire social environment.
In his presentation, he also noted that following the restoration of independence, various reforms had been implemented in the Azerbaijani education system to adapt it to the international education system. He compared the education systems of leading countries with the Azerbaijani education system, explaining the differences and their underlying reasons.
The presentation also touched upon issues related to the examination system, the importance and principles of student-centred and learner-oriented education, as well as the role of vocational education in the development of the country’s human capital. It was noted that education is always at the centre of public attention in the country; however, the news agenda is often shaped by negative events. Positive developments taking place in the education system should also be actively communicated to the public.
At the end of the event, Misir Mardanov answered questions from the participants on the topic and took commemorative photographs with them.