Pandemiyanın iqtisadiyyata təsirləri onlayn rejimdə müzakirə olunub
Azərbaycan Universitetində növbəti pandemiya vebinarı Maliyyə və iqtisadiyyat kafedrasının təşkilatçılığı ilə keçirilib. “Pandemiyanın iqtisadiyyata mənfi təsirləri və qarşısının alınması istiqamətində dövlət tədbirləri” adlı vebinarı kafedranın müdiri Nəriman Böyükkişi aparıb.
Kafedranın professoru Rövşən Quliyev koronavirus pandemiyasının Azərbaycanın neft və enerji sektoruna təsirləri, neftə olan tələbatın azalması və qiymətinin düşməsinə səbəb olan amillər, həmiçinin pandemiyadan sonra ölkə iqtisadiyyatının dirçəldilməsi istiqamətində görülə biləcək işlər  haqqında danışıb. Professor qeyd edib k, Azərbaycan neftinin aviasiyada rəqibi yoxdur və sərnişin daşımalarının bərpasından sonra neft də öz dəyərini bərpa edəcəkdir.
Kafedranın müəlimi Elmin Nurməmmədov çıxışında pandemiyanın Azərbaycan iqtisadiyyatının müxtəlif sahələrinə mənfi təsirlərini rəqəmlərlə izah edib. Elmin Nurməmmədov qeyd edib ki, karantin rejiminin kölgə iqtisadiyyatına zərbə, elektron xidmət mədəniyyətinin formalaşması, yeni iqtisadi fəaliyyət növlərinin yaranması kimi müsbət təsirləri də müşahidə olunur.
Kafedranın müdiri Nəriman Böyükkişi pandemiyanın ölkə iqtisadiyyatına mənfi təsirlərinin qarşısının alınması istiqamətində həyata keçirilən dövlət tədbirləri və sosial dəstək layihələri haqqında məlumat verib.
Kafedranın müəllimi Gülanə İsayeva pandemiyanın dövlət büdcəsinə təsirləri haqqında danışıb.
Vebinar mövzu ətrafında müzakirələrlə davam edib, çıxış edənlər vebinara qoşulan müəllim və tələbələrin mövzu ilə bağlı suallarını cavablandırıblar.
Qeyd edək ki, növbəti vebinar bu gün Riyaziyyat və informatika kafedrası tərəfindən “Virtual ünsiyyətdən virtual təhsilə keçid” mövzusunda təşkil olunacaq. Vebinarın başlama saatı 13.30-dur.

The economic effects of the pandemic were discussed online
The next pandemic webinar was organized by the Department of Finance and Economics at Azerbaijan University. The webinar on “Negative effects of the pandemic on the economy and state measures to prevent it” was conducted by the head of the department Nariman Boyukkishi.
Professor of the department Rovshan Guliyev spoke about the impact of the coronavirus pandemic on the oil and energy sector of Azerbaijan, the factors that led to the decline in demand and falling oil prices, as well as possible work to revive the country`s economy after the pandemic. The professor noted that Azerbaijani oil has no rivals in aviation, and after the resumption of passenger traffic, the oil will restore its value.
In his speech, the teacher of the department Elmin Nurmammadov explained the negative effects of the pandemic on various sectors of the Azerbaijan economy with the presenting figures. Elmin Nurmammadov noted that the quarantine regime has positive impacts such as the strike on the shadow economy, the formation of a culture of e-services, the emergency of new activities.
The head of the department Nariman Boyukkishi informed about the state measures and social support projects implemented to prevent the negative impact of the pandemic on the country`s economy.
The teacher of the department Gulana Isayeva spoke about the impact of the pandemic on the state budget.
The webinar continued with discussions on the topic, and the questions asked by the participants were answered.
It should be noted that the next webinar will be organized today by the Department of Mathematics and Informatics on “Transition from virtual communication to virtual education”. The start time of the webinar is 13:30.