Professor Qabil Əliyevi doğum günü münasibətilə təbrik edirik
Bu gün İctimai elmlər kafedrasının müdiri, tarix elmləri doktoru, professor Qabil Əliyevin doğum günüdür. Bu münasibətlə Azərbaycan Universitetinin kollektivi adından Qabil müəllimi təbrik edir, can sağlığı, elmi-pedaqoji  və publisistik fəaliyyətində nailiyyətlər arzulayırıq!
Qabil Əli oğlu Əliyev 1956-cı ildə Füzuli rayonunun Merdinli kəndində anadan olub. 1962-1972-ci illərdə həmin rayonun Yuxarı Seyidəhmədli kənd orta məktəbində təhsil alıb.
1977-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin Tarix fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirib.
"Bakı-Tiflis dəmir yolunun çəkilməsi və onun Azərbaycanın iqtisadi, sosial və mədəni həyatına təsiri (XIX əsrin 80-90-cı illəri)" mövzusunda tarix elmləri namizədi alimlik dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiyasını 1986-cı ildə, "XIX-XX yüzilliyin başlanğıcında Şimali Azərbaycanda nəqliyyatın inkişafı" mövzusunda tarix elmləri doktoru alimlik dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiyasını isə 2003-cü ildə müdafiə edib.
2005-ci ildən professordur.
Əmək fəaliyyətinə 1977-ci ildə Füzuli rayonu Yuxarı Seyidəhmədli kənd orta məktəbində başlayıb.  1981-ci ildən Bakı Dövlət Universitetinin SSRİ tarixi (1917-ci il Oktyabr inqilabına qədərki dövr) kafedrasında müəllim, baş müəllim vəzifələrində çalışıb. 1982-1985-ci illərdə bu ali təhsil müəssisəsinin aspiranturasında "Vətən tarixi" ixtisası üzrə təhsilini davam etdirib.
1992-ci ildən Bakı Dövlət Universitetinin Türk və Qafqaz xalqları tarixi kafedrasında baş müəllim, dosent, professor əvəzi vəzifələrində çalışıb.

We congratulate Professor Gabil Aliyev on his birthday
Today is the birthday of Professor Social Sciences Department, doctor of historical sciences Gabil Aliyev. We congratulate Mr. Aliyev on his birthday, wish him success in his scientific-pedagogical and publicicity activity!
Gabil Ali Aliyev was born in 1956 in Merdinli village of Fuzuli region. He studied at Yuxari Seyidahmadli village secondary school of the same region in 1962-1972.
He graduated from Faculty of History of Baku State University with honors.
He defended his dissertation for the degree of Candidate of Historical Sciences on "Baku-Tbilisi railway construction and its impact on Azerbaijan's economic, social and cultural life (80-90s of the 19th century)" in 1986, later he defended his dissertation for the degree of Doctor of Historical Sciences on “Development of Transport in Northern Azerbaijan at the beginning of the XIX-XX centuries” in 2003.
He is a professor since 2005.
He began his labor activity in 1977 in Yukhari Seyidahmadli secondary school of Fuzuli region. Since 1981 he worked as a teacher, senior lecturer at the Department of History of the USSR at Baku State University (the period before the October Revolution of 1917). He continued his education in the specialty "Homeland History" at the graduate school of this university.
Since 1992 he has been working as a senior lecturer, associate professor and professor at the Department of History of the Turkic and Caucasian Peoples of Baku State University.