Azərbaycan Universitetinin Maliyyə və iqtisadiyyat kafedrasının müəllimləri Könül Nuriyeva, Ülviyyə Şirinova və Ruhəngiz Əliyeva Turkiyənin İstanbul şəhərində Stratejik və Sosial Tədqiqatlar jurnalı və Süleyman Dəmirəl Universiteti tərəfindən birgə təşkil olunmuş “Beynəlxalq Stratejik və Sosial Tədqiqatlar Simpoziumu / Sərgisi”ndə (International Symposium/Exhibition on Strategic and Social Researches – ISASOR 2018) iştirak ediblər.
Konfransın  iqtisadi araşdırmalara həsr olunan və Könül Nuriyevanın sədrliyi ilə keçirilən bölmə iclasında Ülviyyə Şirinovanın “The new aspect of Azerbaijan –Turkish economic relations” mövzusunda elmi məruzəsi dinlənilib. Məruzədə Azərbaycan – Türkiyə iqtisadi əlaqələri yeni aspektdən nəzərdən keçirilib.  Ruhəngiz Əliyevanın “The importance of foreign investments  in the sustainable economic development of country” adlı məruzəsi Azərbaycanın davamlı iqtisadi inkişafında xarici investisiyaların zəruruliyinə həsr olunub. Bölmə sədri Könül Nuriyevanın “Tourism Performances and Competitiveness Factors of South Caucasus Countries” adlı məruzəsində isə Cənubi Qafqaz regionu ölkələrinin turizm potensialı və rəqabətqabiliyyətliliyi tədqiq olunub.
Əməkdaşlarımızın konfransa təqdim etdikləri məqalələr və bölmədəki çıxışları, həmçinin səsləndirdikləri fikirlər və irəli sürdükləri təkliflər maraqla qarşılanıb.
Üç gün davam edən beynəlxalq tədbirin məqsədi arxeologiyadan ədəbiyyata, turizmdən iqtisadiyyata, marketinqdən sosiologiyaya – çox geniş yelpazədə tədqiqatçıları bir yerə toplamaq və onların əldə etdikləri nəticələri paylaşıb müzakirə etmələrini təmin etməkdir.

The teachers of the Department of Finance and Economics of the Azerbaijan University Konul Nuriyeva, Ulviyya Shirinova, Ruhangiz Aliyeva and Sugra Humbatova attended “International Symposium/Exhibition on Strategic and Social Researches – ISASOR 2018” organized by Strategic and Social Researches Journal and Suleyman Damiral University in Istanbul city of Turkey.
In the meeting of the 8th section dedicated to economic researches and conducted by Konul Nuriyeva, Ulviyya Shirinova delivered a scientific speech on “The new aspect of Azerbaijan –Turkish economic relations”. In the speech the economic relations between Azerbaijan and Turkey were considered from a new point of view. The speech made by Ruhangiz Aliyeva on “The importance of foreign investments  in the sustainable economic development of country” was dedicated to the importance of foreign investments in the sustainable development of Azerbaijan. The speech of Sugra Humbatova on “The anlyse influence of Exchange Rate to Consumer Prices index and other macroeconomic indicators” analyzed the influence of currency rate to the consumption prices index and other macro-economic indicators, and were built appropriate equations of dependency.  The section moderator Konul Nuriyeva delivered a speech on “Nuriyevanın “Tourism Performances and Competitiveness Factors of South Caucasus Countries” which analyzed tourism potential and competitiveness of the countries of the Southern Caucasus.
The articles delivered by our employees to the conference and their speeches, opinions and suggestions were welcomed with appraisal.
The purpose of the international event that lasted for two days was to gather researches of different fields from archeology to literature, tourism to economics, marketing to sociology, and enable them to discuss and share their knowledge and opinions.