Müəllimimiz mübadilə proqramı çərçivəsində Türkiyədə ezamiyyədə olub
Azərbaycan Universitetinin Azərbaycan dili və ədəbiyyat kafedrasının baş müəllimi Hüseyn Hüseynli “Mövlanə” Mübadilə Proqramı çərçivəsində Türkiyənin Mehmet Akif Ersoy Universitetinə ezam olunaraq bu ali məktəbdə tədris prosesində iştirak edib. Hüseyn Hüseynli iki həftə ərzində türk dili və ədəbiyyat ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrə mühazirə oxuyub, ikili dərslər keçirilib. Mühazirələr Orta əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatı, Azərbaycanın dahi şairləri Nizami Gəncəvi, Məhəmməd Füzuli, İmadəddin Nəsimi, Şah İsmayıl Xətainin həyat və yaradcılığını əhatə edib.
Müəllimimiz burada tarix, türk dili və ədəbiyyatı ixtisaslarında oxuyan tələbələrin iştirakı ilə təşkil olunan “XIX əsr Azərbaycan ədəbiyyatı” mövzusunda konfransda məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə iştirakçılara Azərbaycan ədəbiyyatı və incəsənəti haqqında məlumat verilib, fikir mübadiləsi aparılıb. Tədbirdə tələbələrlə yanaşı kafedra müdiri Ezgi Demirel, kafedranın professor-müəllim heyəti iştirak edib.
Hüseyn Hüseynli akademik heyətin ezamiyyə zamanı Mehmet Akif Ersoy Universitetinin rektor köməkçisi prof. Hasan Karacanın qəbulunda da olub.

Our teacher was on business trip in Turkey within the exchange program
Huseyn Huseynli, senior lecturer of the Azerbaijani Language and Literature Department of Azerbaijan University, being sent on business trip to Mehmet Akif Ersoy University of Turkey participated in the educational process at this university within Mevlana Exchange Program. Huseyn Huseynli had lectures for students studying Turkish Language and Literature in two weeks and dual lessons were held. The lectures covered medieval Azerbaijan Literature, the life and creativity of great Azerbaijani poets Nizami Ganjavi, Mohammad Fuzuli, Imadeddin Nasimi, Shah Ismayil Khatayi.
Our lecturer delivered a lecture at the conference on "Literature of XIX century", organized with the participation of students studying history, Turkish language and literature. The participants were informed about the Azerbaijani literature and art, and views were exchanged. Head of the department Ezgi Demirel, professors and teachers of the department participated in the event.
When Huseyin Huseynli was on a business trip, he was in the reception of prof. Hasan Karacan, vice rector of Mehmet Akif Ersoy University.